Wilki wykorzystują pozostawione przez siebie znaki zapachowe w terenie do komunikacji między osobnikami, zarówno z własnej jak i z obcej grupy. Jest to charakterystyczne zachowanie ssaków drapieżnych sygnalizujące, jaki obszar jest zajmowany przez dane ugrupowanie rodzinne.
REKLAMA
Te specyficzne „słupki graniczne” pozwalają na unikanie bezpośredniego starcia w obronie terytorium.
„Prezentujemy nagrania z fotopułapek BbPN ukazujące znakowanie terenu przez wilki poprzez odchody i mocz oraz drapanie ziemi. Para rodzicielska stara się zdeponować swój mocz na wyżej położonych miejscach, aby zapach roznosił się na dalsze odległości” – czytamy na facebookowym profilu Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Podczas oddawania moczu samiec podnosi kończynę tylną wysoko, natomiast samica unosi kończynę tylną i przesuwa ją do przodu. Również odchody wilki pozostawiają w widocznych i wyeksponowanych miejscach, zwłaszcza na drogach leśnych czy skrzyżowaniach leśnych linii oddziałowych. Inne osobniki w grupie oddają mocz w pozycji przykucniętej (samice) lub stojąc bez unoszenia kończyn (samce) oraz pozostawiają odchody w mniej widocznych miejscach i bez drapania.
„Poznanie modelu znakowania umożliwia lepszą interpretację danych, które pozyskujemy w terenie, jednak pomimo tego nadal wiele zachowań wilków stanowi zagadkę, co wymaga dalszych obserwacji” – podsumowują pracownicy parku.
opr. (orj)