Uroczystości w rocznicę Obławy Augustowskiej odbyły się dziś w Sokółce.
Po mszy świętej w kościele pw. św. Antoniego uczestnicy przeszli pod pomnik na rondzie, u zbiegu ulic 11 Listopada, Kolejowej i Przemysłowej.
- 77 lat temu był koniec wojny. Nie minęło kilka miesięcy i zdarzył się wielki augustowski mord. W Gibach są 592 kamienne tabliczki z nazwiskami tych, których nigdy nie odnaleziono. To ci, o których wiadomo, że zaginęli. Ofiar było znacznie więcej. Została po nich jedna wielka, krwawiąca ciągle rana. Wciąż bowiem nie wiadomo, co się z nimi stało. Liczymy na to, że pamięć o ofiarach nigdy nie zaginie - mówiła Bogusława Szczerbińska, wicewojewoda podlaski.
- Spotykamy się tu, by pokazać, że pamiętamy o ludziach, którzy stali się ofiarami swojego patriotyzmu. Nieludzki system spowodował to, że parę miesięcy po wojnie zostali oni zamordowani w nieludzkich okolicznościach. Jesteśmy tu po to, żeby pokazać, iż pamiętamy. Naród, który nie pamięta o swoich wielkich synach jest skazany na zapomnienie - stwierdził Jerzy Białomyzy, wicestarosta powiatu sokólskiego.
W lipcu 1945 roku oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Ludowego Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa przeprowadziły akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic, określaną mianem Obławy Augustowskiej.
Oddziały sowieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztując podejrzanych o kontakty z polską partyzantką niepodległościową. Działo się to między 12 a 28 lipca. W sumie zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób nigdy nie powróciło do domów i do dziś nie są znane ich losy. Najprawdopodobniej wszyscy zostali pozbawieni życia.
Wśród ofiar Obławy Augustowskiej byli także mieszkańcy powiatu sokólskiego: Małyszówki, Brzozowa, Dąbrowy Białostockiej, Nowej Wsi, Hamulki, Suchowoli i Kamiennej Nowej.
W 2020 roku w Sokółce odsłonięto pomnik poświęcony pomordowanym przez sowietów.
CZYTAJ WIĘCEJ: W Sokółce odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom Obławy Augustowskiej z 1945 roku [WIDEO, FOTO]
(pb)