Od września 2023 roku obraz Matki Bożej Robotników i „Solidarności” wraz z relikwiami błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz repliką Krzyża z Nowej Huty peregrynuje po archidiecezji białostockiej. Wczoraj dotarł do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sokółce.
REKLAMA
Wśród wiernych na Eucharystii obecny był Józef Modzelewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ. Zabierając głos przedstawił historię obrazu.
W 1984 roku artysta z Podlasia - malarz Artur Chaciej – wykonał obraz Matki Bożej Robotników. Wizerunek jest umieszczony na tle biało-czerwonej flagi. Są tam utrwalone daty z najnowszej historii Polski, znaki robotniczych zrywów i ważnych momentów z dziejów kraju.
„Począwszy od poznańskiego czerwca 1956 roku, przez grudzień 1970, Radom 1976, Gdańsk 1980 i stan wojenny grudzień 1981. Stwierdził , że to robotnicy z narodem walczyli o wolność dla Polski. Bardzo dużo ludzi oddało swoje życie. Robotnicy oraz osoby duchowne to m.in. bł. ks. Jerzy Popiełuszko został torturowany i zamordowany” – informuje Mieczysław Baszko, który nadesłał do redakcji zdjęcia z tej uroczystości.
Mszę odprawił ks. proboszcz Adam Baranowski. W kazaniu wspomniał o księdzu Jerzym oraz o własnych przeżyciach z lat młodzieńczych. Po mszy modlitwę poprowadził ks. Tomasz, a następnie odbył się występ młodzieży pod kierunkiem Krzysztofa Zalewskiego, organisty. Podczas uroczystości wystawiono poczty sztandarowe – sztandar Solidarności Oddział Sokółka oraz sztandar Rycerstwa Niepokalanej.
REKLAMA
Peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności jest od lat tradycją NSZZ „Solidarność”. Obraz i jego peregrynacja związane są z Ogólnopolską Pielgrzymką Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbywa się co roku w trzecią sobotę i niedzielę września. Po raz pierwszy zorganizowana została w 1983 roku przez ks. Jerzego Popiełuszkę dla robotników Huty Warszawa. Rok później pielgrzymi przybyli z wielu regionów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz o godne traktowanie pracowników. Każdego roku podczas mszy św. na Jasnej Górze ikonę przejmuje ten Region, który będzie organizatorem Pielgrzymki Ludzi Pracy w roku kolejnym – czytamy na stronie wniebowzieciasokolka.pl.
opr. (orj)
Zdjęcia - Mieczysław Baszko: