Jedenastu cudzoziemców próbowało w sobotę nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to obywatele Erytrei, Syrii, Jemenu, Algierii, Maroka i Togo - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.
Do wszystkich tych przypadków doszło w województwie podlaskim, na odcinkach granicy, za których ochronę odpowiadają placówki w Narewce, Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku - poinformowała SG w niedzielę rano na Twitterze.
W dn.25.06 na terytorium🇵🇱próbowało nielegalnie przedostać się z🇧🇾11 osób⬇️
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) June 26, 2022
3 ob.Erytrei 2 ob.Syrii i 2 ob.Jemenu na odcinku #PSGNarewka
Ob.Algierii i ob.Maroka na odcinku #PSGDubiczeCerkiewne
Ob.Togo na odcinku #PSGMielnik#NaStrażyGranic pic.twitter.com/vhJZLYSkbd
Od początku tego roku Straż Graniczna odnotowała niespełna 5,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W czerwcu takich prób było dotąd niespełna pół tysiąca.
Kończy się budowa stalowej zapory na tej granicy. Ma ona być gotowa do 30 czerwca; do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.
CZYTAJ TEŻ: „Po powstaniu bariery nie notujemy nowych metod nielegalnego przekraczania granicy”
W związku z budową tej zapory, do końca czerwca obowiązuje rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem będzie obowiązywać - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy na odległość 200 metrów.
(PAP)
autor: Robert Fiłończuk