"Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu" to jeden z większych projektów realizowanych w tym roku przez gminę Sokółka. Wzbudził jednak kontrowersje wśród mieszkańców. O tym, czy bezpłatne komputery i internet trafiły do właściwych osób oraz o kosztach całego przedsięwzięcia rozmawiamy z Krzysztofem Szczebiotem, zastępcą burmistrza Sokółki.
Czy bezpłatne komputery i internet otrzymały osoby, które byłoby stać na opłacenie tych towarów i usług?
- Podejrzewam, że takich błędów nie uniknęliśmy. Staraliśmy się do tego podejść jak najbardziej wszechstronnie, konsultując wszystko szeroko, na ile to było potrzebne. Listę beneficjentów konsultowali pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej. A więc jest to o wiarygodne źródło informacji. Niektórych mieszkańców Sokółki zapewne bardziej niepokoi fakt, że kilka osób otrzymało komputery, a w opinii sąsiadów takie rodziny nie powinny tego otrzymać. Nakłada się jednak tutaj wiele innych elementów. Ci sami ludzie korzystają z pomocy opieki społecznej, z różnej formy zasiłków, czy dożywiania i jest to nie do przeskoczenia. Spełniają bowiem warunki formalne. Składają wnioski i pomimo rzetelnych starań, że nie mogą być beneficjentem, nie jesteśmy w stanie odrzucić ich wniosków. Wynika to ze stanowienia naszego prawa.
Czy chciałby się pan odnieść do wyliczeń związanych z projektem, które pojawiły się na jednym z forów internetowych. Wynika z nich, że koszty zakupu 350 komputerów i podłączenia do sieci 500 odbiorców byłyby dużo niższe niż kwota, na którą opiewa projekt.
- Nie znam tego tematu, nie będę się na ten temat wypowiadał. Skorzystaliśmy z propozycji Ministerstwa, złożyliśmy wniosek na ten cel. Była akceptacja Rady Miejskiej dla takiego wniosku, przetargi. Czy to się podoba mieszkańcom, czy nie? Można oceniać, że te pieniądze dało się wydać na inny cel. W kosztach kwalifikowanych pieniądze pochodzą ze środków unijnych, w tym jest także udział skarbu państwa. Uważam, że robimy coś, co ma sens, będzie stanowiło wartość dodaną. Po zakończeniu tzw. okresu trwałości pozostanie infrastruktura do wykorzystania na stałe w naszej gminie.
Jak długo mieszkańcy będą korzystać z bezpłatnego internetu?
Po rozliczeniu projektu - przez pięć lat.
Na co w tym projekcie przeznaczono najwięcej środków?
Na budowę sieci i dostawę sprzętu.
Z czym w tej chwili gmina ma największe problemy?
Z kierunkiem Janowszczyzna. Złożyliśmy zażalenie na postanowienie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego (o sprawie pisaliśmy w tekście Drugie podejście burmistrza do masztu - red). Opóźnia nam się także budowa światłowodu do Urzędu Miejskiego, ze względu na termin, który musi być zgrany z wymianą sieci energetycznej dokonywanej przez PGE Dystrybucja. Chodzi o rozkopanie ulic i chodników - chcemy to zrobić za jednym zamachem. Natomiast przez wstrzymanie budowy masztu w Janowszczyźnie przesunie nam się okres rozliczenia projektu. Pojawiają się też koszty, które nie były w projekcie i będą to środki po stronie gminy. Jeżeli będzie trzeba - a wstępnie zmierzamy ku takiej właśnie decyzji - uruchomimy zastępczy internet poprzez sygnał GSM. To nie jest wydatek kwalifikowany. Mamy zamiar później - w sytuacji pomyślnego dla nas rozstrzygnięcia sprawy masztu - od osób, które utrudniały nam postawienie tej konstrukcji odzyskać nasze wydatki.
Do kiedy projekt ma być zamknięty?
Do końca roku.
Dziękuję za rozmowę.
Notował: Piotr Biziuk
Ze strony sokolka.pl: Od 1 lutego 2010 do 31 grudnia 2014 roku Gmina Sokółka realizuje projekt "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w gminie Sokółka" w ramach Działania 8.3. "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – elnclusion", Oś priorytetowa 8 "Społeczeństwo informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki". Zadanie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013. Wartość projektu to 3 mln 859 tys. 300 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 3 mln 286 tys. 800 zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu gminy Sokółka. Koordynatorem projektu jest firma LOGOS Consulting Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie. W ramach realizacji przedsięwzięcia przewidziano również uzupełnienie infrastruktury teleinformatycznej Urzędu Miejskiego w Sokółce, budowę szerokopasmowych łączy internetowych oraz uruchomienie centrum zarządzania siecią. Projektem zostali objęci: mieszkańcy Gminy Sokółka, osoby niepełnosprawne, korzystające ze świadczeń opieki społecznej, ze świadczeń rodzinnych, osoby samotnie wychowujące dzieci, rodziny zastępcze. Rekrutacja do projektu trwała od 11 maja do 17 czerwca 2011 roku. W sumie wpłynęło 605 wniosków.