REKLAMA

 

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. KWIECIEŃ 2022

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. KWIECIEŃ 2022 

***

3 kwietnia 

W Klubie Senior+ w Sokółce odbędzie się charytatywny bazarek słodkości na rzecz Wiktorii Kulfan.

Dziewczynka przyszła na świat w 2015 roku. Choruje na Zespół Moebiusa, oznacza to, że ma sparaliżowane nerwy odpowiedzialne za mimikę twarzy. Choroba powoduje też deformację kończyn, ale i języka, które sprawiają problemy  z połykaniem pokarmów, a w przyszłości z mówieniem. Dziewczynka musi być regularnie rehabilitowana.

Start o godzinie 10. W planach jest m.in. malowanie twarzy, animacje oraz występ grupy Cyrkplozja.

SZCZEGÓŁY: Bazarek słodkości dla Wiktorii. Zebrana kwota zostanie przeznaczona na szczytny cel

Tymczasem w kinie Sokół Teatr Latarnia zaprezentuje spektakl pt. „Mała pasja czyli historia o psie pana Jezusa”. Przedstawienie rozpocznie się o 17. Wstęp jest wolny. 

Scenariusz został oparty na fragmencie „Chłopów" Władysława Reymonta i sprowadza się do opowieści, którą niespiesznie snuje biedny człowiek, własnoręcznie ciągnący wóz z całym swoim mizernym dobytkiem. Historia o zagubionym piesku stopniowo przechodzi w opowieść o pierwszym udomowionym psie, który towarzysząc Jezusowi w jego wędrówkach po świecie pogodził się z rodzajem ludzkim i już na zawsze został przyjacielem człowieka.

WIĘCEJ: „Mała pasja, czyli historia o psie pana Jezusa” w sokólskim kinie

***

7 kwietnia 

W Kinie „Sokół” o 18 organizatorzy zapraszają na godzinny fabularyzowany dokument o postaci naukowca pt. „Wybraniec bogów” z 2021 roku, zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej w reżyserii Konrada Starczewskiego, Rafała Pękały oraz Tomasza Matuszczaka. O jego losach opowiedzą wybitni badacze m.in. historycy, matematycy, nauczyciele. Życie bohatera ilustrują poruszające fragmenty fabularyzowane, które pomagają nam wyobrazić sobie ile każda z ofiar katyńskich mogła nam jeszcze pozostawić, w różnych wymiarach. Gdyby tylko pozwolono im żyć.

ZOBACZ TEŻ: Film o genialnym matematyku Józefie Marcinkiewiczu w sokólskim kinie [ZWIASTUN]

***

8 kwietnia 

W Dąbrowie Białostockiej planowana jest Droga Krzyżowa. Odbędzie się po wieczornej mszy świętej o godzinie 18. W tym samym dniu w Suchowoli odbędzie się miejska Droga Krzyżowa. Początek o godzinie 19.

***

9 kwietnia 

Rodzinne Warsztaty Wielkanocne to propozycja Sokólskiego Ośrodka Kultury dla rodzin oraz osób indywidualnych, które chcą nauczyć się własnoręcznie wykonywać palmę wielkanocną lub tworzyć pisanki metodą batikową.

W programie do wyboru nauka wykonywania palm i pisanek. 

WIĘCEJ: Jak zrobić palmę i pisankę? Można się tego dowiedzieć na warsztatach

***

10 kwietnia

W Parafii pw. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie odbędzie się kiermasz wielkanocny. Przed każdą mszą o 8, 9:30 i 11:30 na wiernych będą czekać wolontariusze z ręcznie wykonanymi palmami wielkanocnymi. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na fundusz parafialny dla potrzebującej młodzieży z gminy Korycin.
 
 
Kramik z pisankami i palmami odbędzie się również w Lipsku. Będzie on otwarty od 8 do 14. Stoiska będą rozstawione przy kościele parafialnym. Wierni i osoby zainteresowane będą mieć możliwość kupna pisanek i palm wielkanocnych wykonane przez lipskie twórczynie ludowe.

W Sokółce wierni będą mogli wziąć udział w Drodze Krzyżowe. Jest ona planowana o godzinie 16 przy kościele św. Antoniego i modląc się przejdą ulicami miasta. Zakończenie Drogi Krzyżowej nastąpi około godziny 18 przy kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Osiedlu Zielonym.

Niedziela będzie obfitować także w sportowe emocje. W Sokółce planowana jest gala „Suzuki Boxing Night 14” połączona z Memoriałem Feliksa Stamma.

SZCZEGÓŁY: „Suzuki Boxing Night 14” i Memoriał Feliksa Stamma – pięściarskie święto w Sokółce

***

22 kwietnia 

W Dąbrowie Białostockiej odbędzie się akcja sprzątania. 22 kwietnia przypada Dzień Ziemi. Do uczestnictwa zapraszani są mieszkańcy, uczniowie i wszystkie osoby chętne – zarówno mali, jak i duzi. Wolontariusze będą mogli wybrać jedną z dwóch lokalizacji w mieście do sprzątania. Jedną z nich jest lasek szpitalny, zaś drugą – teren przy cmentarzu parafialnym.

