Ponad 700 litrów gotowego, nielegalnego alkoholu i 3 tys. litrów zacieru znaleźli policjanci w bimbrowni zlokalizowanej na jednej z posesji w okolicach Czarnej Białostockiej. Działała tam przydomowa linia do wytwarzania takiego alkoholu. Na miejscu został zatrzymany 31-letni mężczyzna, grozi mu od kary grzywny do nawet dwóch lat więzienia.
Z operacyjnych informacji policji wynikało, że na posesji może być przechowywany nielegalny alkohol. Okazało się, że nie tylko jest on tam składowany, ale też produkowany dzięki linii zainstalowanej w szopie.
REKLAMA
Jak podał zespół prasowy podlaskiej policji, w pomieszczeniu znajdowały się trzy pojemniki z zacierem po 1 tys. litrów każdy oraz 720 litrów gotowego alkoholu o stężeniu 50 proc., w pojemnikach 5- i 20-litrowych. Według szacunków funkcjonariuszy, gdyby tyle alkoholu trafiło na rynek, budżet państwa straciłby prawie 50 tys. zł z tytułu podatków i opłat.
„W czasie rozmowy z policjantami zatrzymany mężczyzna tłumaczył się trudnościami na rynku pracy, a taki proceder przynosi szybki zysk" - podała policja. 31-latek odpowie za przestępstwa skarbowe i za nielegalną produkcję. Grozi mu grzywna, ograniczenie wolności lub nawet do dwóch lat więzienia.
Zdjęcia - podlaska.policja.gov,pl:
Nielegalna produkcja alkoholu ma w Podlaskiem wieloletnią tradycję związaną najczęściej z okolicami Puszczy Knyszyńskiej. To tam służba celno-skarbowa i policja zwykle lokalizują leśne bimbrownie. Niektóre ze zlikwidowanych w ostatnich latach miały możliwości produkcyjne sięgające nawet kilku tysięcy litrów alkoholu. KAS zlikwidowała przed miesiącem leśną bimbrownię w gminie Michałowo, o możliwościach produkcyjnych szacowanych na 3 tys. litrów alkoholu tygodniowo. Zabezpieczono tam aparaturę do nielegalnej produkcji oraz 5,6 tys. litrów zacieru.
CZYTAJ TEŻ: W zlikwidowanej bimbrowni można było wyprodukować 3 tys. litrów alkoholu tygodniowo [FOTO]
O popularności bimbrownictwa w regionie świadczy ekspozycja, którą można oglądać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej pod Białymstokiem. Wystawa powstała w oparciu o oryginalne elementy fabryczek alkoholu zlikwidowanych przez policję. Oddanie ich na własność muzealnikom było możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań sądowych przeciwko bimbrownikom.
Przed rokiem muzeum wzbogaciło się o kolejne eksponaty - dwie bimbrownie na kółkach, zbudowane na ramie przyczepy jednoosiowej, które działały na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Trafiły do placówki dzięki uprzejmości Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku, po prawomocnym wyroku skazującym wobec bimbrownika.
(PAP)
autor: Robert Fiłończuk