REKLAMA

 

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. MAJ 2022

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. MAJ 2022

***

3 maj (obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja)

Kuźnica

Mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w dwóch mszach świętych. Pierwsza z nich rozpocznie się o godzinie 8 w kościele pw. św. Trójcy i św. Dominika w Klimówce. Potem uczestnicy złożą wieńce na miejscowym cmentarzu. Nabożeństwo w kościele w Kuźnicy odbędzie się o 11. Później delegacje złożą wieńce na cmentarzu od pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w Bitwie Niemeńskiej w 1920 roku.

Dąbrowa Białostocka

Obchody święta rozpoczną się mszą świętą w kościele św. Stanisława (początek o godzinie 9). O godzinie 10.15 planowane jest złożenie kwiatów pod pomnikiem generała Nikodema Sulika. Odbędą się też dwa koncerty – orkiestry dętej oraz chóru seniora „Dąbrowianki”.

O 14 zaplanowano festyn rodzinny na placu Kościuszki. W programie: dmuchańce, trampolina, wata cukrowa, bigos i występ lokalnych zespołów.

Lipsk

O godzinie 12 zaplanowano mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy wydarzenia przejdą wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dęta pod pomnik „Zginęli za Polskę”. O godzinie 13 zaplanowano złożenie kwiatów i wieńców. Wartę honorową przy pomniku będą pełnić harcerze z 6 Lipskiej Drużyny Harcerskiej Służby Granicznej „Żubry”, funkcjonariusze ze Straży Granicznej w Lipsku oraz Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe „Grzmot”.

Korycin

Podobnie jak w innych miejscowościach, obchody rozpoczną się mszą święta w kościele pw. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie (początek o 9.30). Po niej, około 10.40, zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na rynku w Korycinie.

3 maja atrakcje czekają na gości w Parku Kulturowym Korycin – Milewszczyzna. W planach: pieczenie w piecu chlebowym, zwiedzanie parku i turniej rodzinny.

SZCZEGÓŁY: Majówka w Parku Kulturowym. W planach degustacje, pokazy i zwiedzanie [PROGRAM]

Krynki

O godzinie 8 rozpocznie się msza święta w kościele pw. św. Anny. Po modlitwie w świątyni odbędzie się koncert pieśni patriotycznych.

Suchowola

Uczestnicy wezmą udział w obchodach 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święcie straży pożarnych.

Program:

9 – msza święta za Ojczyznę i ochotnicze straże pożarne z gminy Suchowola z udziałem pocztów sztandarowych w kościele parafialnym,
10 – część patriotyczno-artystyczna w Parku Miejskim w Suchowoli. „Majówka z Konstytucją” – montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów SP w Suchowoli,
10.30 – część poświęcona obchodom święta straży pożarnych: wystąpienie przedstawiciela Zarządu Gminnego ZOSP RP w Suchowoli, wystąpienia zaproszonych gości, wręczenie odznaczań zasłużonym strażakom
11 – koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Suchowoli.

Sokółka

Program:

8 – nabożeństwo w intencji Ojczyzny w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce,
11 – msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w sanktuarium Najświętszego Sakramentu,
12.15 – przemarsz z Miejską Orkiestrą Dętą z Sokółki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego,
12.30 – uroczystość patriotyczna pod pomnikiem: przemówienia okolicznościowe, złożenie wieńców i występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki wraz z mażoretkami.

Na uroczystości zaprasza burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz starosta sokólski Piotr Rećko.

***

6 maja 

O godzinie 16.30 Muzeum Ziemi Sokólskiej zaprasza na spotkanie wokół wernisażu. Gościem będzie Tomasz Wiśniewskim. To badacz, popularyzator dziedzictwa żydowskiego i wielokulturowości Podlasia. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa czasowa „Bożnice drewniane grupy białostocko-grodzieńskiej”.