Początek o godzinie 9.

O godzinie 18 Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż prac Łukasza Kundzicza. Wydarzenie odbędzie się w Kamienicy Tyzenhauza, na ul. Piłsudskiego 1 w Sokółce. Na wystawie będzie można zobaczyć najnowsze prace artysty: grafiki, graffiti i prace przestrzenne.

WIĘCEJ: Ośrodek kultury zaprasza na wernisaż prac Łukasza Kundzicza

Podobnie jak w zeszłym roku w Korycinie odbędą się Dni Ziemi Korycińskiej. Wydarzenie odbędzie się w piątek i sobotę. Pierwszego dnia dzieci uprzątną teren wokół przedszkola w Korycinie i posadzą „drzewka pokoju”. Podobne atrakcje czekają na uczniów klas 1-3.

Starsze dzieci uprzątną tereny sportowo-rekreacyjne, strefę rodzinną przy zalewie, park plebański i otoczenie kościoła. Młodzież nasadzi również nowe drzewa w parku. Od 12 do 15 planowane jest wspólne sprzątanie przestrzeni pomiędzy Korycinem a Parkiem Kulturowym w Milewszczyźnie.

Pracowity dzień będzie również w sobotę. Od 10 do 13 organizatorzy zapraszają do wspólnego sadzenia drzew w Alei Drzew Pokoju przy zalewie Szumowo – Olszynka.

***

24 kwietnia 

W Lipsku odbędzie się wyjątkowe widowisko obrzędowe. Wałakonniki to kolędnicy wielkanocni, którzy w dniach świątecznych przychodzili pod dom (lub byli zapraszani), by śpiewem składać życzenia gospodarzom. Za kolędowanie chłopcy byli nagradzani pisankami, jedzeniem i gorzałką – czytamy w publikacji Krystyny Cieśluk. Spektakl będzie obrazować zwyczaje wielkanocne regionu lipskiego oraz chałupę wiejską, którą odwiedzają kolędnicy. Widowisko przedstawi Zespól Regionalny „Lipsk". 

W trakcie imprezy planowane jest także podsumowanie konkursu na „Najładniejszą Gminną Pisankę Wielkanocną” i wręczenie nagród.

ZOBACZ TEŻ:  Zwyczaje wielkanocne regionu lipskiego. MGOK zaprasza na „Wałakonniki”

Na hali sportowej sokólskiej podstawówki odbędzie się turniej tenisa stołowego o puchar starosty sokólskiego. Może wziąć w nim udział każdy, niezależnie od wieku. Celem rozgrywek jest m.in. wyłonienie najlepszych zawodników i promocja tenisa stołowego w regionie. Organizatorami jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Sokółce, Sokólski Klub Tenisa Stołowego i Starostwo Powiatowe w Sokółce.

***

25 kwietnia

Starostwo Powiatowe w Sokółce zaprasza do wzięcia udziału w akcji krwiodawstwa. Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Akcja odbędzie się na parkingu przy starostwie (ul. Piłsudskiego 8 w Sokółce). Krew będzie można oddawać od godziny 8 do 15.

***

27 kwietnia 

Po raz trzeci w Dąbrowie Białostockiej wystartuje akcja „Nakręć się na dęba”. W tym roku założenie inicjatywy jest nieco inne, bowiem zamiast plastikowych nakrętek mieszkańcy będą mogli przynieść karmę dla zwierząt.

Każdy, kto przyniesie karmę dla zwierząt otrzyma sadzonkę dębu lub sosny. Produkty należy przynieść na plac Kościuszki w godzinach od 10 do 12. Zebrana karma zostanie przekazana dla schroniska Sonieczkowo spod Augustowa.

Tego dnia dyrekcja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie organizuje dzień otwarty. Planowanych jest wiele atrakcji, zwiedzanie i możliwość jazdy próbnej szkolnymi maszynami.

SZCZEGÓŁY:  Szkoła zaprasza na dzień otwarty

***

29 kwietnia 

W Centrum Trzech Kultur odbędzie się spotkanie autorskie z reporterem, antropologiem kultury, korespondentem wojennym i pisarzem – Andrzejem Mellerem. Podczas spotkania autor opowie o swojej książce: „Miraż. Trzy lata w Azji", której akcja rozpoczyna się na Kaukazie tuż przed wybuchem wojny w Gruzji latem 2008 roku. Uczestnicy porozmawiają też o religiach i kulturach Azji.

ZOBACZ TEŻ: Autorskie spotkanie w Centrum Trzech Kultur

***

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę obrazów autorstwa Urszuli Kojta.

SZCZEGÓŁY:  Awakrele na wystawie w bibliotece [FOTO]

***

1 i 2 kwietnia w Sokółce odbędzie się Wielkanocna Zbiórka Żywności. Szczegóły: Wielkanocna Zbiórka Żywności. Wolontariusze poszukiwani

(or)

REKLAMA

 

Facebook

Instagram