Niepłodność jest problemem dotykającym wiele par na całym świecie. Istnieje dużo czynników, które mogą przyczyniać się do trudności z poczęciem dziecka. Jednym z nich są torbiele jajników. Zmiany te potrafią wchłonąć się samoistnie, ale czasem do ich pozbycia się wymagane jest leczenie hormonalne lub operacyjne. Ważne, żeby w takiej sytuacji skonsultować się z kliniką leczenia niepłodności, aby zapewnić jak najlepsze szanse na osiągniecie w przyszłości upragnionej ciąży.
Czym są torbiele jajników?
Torbiele jajników są pęcherzykowatymi strukturami wypełnionymi płynem. Potrafią przybierać łagodny lub złośliwy charakter. Pojawiają się pojedynczo lub mnogo i obejmują jeden bądź oba jajniki. Najczęściej zmiany te wchłaniają się samoistnie, jednak zdarzają się przypadki kobiet, u których ich usuniecie wymaga farmakoterapii lub leczenia operacyjnego. Torbiele jajników z reguły powstają z powodu zaburzeń hormonalnych, gdy uwolniony w trakcie cyklu pęcherzyk Graffa, nie pęknie i wypełni się płynem surowiczym albo krwią. Mogą też być skutkiem zespołu policystycznych jajników (PCOS) czy endometriozy.
Jak objawiają się torbiele jajników?
Niektóre torbiele jajników nie dają kompletnie żadnych objawów i są wykrywane zupełnie przypadkiem podczas rutynowego badania USG. Symptomy pojawiają się zazwyczaj dopiero w momencie, gdy torbiel osiągnie większy rozmiar. Często powoduje to kłujące bóle brzucha, plamienia między miesiączkami, zaburzenia cyklu miesiączkowego, czy też ból podczas współżycia.
Jakie są rodzaje torbieli jajników?
Najczęstszymi rodzajami torbieli jajników są torbiele pęcherzykowate oraz torbiele endometrialne. Ten drugi rodzaj jest związany z endometriozą, stanem charakteryzującym się obecnością błony śluzowej macicy, czyli endometrium poza jamą macicy. Torbiele endometrialne mogą być bolesne i wpływać negatywnie na płodność. Wyróżnia się również torbiel dermatoidalną, torbiel ciałka żółtego, torbiel luteinową oraz nowotworową o charakterze łagodnym lub złośliwym (rak jajnika).
Czy torbiele na jajnikach wpływają na płodność?
Torbiele na jajnikach niewielkich rozmiarów z reguły nie wpływają negatywnie na zajście w ciążę oraz na jej utrzymanie. Nie są także żadnym przeciwwskazaniem do starania się o dziecko. Warto jednak zwrócić uwagę na rozmiar i umiejscowienie torbieli. Ich niektóre rodzaje mogą zaburzać gospodarkę hormonalną organizmu i przyczynić się do rozregulowania cyklu miesiączkowego co z kolei powoduje zaburzenie owulacji i trudności z zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy. W niektórych przypadkach torbiele jajników potrafią też dawać powikłania w trakcie ciąży, takie jak skręt jajnika. Takie anomalie mają szansę doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia, wskutek czego kobieta może mieć trudności zajść w nią ponownie.
Gdzie można leczyć torbiele jajników w Białymstoku?
Sposób leczenie torbieli zależy od wielu elementów. W wielu przypadkach wystarczająca okazuje się ich obserwacja. Gdy są związane bezpośrednio z czynnością jajników, z reguły nie wymagają ingerencji, gdyż znikają samoistnie albo przy pomocy farmakoterapii. U niektórych kobiet posiadających torbiele dużych rozmiarów, które nie reagują na leczenie hormonalne, może być konieczne ich chirurgiczne usunięcie metodą klasyczną lub laparoskopową.
W przypadku pań zmagających się z torbielami jajników i doświadczających trudności w zajściu w ciążę, istotne jest skonsultowanie się z doświadczonym specjalistą w klinice leczenia niepłodności. W Białymstoku z pomocy można skorzystać w Klinice Bocian zlokalizowanej przy ul. Akademickiej 26. Podczas pierwszej wizyty lekarz w klinice przeprowadza z pacjentką szczegółowy wywiad medyczny i wykonuje badanie ginekologiczne. W zależności od sytuacji może zrobić też badanie USG i zlecić badania hormonalne, aby ocenić wpływ torbieli na płodność i zdecydować o ich dalszym leczeniu.
Kobiety, które są zainteresowane umówieniem się na konsultację do Kliniki Bocian w Białymstoku mogą zapisać się na wizytę do specjalisty od leczenia niepłodności dzwoniąc pod numer telefonu: +48 85 744 77 00.