Grupa animatorów i artystów wozem konnym przemierzać będzie wschodnie rubieże Polski. Jutro dotrą do Igrył, gdzie zabawią do 18 sierpnia. Później na ich trasie znajdzie się Stara Kamionka. - Inspiracją w naszych działaniach animacyjnych jest kultura romska, w której z nostalgią dostrzegamy zanikający model życia, symbol wolności, wolności przemieszczania się i nie przywiązywania się do miejsca - mówi Agata Hummel, realizatorka projektu.
"Wędrujące opowieści" to pierwsza odsłona projektu. Przez 40 dni grupa etnologów, artystów i animatorów kultury będzie przemierzać miejscowości województwa podlaskiego, aby wymieniać się opowieściami z miejscowymi, organizować pokazy filmów, warsztaty, widowiska narracyjne, a także koncerty zespołów czerpiących inspirację z muzyki folkowej i muzyki mniejszości etnicznych. W każdej społeczności goście spędzą 10 dni. Wśród odwiedzanych wsi znalazły się między innymi Smolniki, Rutka Tartak (na Suwalszczyźnie) oraz Igryły i Kamionka Stara.
"Igryły były od razu brane pod uwagę. Zaczynamy 8 sierpnia, następnie przemieszczamy się do Kamionki Starej na kolejne 10 dni" - pinformował nas Wojciech Januszkiewicz ze Stowarzyszenia Dziedzictwo Kulturowe Igrył.
Podczas podróży zostaną zaprezentowane filmy inspirowane tematyką romską, m.in. "Gadjo Dilo" i "Wolność" Tonego Gatlifa, "Cygan" Martina Šulíka, a także polskie produkcje "Diabły, diabły" Doroty Kędzierzawskiej i dokument "Czarna Córka" w reżyserii Anny Skorupy. Dodatkowo w każdej miejscowości odbędą się wydarzenia specjalne, koncerty artystów jak grupa Sarakina czy Południce/Elektornice
Organizatorem projektu jest Polski Instytut Antropologiczny.
W Igryłach w XVIII wieku osadzono romskie rodziny. Dziś społeczność wsi nawiązuje do tego, organizując Dni Jadła Cygańskiego. Impreza ta - połączono z przygotowaniem kociołka cygańskiego - ściąga do wsi tłumy gości.
opr. (is)