REKLAMA

 

Upamiętnią kapelana „Solidarności” w rocznicę jego urodzin [PROGRAM]

W sobotę, 11 września, w Suchowoli odbędą się uroczystości upamiętniające duszpasterza ludzi pracy i legendarnego kapelana solidarności – bł. ks. Jerzego Popiełuszkę w 74 rocznicę jego urodzin.

Obchody rozpoczną się o godzinie 11.30 złożeniem kwiatów pod pomnikiem duchownego. Następnie zostanie odprawiona uroczysta msza święta w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli. Po liturgii organizatorzy zapraszają zebranych do parku miejskiego, gdzie zostanie ustawiona scena plenerowa i odbędzie się dalszy ciąg uroczystości. ”

Podczas wydarzenia nastąpi rozstrzygnięcie III edycji Ogólnopolskiego konkursu „Piosenką zło zwyciężaj". Jego ideą jest propagowanie utworów związanych z postacią błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko jak i okresem powstawania i działania ruchu Solidarność aż do 1989 r.  

Jednym z ważniejszych punktów programu  będzie spektakl „Psalmy Dawidowe - Psalmy miłości i nadziei”. Jest to wybór utworów zaczerpniętych lub inspirowanych Księgami Starego Testamentu. Autorem tekstów jest Jerzy Łysiński. Kompozycja Michał Jurkiewicz. Koncert łączy w sobie elementy klasyki, muzyki pop, gospel i etno, w przejmujący sposób wprowadza słuchacza w świat starożytnego Izraela z kart Biblii.  

Jednocześnie w trakcie trwania obchodów będzie można obejrzeć wystawę „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko 1947-1984” Opiera się na licznych fotografiach dokumentujących życie i posługę kapłańską kapelana „Solidarności”. Wystawę przygotował Oddział IPN w Białymstoku.

W czasie wydarzenia zabrzmi dzwon pielgrzym „Głos Nienarodzonych”. Symbolika dzwonu koncentruje się wokół tematu życia poczętego.

Na uroczystości zapraszają: Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli oraz Burmistrz Suchowoli i Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Suchowoli.

74 rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbywa się pod patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego – Artura Kosickiego.

Przedsięwzięcie zrealizowane przy dofinansowaniu  Województwa Podlaskiego oraz Fundacji KGHM Polska Miedź.

opr. (or)

 

REKLAMA

 

Facebook

Instagram