SZCZEGÓŁY: Tomasz Wiśniewski opowie o drewnianych bożnicach na Białostocczyźnie

***

7 maja 

W Bohonikach odbędzie się Święto Wiosny „Navruz”. W planach jest wiele atrakcji dla dzieci, jak i dorosłych, koncerty, warsztaty i konkursy.

ZOBACZ TEŻ: Navruz 2022. Tatarskie Święto Wiosny w Bohonikach [PROGRAM]

Dyskusyjny Klub Filmowy „Fantom” zaprasza na mocne, polskie kino. Tym razem w sokólskim kinie wyświetlony zostanie film „Lokatorka”. Gościem pokazu będzie odtwórczyni jednej z głównych ról - Sławomira Łozińska. Początek o 17. 

CZYTAJ WIĘCEJ:  „Lokatorka”. Dramat o aferze reprywatyzacyjnej w sokólskim kinie i spotkanie ze Sławomirą Łozińską [ZWIASTUN]

W Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Sokółce odbędzie się turniej tańca.  Rywalizować będą soliści, pary i zespoły (taniec towarzyski, freestyle), dzieci z miast województwa podlaskiego: Sokółki, Łap, Grajewa, Choroszczy, Białegostoku i innych. W sumie na parkiecie prezentować się będzie około 300 uczestników, w tym 60 z Sokółki.

Początek o godzinie 10. Wstęp jest wolny.

***

9 maja 

W sali „Płomyk” w Suchowoli odbędzie się spotkanie autorskie z Marią Narel-Challot. Autorka opowie o swojej książce „Amerykański kapelusz – Feliks”.

Maria Narel-Challot jest Polką mieszkającą we Francji. W 2014 roku została finalistką konkursu „Jeden dzień - Polska jaka pamiętam”. Jej tekst został opublikowany w antologii przez australijskie wydawnictwo Favoryta. W 2021 roku została finalistką konkursu „Historie lokalne” organizowanym przez Centrum Trzech Kultur w Suchowoli.

Teraz spełnia swoje wielkie marzenie i opublikowała powieść inspirowaną losami swoich dziadków. To pierwszy tom sagi „Inna Ameryka”, który został wydany nakładem wydawnictwa JZI - Jamiński Zespół Indeksacyjny.

Podczas spotkania autorka opowie o swojej książce „Amerykański kapelusz - Feliks”. Będzie również możliwość zakupienia publikacji.

Początek o godzinie 16.

***

10 maja 

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza na spotkanie autorskie z Jackiem Fedorowiczem. Spotkanie odbędzie się w ramach Tygodnia Bibliotek. Początek o godzinie 17. Poprowadzi je dziennikarz Marcin Michrowski. Organizatorzy będą czekać na gości w czytelni - Os. Centrum 21. Bezpłatne wejściówki można odebrać w siedzibie biblioteki.

SZCZEGÓŁY: Jacek Fedorowicz będzie gościem sokólskiej biblioteki

***

14 maja 

Noc Muzeów odbędzie się w Korycinie i Sokółce. 

SZCZEGÓŁY: Noc Muzeów w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie

Noc Muzeów w Sokółce. „Zwiedzanie z przeszkodami”

***

15 maja

W Sokółce planowane jest Święto Strażaka. 

Program uroczystości:

9 – zbiórka na placu komendy PSP w Sokółce
9.15 – przemarsz uczestników uroczystości do kościoła św. Antoniego w Sokółce
9.30 – msza święta w kościele św. Antoniego
10.30 – przemarsz uczestników uroczystości na plac przed komendą PSP w Sokółce
11 – rozpoczęcie uroczystości na placu przed komendą
wręczenie awansów, odznaczeń, medali i wyróżnień,
wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości,
koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół w Suchowoli.

***

22 maj 

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie odbędzie się Forum Rolnicze. Będzie to już trzynasta edycja imprezy.

