Msza święta w kościele pw. św. Antoniego w Sokółce poprzedziła uroczyste złożenie wieńców pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.
- Spotykamy się tutaj po raz ósmy, żeby powiedzieć: "pamiętamy o Was". My, mieszkańcy powiatu sokólskiego, pamiętamy o pasażerach i pracownikach rządowego tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem. Pamiętamy, że polecieli do Katynia w geście patriotyzmu, w 70. rocznicę zbrodni sowieckiej dokonanej na obywatelach polskich - mówił Kazimierz Łabieniec, członek zarządu powiatu sokólskiego.
Przypomniał również, że w Smoleńsku zginął Piotr Nurowski, prezes Polskiego Związku Olimpijskiego, którego imię nosi stadion miejski w Sokółce.
- Uczestnicy tego tragicznego lotu udawali się na cmentarz katyński, aby uczcić pamieć bestialsko zamordowanych z rozkazu Stalina żołnierzy. Dramat Polaków poległych w Katyniu i zmarłych na nieludzkiej syberyjskiej ziemi powiększył się o następne ofiary - powiedział Krzysztof Krasiński, radny sejmiku województwa podlaskiego. - Jesteśmy coraz bliżej uzyskania odpowiedzi, co tak naprawdę się wydarzyło. Poznanie prawdy musi nastąpić w imię szacunku dla ofiar i majestatu RP - dodał.
W uroczystości uczestniczyli duchowni, którzy odmówili modlitwę, przedstawiciele władz powiatu sokólskiego, samorządowcy, mundurowi i mieszkańcy Sokółki. Na koniec każda z delegacji złożyła wieńce i znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.
Samorządowcy z powiatu sokólskiego, w tym starosta sokólski, uczestniczyli dziś również w centralnych obchodach 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie, gdzie na placu Piłsudskiego odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary tragedii.
(mby)
Samorządowcy i mundurowi upamiętnili ofiary katastrofy z 2010 roku: