Nie wiecie, kto ma taką wielką, puszysta głowę i przenikliwy wzrok?
Film pod tytułem "Co to za ptak?" znalazł się kilka dni temu w serwisie YouTube. My postanowiliśmy rozwiązać zagadkę, zwracają się do jej autorów, czyli do Nadleśnictwa Krynki z siedzibą w Poczopku.
- To puszczyk mszarny, jedna z piękniejszych polskich sów, jednocześnie największa - wyjaśnia Waldemar Sieradzki, nadleśniczy z Poczopka. - U nas mamy parę tych ptaków. Prowadzą one aktywny tryb życia rano i wieczorem, o czym świadczą ich pomarańczowe oczy. Żyją głównie w borach sosnowych i świerkowych.
W Nadleśnictwie w Poczopku funkcjonuje strigiforium, a więc woliera przeznaczona dla sów. "Mieszkańcy strigiforium to ptaki, które z różnych powodów nie mogą być zwrócone naturze (wychowane w niewoli, mają uszkodzone skrzydła itp.). Mentalnie są jednak wolne – jak ptaki – uszanujmy zatem ich prawo do spokoju" - czytamy na stronie Nadleśnictwa. Można tam też znaleźć kilka ciekawostek dotyczących tych ptaków. "Sowie oczy stanowią 5 proc. masy ciała, mają kształt walca lub teleskopu i pozwalają widzieć binokularnie. Tęczówki u gatunków typowo nocnych są czarne, u prowadzących całodobowy tryb życia żółte, u pozostałych - czerwone lub jaskrawo pomarańczowe. Dzięki 14 kręgom szyjnym (człowiek ma 7), mimo, że gałki oczne są praktycznie nieruchome, kąt widzenia wynosi do 270 stopni".
A oto zagadka:
(is)