REKLAMA

 

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. MARZEC 2022

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. MARZEC 2022

***

1 marca 

W Sokółce o 12.30 odbędzie się bieg pamięci żołnierzy wyklętych „Tropem wilczym”. To już 10. edycja tego wydarzenia. Wieczorem, o 18, zaplanowano mszę świętą w parafii rzymskokatolickiej pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, a po niej nastąpi przemarsz pod dawną siedzibę Urzędu Bezpieczeństwa.

W Dąbrowie Białostockiej obchody rozpoczną się jutro. O 9 odbędzie się msza święta w kościele pw. św. Stanisława, zaś po niej – złożenie kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej. Następnie uczestnicy przejdą na plac Kościuszki, gdzie planowane jest otwarcie wystawy „Dąbrowa odrodzona  z popiołów”.

4 marca

O godzinie 17 w siedzibie Sokólskiego Ośrodka Kultury – w Kamienicy Tyzenhauza (ul. Piłsudskiego 1) odbędzie się promocja książki Stanisława Sańko.

Stanisław Sańko (1924-2008) przez całe życie mieszkał w Sokolanach, uprawiając ziemię, a w wieku 77 lat zaczął spisywać dzieje mieszkańców wsi oraz losy własnej rodziny. Przez kilka lat regularnie notował swoje wspomnienia w zeszytach, które następnie opracował jego syn – Czesław Sańko.

Publikacja „Wspomnienia zapisane w zeszytach” Stanisława Sańko sięga chronologią czasów zaborów – informacji pochodzących z opowieści osób starszych, by przenieść czytelników w okres międzywojenny i dalej w czas okupacji niemieckiej i radzieckiej. Wspomnieniom wojennym poświęca autor bardzo dużą część swojej książki. Znajdziemy tu relację świadka historii, który opisuje swojej rodzinne strony i ich dzieje z prostotą i mądrością człowieka doświadczonego przez wojnę i podobnie jak jego sąsiedzi z trudem odbudowującego się w czasach powojennych. Jest to opowieść traktująca również o dziejach chóru parafialnego w Sokolanach i w końcu dziejach samej parafii.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. W czasie spotkania będzie można zakupić publikację.

5 marca 

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Kobiety - malarska wystawa prac Magdaleny Talmon” do sali wystawienniczej Kamienicy Tyzenhauza przy ul. Piłsudskiego 1 o godzinie 15.00.

Magdalena Talmon to absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu, Policealnego Studium Plastycznego w Białymstoku, Multimedialnej Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim, Policealnego Studium Plastycznego w Białymstoku ACE Power English Upper Intermediate QLD Australia i Wydziału Prawa. Jest współorganizatorką Galerii Świetlik w Sobolewie, happeningu „Sztuka na podwórku”, „Niedzielne spotkania ze sztuką” w latach 2010 - 2013, organizatorką różnego rodzaju działań warsztatowych, artystycznych na terenie województwa podlaskiego.

Uczestniczyła w plenerach artystycznych organizowanych przez Białostockie Towarzystwo Sztuk Pięknych, gminę Korycin, Sokółka i Łapy.

Zaprojektowała mural „Matka Natura” w 2017 r. oraz „Matka Natura – Biała” w 2018 r, w ramach Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, jak również Festiwalu Światła i Sztuki ulicy Lumo Bjalistoko. Ma na swoim koncie 24 wystawy indywidualne i 7 wystaw zbiorowych. Obecnie jest instruktorką plastyki, prowadzi zajęcia w Pokojach Prac Twórczych w PIK-u w Białymstoku.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Tego dnia DKF Fantom zaprezentuje film Katarzyny Klimkiewicz pt. „Bo we mnie jest seks”. To historia wzlotów i upadków zawrotnej kariery, jednej z największych ikon polskiej popkultury.Po filmie odbędzie się spotkanie z aktorką Marią Dębską Początek o 17.30. 

6 marca 

Jak co roku, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lipsku, odbędzie się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Podczas imprezy wystąpią: zespół wokalny „AZALiSZ” z Sokólskiego Ośrodka Kultury, zespół taneczny „Mała Pasja” z ZSS w Lipsku, zumba fitness Lipsk i zespół wokalno-intrumentalny „Po prostu tak” z lipskiego MGOK.

