Powstała strona, dzięki której można sprawdzić najbardziej znane osoby z naszej okolicy. Dzięki interaktywnej mapie w łatwy sposób zainteresowani mogą dowiedzieć się o osobach z rodzinnego miasta. A więc kto jest najbardziej znany z powiatu sokólskiego, a tym razem również augustowskiego?
REKLAMA
W wyszukiwarkę należy wpisać hasło „notable people” i wejść w pierwszy link. Pokaże nam się interaktywna mapka, na której widnieją nazwiska z całego świata. Wystarczy ją przybliżyć, aby znaleźć się w powiecie sokólskim. Na mapie pojawiają się nazwiska najbardziej znanych osób (według inicjatora tej strony). Są to ludzie m.in. ze świata kultury, nauki i sportu.
Twórcą strony jest Topi Tjukanov.
Marianna Biernacka. Urodziła się w 1888 roku w Lipsku nad Biebrzą. Wraz z mężem prowadziła gospodarstwo rolne. Po jego śmierci córka usamodzielniła się, a syn Stanisław ożenił się. Marianna zamieszkała u syna i jego żony Anny. W lipcu 1943 roku Niemcy skazali jej syna i synową na śmierć, wraz z grupą mieszkańców Lipska. Syn miał już dwuletnią córkę Genię, a jego żona była w ciąży. Marianna wybłagała u Niemca i zastąpiła synową. Rozstrzelano ją razem z synem 13 lipca 1943 na fortach za wsią Naumowicze koło Grodna. Została beatyfikowana 13 czerwca 1999 roku przez papieża Jana Pawła II w Warszawie.
Jerzy Popiełuszko. Urodził się w 1947 roku w Okopach koło Suchowoli. Był kapelanem związanym z „Solidarnością” i robotnikami. Podczas mszy publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy, a także atakowany przez państwowe media. 19 października 1984 roku został porwany przez oficerów SB. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Ksiądz Jerzy Popiełuszko żył 37 lat.
Łukasz Buzun. Urodził się w 1968 roku w Korycinie. To polski duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk teologicznych, a także biskup pomocniczy kaliski. Śluby zakonne przyjął w 1995 roku. W 2014 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej ze stolicą tytularną Chusira.
Nikodem Sulik. Urodził się 15 sierpnia 1893 roku w Kamiennej Starej. Walczył na frontach Wielkiej Wojny, wojny polsko-bolszewickiej, brał udział w kampanii wrześniowej. Wraz z Armią Andersa przeszedł szlak bojowy podczas walk na Półwyspie Apenińskim. Zmarł w 1954 roku w Wielkiej Brytanii. Ciało generała i jego żony zostało sprowadzone do Polski i spoczęło w rodzinnej wsi.
Sergiusz Prytycki. Urodził się w 1913 roku w Harkawiczach. Był białoruskim politykiem, działaczem partyjnym i państwowym okresu II Rzeczypospolitej i Związku Radzieckiego. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Najwyższej Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W 1931 roku został sekretarzem rejonowego komitetu Komunistycznego Związku Młodzieży Zachodniej Białorusi w Krynkach. Później pełnił tę funkcję w Grodnie i Słonimiu. Przez wiele lat pełnił wysokie stanowiska, jedno z nich – przewodniczący Prezydium Rady Najwyższej Białoruskiej SRR – sprawował do śmierci. Odznaczony Orderami Lenina i Orderami Czerwonego Sztandaru.
Władysław Kozaczuk. Urodził się w 1923 roku w Szudziałowie. Był polskim historykiem wojskowości i pułkownikiem Wojska Polskiego. Wstąpił do wojska podczas II wojny światowej. Walczył z polskim podziemiem antykomunistycznym, a później z Ukraińską Powstańczą Armią. Po wojnie studiował, został magistrem filologii polskiej i uzyskał doktorat z historii. Opublikował kilkanaście książek, które dotyczyły II wojny światowej, nazistowskich Niemiec i wywiadu.
wikipedia.pl
opr. (orj)