W programie m.in.:

- pokaz maszyn rolniczych,
- konkursy m.in. współorganizowany wraz z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
- degustacja potraw regionalnych,
- pokaz rękodzieła ludowego,
- wata cukrowa,
- degustacja potraw przygotowanych przez uczniów ZSCKR w Janowie ,
- dmuchańce i kącik animacyjny dla dzieci,
- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Polska wieś w Europie” (o godzinie 12).

W planach jest także IV Memoriał prof. Józefa Marcinkiewicza. Organizatorem zmagań jest ASU Sokółka, a uczestnicy zmierzą się ze sobą w szachach.

W Dąbrowie Białostockiej odbędzie się Festiwal Piosenki Białoruskiej. Tegoroczną edycję zorganizowano pod hasłem „Piosenka Białoruska 2022 – solidarni z Ukrainą”.

ZOBACZ TEŻ: Festiwal Piosenki Białoruskiej w niedzielę w dąbrowskim MGOK-u

***

25 maj 

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert muzyki klasycznej doskonałego artysty polskiej sceny muzycznej Waldemara Malickiego z najpiękniejszym programem.

Impreza odbędzie się dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca oraz Polskim Impresariatem Muzycznym w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę".

SZCZEGÓŁY: „Z klasyką przez Polskę”. Wybitny muzyk wystąpi w Sokółce

***

28 maj 

W Dąbrowie Białostockiej planowany jest festyn z okazji Dnia Dziecka. Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. W programie: magiczny pokaz iluzjonisty Łukasza Granta, dmuchane zjeżdżalnie i skocznie, animacje, zabawy i malowanie twarzy. W planach jest też częstowanie darmową watą cukrową i popcornem.

Impreza rozpocznie się o 15 na placu Kościuszki. W razie niepogody wydarzenie zostanie przeniesione na halę Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Białostockiej.

***

29 maj 

W Sokółce rozegrany zostanie pierwszy z zaplanowanych sześciu turniejów z cyklu Grand Prix w Tenisie Ziemnym. Do rywalizacji mogą przystąpić wszyscy chętni, którzy tego dnia stawią się na korty do godziny 8.45 i uzupełnią oświadczenia o stanie zdrowia i RODO.

Wzorem lat ubiegłych tenisiści będą rywalizować o puchary oraz punkty do rankingu Grand Prix. Zawodnik, który uzbiera najwięcej punktów, zostanie zwycięzcą cyklu. Szczegóły w regulaminach na stronie osir.sokolka.pl.

Także w Sokółce odbędą się mistrzostwa sokólskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego w wędkarstwie rzutowym. Zawody planowane są na 29 maja nad sokólskim zalewem. Początek o godzinie 14.

SZCZEGÓŁY: Mistrzostwa w wędkarstwie rzutowym już w niedzielę

Tego dnia odbędzie się Dzień Dziecka z Sokólskim Ośrodkiem Kultury. Początek o godzinie 15 na placu przed kinem „Sokół".

Miłośnicy przyrody zakręcą kołem fortuny przygotowanym przez pracowników Nadleśnictwa Krynki z Poczopoka. Na specjalnie przygotowanym stoisku będzie można dowiedzieć się co w trawie piszczy i dokąd tupta nocą jeż. Na najbardziej odważnych czekać będzie pokaz pajęczaków, który zobaczyć będzie można w holu kina. W specjalnie zabezpieczonych i szczelnie zamkniętych terrariach podziwiać będzie można 30 okazów, które zaprezentuje hodowca ptaszników „Arent”.

Na najmłodszych miłośników tańca i zabawy na świeżym powietrzu czekać będzie animatorka, „Gwiazda”. Zaplanowano również święto kolorów Holi. Przy muzyce DJ-ów wszyscy będą mogli obsypywać się kolorowymi proszkami.

***

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza na wystawę obrazów autorstwa Sylwii Łukowskiej. Akwarele o tematyce morskiej można oglądać w holu biblioteki do końca miesiąca.

SZCZEGÓŁY: „Morskie Opowieści" w holu biblioteki [FOTO]

opr. (or)

REKLAMA

 

Facebook

Instagram