Występy odbędą się na sali widowiskowej placówki. Początek o 14.

W Suchowoli planowana jest impreza, podczas której zbierane będą datki na Ukrainę. Inicjatorami wydarzenia są członkowie zespołu Tribute (Reaktor) z Suchowoli. Środki finansowe zebrane podczas spotkania trafią do Fundacji Dialog z Białegostoku. Impreza odbędzie się w niedzielę, 6 marca. O 15 w CTK planowane jest prapremierowe otwarcie wystawy fotografii archiwalnych pt. „Siła Kobiet”. To kilkadziesiąt czarno-białych fotografii pokazujących kobiety w przeróżnych okolicznościach: praca w gospodarstwie, na polu i w domu, wychowanie dzieci, czas wolny, śluby, pogrzeby, wojsko.

O 18.30 odbędzie się koncert zespołu Tribute. Puszki na darowizny będą wystawione w przestrzeni wystawienniczej CTK przez cały dzień.

W Dąbrowie Białostockiej zaplanowano spotkanie pn. „Dąbrowa solidarna z Ukrainą”. Na scenie wystąpią: Solatium, Pedeciaki, Ad Rem, Magda Wałejko, Michał Gieniusz i Patrycja Szymczyk, Ola Prokopczyk, Maria Pluta. Ponadto w programie jest kiermasz ciast przygotowany przez KGW „Lilie i Tulipany”, dmuchane zabawki dla dzieci i licytacje oraz loterie. Początek o 16.

W Kuźnicy odbędzie się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilka”. Biuro zawodów zostanie otwarte o 8.30. Pakiet startowy w wysokości 35 złotych za osobę będzie do pobrania właśnie w tym miejscu. Start biegu rozpoczyna się przy górze „Golgota wschodu”, zaś meta to SP w Kuźnicy.

Równolegle odbędzie się też bieg wilczka, który jest bezpłatny dla uczniów podstawówki.

9 marca

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza na spotkanie autorskie z Moniką Godlewską, która będzie promowała swoją kolejną książkę „Król Pik”. Tytuł jest kontynuacją „Damy Kier”. Początek o godzinie 17 w czytelni na Osiedlu Centrum 21 w Sokółce.

Monika Godlewska jest sokółczanką i lekarzem, swoją zawodową przyszłość wiąże z chirurgią. Niegdyś pisała wiersze, obecnie woli prozę. Pasjonatka historii, języków obcych oraz swojej pracy. Pisanie to dla niej sposób na uwolnienie wyobraźni i przeniesienie się w czasie do ulubionych epok. Jej pierwsza wydana powieść - „Dama Kier" - została Książką Roku 2021 na portalu granice.pl i otrzymała nagrodę jury w kategorii powieść obyczajowa. „Król Pik" natomiast otrzymał nominację w kategorii „Z historią w tle". Sama powieść została nagrodzona w tej kategorii w głosowaniu „Najlepsza Książka na Zimę".

Obowiązują zapisy: osobiście w siedzibie biblioteki lub telefoniczne (85) 711 23 69.

12 marca 

W Suchowoli odbędzie się pierwsze podlaskie spotkanie archiwistów społecznych. Jest ono skierowane do osób zajmujących się archiwistyką społeczną lub dopiero chcących zacząć swoją przygodę z tą dziedziną.

Wydarzenie ma zbliżyć środowisko archiwistów, pomóc w nawiązaniu kontaktów oraz w wymianie dobrych praktyk. Chcielibyśmy też porozmawiać o tym z jakimi mierzymy się problemami, w jaki sposób możemy pomóc sobie wzajemnie i jak te działania mogłyby wesprzeć Centrum Archiwistyki Społecznej.

Udział jest bezpłatny.

Program spotkania:
10:00 - warsztaty z podstaw archiwistyki i działania Otwartego Systemu Archiwizacji
prowadzący: Mariusz Bieciuk (Centrum Archiwistyki Społecznej)
11:30 - przerwa kawowa
12:00 - prezentacja działań Centrum Trzech Kultur, pytania, rozmowa, przykłady dobrych praktyk
prowadzący: Dawid Gudel (Centrum Trzech Kultur)
13:00-14:00 - krótkie prezentacje archiwistów/uczestników
14:00-15:00 - “Zażalenia i wnioski”, czyli co możemy oferować sobie nawzajem? Jak możemy współpracować? Networking
15:00-16:00 - obiad
16:00 - spacer po Suchowoli, spacer po cmentarzu żydowskim

Organizatorzy to Centrum Archiwistyki Społecznej oraz Centrum Trzech Kultur.

