Historyk Artur Konopacki, działacz społeczności tatarskiej i muzułmańskiej, został dziś powołany na pełnomocnika wojewody podlaskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych. Zastąpił Marka Masalskiego, który w niedługim czasie ma zostać zastępcą prezydenta Białegostoku.
Podlaskie to region, gdzie są m.in. największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej i litewskiej oraz - wyznających islam - polskich Tatarów.
REKLAMA
Do zadań pełnomocnika należy m.in. koordynowanie w województwie działań organów administracji rządowej realizujących zadania na rzecz mniejszości, w tym współdziałanie z Kuratorium Oświaty w Białymstoku oraz miejskimi i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej oraz wspieranie organizacji i stowarzyszeń mniejszości w ich działaniach mających na celu zachowanie i rozwój języka mniejszości - podał Podlaski Urząd Wojewódzki w piątkowym komunikacie.
Kilkunastu pełnomocników, pełniących swoje funkcje społecznie, wojewoda Jacek Brzozowski powołał w styczniu. Mają mu doradzać m.in. w takich kwestiach, jak problemy osób starszych, profilaktyka chorób zakaźnych czy właśnie sprawy dotyczące mniejszości narodowych i etnicznych.
Wówczas takim pełnomocnikiem został Marek Masalski, dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos. Jak poinformował jednak niedawno prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w najbliższych dniach Masalski, jako reprezentant społeczności prawosławnej w mieście, zostanie jednym z nowych zastępców prezydenta.
Dziś na pełnomocnika wojewody ds. mniejszości powołany został Artur Konopacki. Cytowany w komunikacie wojewoda Brzozowski podziękował mu za przyjęcie tej propozycji. - Tym bardziej, że jest przedstawicielem tego środowiska - dokładnie mniejszości tatarskiej, co, mam nadzieję, zaowocuje w naszych działaniach na rzecz wszystkich mniejszości narodowych i etnicznych w regionie - mówił wojewoda.
Artur Konopacki pochodzi z Sokółki. To historyk (z tytułem naukowym doktora), wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku, autor publikacji o tematyce tatarskiej. Jest prezesem podlaskiego oddziału Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
(PAP)
autor: Robert Fiłończuk