Krwawnica pospolita - najczęściej możemy spotkać ją na podmokłych terenach, łąkach oraz blisko zbiorników wodnych, gdzie tworzy okazałe kępy. Cechują ją miododajne kwiaty o intensywnie różowo-purpurowej barwie.
REKLAMA
Osiągająca około 80-90 centymetrów wysokości roślina kwitnie od lipca do września, a jej intensywnie różowe kwiaty zebrane są w kłosowate kwiatostany, osadzone na szczytach łodyg gęsto oplecionych przez lancetowate, ostro zakończone liście. Słodki zapach kwiatów krwawnicy pospolitej przyciąga wiele motyli oraz owadów. Zalicza się ją do roślin miododajnych.
Poza walorami estetycznymi, które dają mocny akcent kolorystyczny bylina ta ma wiele właściwości leczniczych, m.in. działa przeciwzapalnie i jest stosowana jako środek zapobiegający krwotokom. Z tym też kojarzona jest nazwa zioła – krwawnica pospolita.
Właśnie teraz podczas wędrówek leśno-łąkowych bardzo często spotykamy purpurową plamę, którą widać z daleka. To właśnie kwitnąca krwawnica pospolita!
Ma szereg drogocennych właściwości, z których warto korzystać: to bogate źródło polifenoli, antocyjan, flawonoidów, alkaloidów; ma działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne; pomocna przy gorączce i biegunkach; pomaga w zwalczaniu E.coli oraz grzyba Candida; jest pomocna przy cukrzycy, chorobach jelit, czy też w zakażeniach Salmonellą; pomaga uniknąć wielu poważnych schorzeń, jak zawał serca, nadciśnienie tętnicze i zakrzepica; wspiera organizm w neutralizacji toksyn.
Walory estetyczne, miododajne oraz właściwości lecznicze to kilka powodów dla których warto zaprosić ją również do swojego ogrodu. Krwawnica popsolita jest bardzo wytrzymała, mrozoodporna i w odpowiednich warunkach długowieczna. Łatwa w uprawie, odporna na choroby i złe warunki atmosferyczne. Najlepiej będzie się czuła na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych, na żyznych i wilgotnych glebach. Idealnie nadaje się do sadzenia nad brzegiem zbiorników wodnych.
Zdjęcia - bialystok.lasy.gov.pl:
bialystok.lasy.gov.pl
opr. (orj)