Zima to dobry czas do obserwacji śladów obecności czy tropów ssaków, które na miękkim, białym śniegu dobrze się odbijają i kontrastują.
Pięciopalczaste łapy wydry spięte są błoną pławną. Trop przedniej łapy o długości 5-7 cm i 6 cm szerokości jest okrągły, zaś tylnej łapy o długości 6-9 cm i około 7 cm szerokości, jest wydłużony, to za sprawą odbijającej się piętki. Błona pławna i wewnętrzne palce odbijają się rzadko, dlatego odciśnięte ślady są zazwyczaj czteropalczaste.
Wydry znakują granice swego terytorium wykorzystując do tego odchody, mocz i wydzielinę gruczołów przyodbytowych, które zostawiają na eksponowanych punktach, blisko wody. Są nimi kamienie, korzenie drzew, kępy traw, specjalne usypane kopczyki piasku, ziemi czy śniegu. Większe nagromadzenie odchodów zostawiają tam gdzie szukają schronienia i polują. Świeże wydzielają intensywny zapach piżma i tranu. Odchody, które zawierają głównie resztki płazów mają formę smolistej, czarnej mazi.
Środowisko doliny Biebrzy, z gęstą siecią rzek, starorzeczy, kanałów i drobnych cieków wodnych, wybitnie sprzyjają występowaniu tego gatunku. Można nawet przypuszczać, że populacja wydry jest tu bardziej liczna niż by to wynikało z ankietowych ocen pracowników terenowych i wykazuje niewielką, ale dość wyraźną tendencję wzrostową. Obserwacje terenowe wskazują, że drapieżniki te pojawiają się na coraz liczniejszych stanowiskach, łącznie z suboptymalnymi, takimi jak uregulowane dopływy Biebrzy.
Badania w okolicach Brzostowa wykazały zagęszczenie wydr na poziomie 2,4 osobnika na 10 km linii brzegowej Biebrzy. Przeprowadzono wstępne badania jej diety na tym terenie. Podstawą tej diety są ryby, które stanowiły 48% pokarmu w basenie górnym i 78% w basenie dolnym, a ponadto płazy (odpowiednio 19 i 9%), raki (26 i 7%) i w mniejszym stopniu owady (głównie pływak żółtobrzeżek) oraz ptaki. Różnice w diecie wydr zasiedlających górny i dolny basen, spowodowane są odmiennymi warunkami środowiskowymi, W basenie dolnym drapieżniki te mają dostęp do rozległych starorzeczy obfitujących w ryby.
Biebrzański Park Narodowy
opr. (or)
Zdjęcia - Piotr Tałałaj/Biebrzański Park Narodowy/Facebook: