Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Sokółce radni debatowali nad budżetem obywatelskim. Ma on zacząć funkcjonować od przyszłego roku.
W ramach budżetu mieszkańcy mają wspólnie decydować o wydatkach publicznych. Osoby zainteresowane zgłaszają propozycje zadań do wykonania, a te, które przejdą pomyślną weryfikację, zostaną poddane głosowaniu. Finalnie inicjatywa, która uzyska największą liczbę głosów powinna zostać zrealizowana poprzez wpisanie jej do uchwały budżetowej. Każdy wnioskodawca może zgłosić dowolną liczbę projektów, a w przypadku zadań ogólnomiejskich będzie wymagana lista głosów poparcia.
Na sesji samorządowcy wprowadzili pewne zmiany w projekcie uchwały. Zmieniono skład zespołu do spraw budżetu obywatelskiego. Teraz ma w nim zasiadać nie więcej niż 12 osób (dwóch przedstawicieli burmistrza, sześciu radnych, dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz dwóch sołtysów). Z takim wnioskiem wyszła radna Ewa Karczewska.
Kolejna zmiana dotyczyła finansowania projektów sołeckich. W projekcie wartość jednego zadania określono na 25 tysięcy złotych. Na sesji zaproponowano, aby kwotę przeznaczoną na te pomysły podnieść do 40 tys. zł. Radny Karol Puszko wyraził swoją wątpliwość co do tego zapisu.
- W moim przekonaniu jako mieszkańca wsi kwota 40 tysięcy, którą proponuje komisja, jest kwotą za dużą. W mojej ocenie powinna być to kwota mniejsza, na mniejsze projekty. Skorzystałaby z tego większa liczba mieszkańców. Jeśli zwiększymy górną granicę, to będą projekty wyższe, na kwoty 40 tysięcy w dwóch dużych miejscowościach, to automatycznie budżet nam się zmniejszy – tłumaczył Karol Puszko.
- Traktujmy ten fundusz jako coś szerszego, a nie związanego z jedną wsią. Nie na tym polega rola budżetu obywatelskiego, aby zaspokajać potrzeby jednego sołectwa. Uważam, że fundusz sołecki jest po to, aby spełniać te potrzeby. W tej sytuacji dajmy szansę na porozumienia między wsiami, na realizację czegoś większego – uzasadnił inicjator wniosku, radny Krzysztof Szczebiot.
Finalnie zmieniono kwotę finansowania z 25 do 40 tysięcy. 13 radnych było za, jeden przeciw, zaś sześciu wstrzymało się od głosu.
Dokonano także zmian w liczbie osób na liście poparcia wniosków. Teraz projekt ogólnomiejski będzie musiał mieć 15 podpisów mieszkańców gminy Sokółka, do których nie zalicza się wnioskodawcy, zaś sołecki – siedem.
Po zmianach przyjęto projekt uchwały. Za było osiemnastu radnych, jeden wstrzymał się od głosu, zaś dwóch nie brało udziału w głosowaniu.
W sumie na budżet obywatelski gmina Sokółka przeznaczy w 2022 roku 300 tysięcy złotych.
(or)