Sejmik Województwa Podlaskiego potępił napaść Rosji na Ukrainę, wypowiedział porozumienia o współpracy z białoruskimi obwodami oraz powołał komisję do spraw pomocy Ukraińcom. W ten sposób na posiedzeniu w poniedziałek, 28 lutego, radni zareagowali na rosyjski akt agresji.
Poniedziałkowe posiedzenie sejmiku zdominowała dyskusja wokół skutków inwazji wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Reakcją radnych było m.in. przyjęcie stanowiska, w którym jednoznacznie potępili ten akt agresji, wyrazili głęboką solidarność z zaatakowanym krajem oraz zadeklarowali pełną pomoc narodowi ukraińskiemu. A po uchwaleniu stanowiska długo dyskutowali na temat różnych form pomocy, jakiej może udzielić Województwo Podlaskie.
„W obliczu bezprecedensowego od czasu zakończenia II wojny światowej ataku Rosji w Europie na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina i bezprawnego wkroczenia na jej terytorium, my, radni Sejmiku Województwa Podlaskiego stanowczo i z całą mocą potępiamy działania Federacji Rosyjskiej oraz jej prezydenta Władimira Putina wymierzone w sąsiada Polski”– czytamy w oświadczeniu przyjętym przez sejmik.
Radni wezwali w nim Federację Rosyjską do zaprzestania działań wojennych oraz poszanowania prawa międzynarodowego. Sprzeciwili się także wszelkim aktom pomocy w inwazji zbrojnej, jakiej Rosji udziela Białoruś.
W stanowisku wyrazili również głęboką solidarność z Ukrainą i zadeklarowali pełne zaangażowanie w pomoc uchodźcom oraz Ukraińcom, którzy zostali w swoim kraju.
Konsekwentnie do przyjętego stanowiska radni jednogłośnie wypowiedzieli w trybie natychmiastowym porozumienia o współpracy międzyregionalnej, podpisane przez Województwo Podlaskie z Obwodem Brzeskim (26.04.2018 r.) i Grodzieńskim (26.04.2017 r.) na Białorusi.
„W dniu 24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska dokonała zbrojnej inwazji na Ukrainę, łamiąc tym samym prawo międzynarodowe. W swojej nieuzasadnionej bezpodstawnej agresji Federacja Rosyjska wspierana jest przez Republikę Białoruś, która użycza jej terytorium i umożliwia atak na Ukrainę także od północy” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. „Dziś – 28 lutego 2022 roku - potwierdzona została śmierć co najmniej 358 ukraińskich cywilów. W tej bezzasadnej, strasznej wojnie zginęło również 16 dzieci, a 45 zostało rannych. Mając na uwadze powyższe wszelka współpraca z administracją publiczną, w tym samorządową państw-agresorów jest niemożliwa”.
Jak podkreślili radni, ta decyzja jest aktem sprzeciwu wobec łamania prawa międzynarodowego i praw człowieka przez Federację Rosyjską i Republikę Białoruś.
Radni powołali również komisję doraźną do spraw pomocy Ukraińcom. W jej skład weszło 15 radnych: Artur Kosicki, Wiesława Burnos, Marek Malinowski, Stanisław Derehajło, Justyna Żalek, Paweł Wnukowski, Sebastian Łukaszewicz, Wanda Mieczkowska, Jerzy Leszczyński, Bogdan Dyjuk, Sławomir Nazaruk, Karol Pilecki, Igor Łukaszuk, Anna Augustyn i Jacek Piorunek.
wrotapodlasia.pl
opr. (or)