REKLAMA

 

„Zdążyć przed panem Bogiem”. Seans z okazji 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia obchodzona jest rocznica powstania w getcie warszawskim. To największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej. W tym roku przypada 81. rocznica.

 

REKLAMA

 

Z tej okazji Sidrzański Ośrodek Kultury zaprasza na projekcję filmu „Zdążyć przed panem Bogiem”. Jest on skierowany do osób dorosłych i młodzieży powyżej 15 roku życia. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Film zostanie wyświetlony 19 kwietnia, o godzinie 17, w świetlicy ośrodka kultury.

Narracja w filmie opartym na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Akcja toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie widzowie poznają losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane zarówno przez reporterkę, jak i samego Edelmana będzie osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści.

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile - podaje strona polin.pl. 

Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

opr. (orj)

REKLAMA

 

Facebook

Instagram