12 marca 

Na hali sportowej przy Zespole Szkół w Sokółce odbędzie się pokaz taneczny „Ruch-Muzyka-Przestrzeń”. Wystąpi grupa, która istnieje od listopada 2021 roku. Powstała ona przy Zespole Powiatowym Studio Poezja. W jej skład wchodzi pięć grup z różnych sokólskich placówek oświatowych: podstawówek, Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Rolniczych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Na występie będzie można zobaczyć choreografię do muzyki klasycznej, współczesnej oraz filmowej. Dzieci i młodzież zaprezentują się m.in. w układach ze wstążkami i kolorowymi chustami. Zespół przygotowała Anna Kędyś-Arent. Patronat nad występem objął starosta sokólski Piotr Rećko. Początek o godzinie 18.

16 marca

Muzeum Ziemi Sokólskiej zaprasza na warsztaty z zielarką, propagatorką medycyny naturalnej i zdrowego stylu życia. Gościem muzeum będzie Agnieszka Prymaka, właścicielka marki „Zielska Kolonia".  Jak zwykle uczestników wydarzenia czeka pasjonująca opowieść o dobroczynnych właściwościach roślin - świerku i sosny. Tematem spotkania będzie wykonanie maści choinkowej z żywicą. Jest ona bardzo skuteczna w leczeniu przeziębień, kataru i kaszlu oraz infekcji zatok. Wystarczy wsmarować ją w klatkę piersiową i plecy. Udrażnia drogi oddechowe. Wzmacnia i rozgrzewa w przypadku przemarznięcia. Poprawia krążenie i zwiększa ukrwienie skóry. Jest pomocna w leczeniu bólów mięśni, stawów i przy nerwobólach. Stosuje się ją również w leczeniu dolegliwości skórnych: stanów zapalnych, zakażeń bakteryjnych i grzybic. Przyspiesza gojenie się ran. Jest to najstarsza maść na oparzenia.

Każdy z uczestników zabierze ze sobą do domu słoiczek maści choinkowej z żywicą. Oprócz tego nauczy się robić orzeźwiającą herbatkę z igiełek. Początek o godzinie 17. 

25 marca 

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza na promocję książki Piotra Zygmunta pt. „Dotyka... Poderwać gęsią skórkę do lotu”. Początek o godzinie 17:00 w czytelni biblioteki, os. Centrum 21.

To druga po „Nawiści” powieść autora. Obydwie cieszą się pozytywnym odbiorem czytelnika i recenzentów. Obie również otrzymały wiele nominacji.  „Dotyka… Poderwać skórkę do lotu” została nominowana do Złotego Kościeja 2021 w dwóch kategoriach: Fantastyka Roku i Okładka Roku.

W uniwersum „Dotyka..." czytelnicy będą mieć do czynienia z postapokaliptyczną wizją przyszłości. Świat ten, pogrążony w piachu i pyle, zapomniał o wszystkim co to jest postęp, nauka, elektryfikacja. Tutaj człowiek powraca do korzeni, do początków. Musi nauczyć się wszystkiego od nowa, a przede wszystkim zacząć używać dłoni, które zastąpione były przez elektronikę. Teraz dla młodych nie ma niczego cenniejszego, niż wiedza starych i aby żyć dalej muszą skorzystać z ich umiejętności

27 marca 

W Nowodworskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert pieści wielkopostnych w wykonaniu Patryka Filipowicza. Podczas spotkania uczestnicy usłyszą tradycyjne polskie pieśni wielkopostne i pasyjne w instrumentalnym opracowaniu na gitarę solo. Występ będzie przeplatany słowem mówionym. „Koncert wielkopostny Patryka Filipowicza to obok pięknej muzyki także szczególny rodzaj modlitwy z pomocą dźwięków melodii wielkopostnych pieśni” – czytamy w mailu do redakcji.

Patryk Filipowicz to gitarzysta akustyczny, jest autorem czterech gitarowych albumów solowych, które zyskały przychylność słuchaczy i dziennikarzy muzycznych. Podczas swoich koncertów gitarowych Filipowicz posługuje się techniką która często tworzy wrażenie gry kilku instrumentów jednocześnie. Można powiedzieć, że Filipowicz jest jednoosobowym zespołem, w którym gitara pełni rolę wokalisty, basisty i perkusisty. Sam muzyk mówi o sobie, że śpiewa gitarą.

Początek o 12 w Nowodworskim Ośrodku Kultury.

Gitarzysta wystąpi także w Centrum Trzech Kultur w Suchowoli. Tam koncert odbędzie się o godzinie 17. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym ks. Tomasza Małyszko - proboszcza parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli.

W ten sam dzień sokólskie koło Polskiego Związku Wędkarskiego planuje zorganizować akcję sprzątania zbiorników w Łosośnie. Mile widziani są nie tylko wędkarze, ale także mieszkańcy.

Najpierw sprzątany będzie zbiornik piąty i szósty w Łosośnie. Początek o godzinie 9. Później planowany jest mały poczęstunek przy ognisku. Zarząd koła zapewnia rękawiczki i worki na śmieci, potrzebna jest tylko motywacja i ludzie do działania. Dojazd we własnym zakresie. 

Dodatkową atrakcją będzie rozstrzygnięcie zawodów Indywidualnych Spinningowych Mistrzostw Koła „Pstrąg Sokólszczyzny 2022”.

W Kolegiacie pw. św. Antoniego w Sokółce odbędzie się koncert pn. „Solidarni z Ukrainą”.

Inicjatorką koncertu „Solidarni z Ukrainą” jest Ewa Dębko, muzyk i kierownik artystyczny zespołu Jemioła.

Tak, jak wszyscy patrzyłam z przerażeniem na atak Rosji na Ukrainę. Zdumiona, oniemiała z niedowierzaniem śledziłam media wierząc naiwnie, że za chwilę wszystko, co złe się skończy. Tak się nie stało. Trafiłam w Internecie na nagranie, które wzruszyło mnie do głębi. Młody ukraiński chłopak jechał do swojej jednostki aby walczyć za Ojczyznę. Śpiewał poruszającą pieśń. Ten obraz był moją inspiracją aby zorganizować koncert, który będzie naszą manifestacją przeciw tym potwornym wydarzeniom. Pieśń, którą usłyszałam, opracowałam specjalnie na ten koncert, Jemioła zaśpiewa ją na koniec wydarzenia. Niech będzie ona wyrazem jedności i naszego wsparcia dla narodu Ukrainy” – czytamy na Facebooku.

Program:

15.00 - msza święta
16.00 - koncerty zespołów: Powiatowy Chór „Sokólskie Wrzosy”, Nauczycielski Zespół Wokalny „Ad Rem”, Zespół Wokalny „Exit” i Powiatowy Zespół Regionalny „Jemioła”.

Organizatorami wydarzenia są: Powiat Sokólski, Powiatowy Dom Kultury w Sokółce, Powiatowy Zespół Regionalny „Jemioła” i Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce.

***

Od 1 marca startują w Sokólskim Ośrodku Kultury warsztaty pisankarskie. Tradycyjnie zapraszane są wszystkie osoby (bez względu na wiek) zainteresowane zdobieniem jajek woskiem na cykliczne spotkania warsztatowe w pracowni.

W marcu Biblioteka Publiczna w Sokółce, po raz kolejny, gości prace Mieczysława Żywolewskiego. Tematem przewodnim ponownie będzie piękno rodzimych stron, czyli Sokółki i okolic. Wystawę można oglądać do końca marca w holu biblioteki.

Do kwietnia w Lipsku będą odbywać się warsztaty pisankarskie. Uczestnicy będą mogli się nauczyć sztuki ozdabiania jajek. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku zaprasza wszystkich chętnych na warsztaty wykonywania tradycyjnych pisanek wielkanocnych.

Zajęcia będą prowadzone w siedzibie Twórczego Ośrodka Lokalnej Aktywności w Lipsku (muzeum regionalne). Lekcje będą się odbywać do 8 kwietnia, w dwóch dniach w tygodniu. We wtorki uczestnicy będą się spotykać od 14 do 16, a we czwartki – od 15 do 17.

Kalendarium w uzupełnieniu. 

REKLAMA

 

Facebook

Instagram