Uniwersytet Medyczny w Białymstoku będzie badał próbki od pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. To drugie takie laboratorium w regionie.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wprowadził na podlaski rynek molekularne testy diagnostyczne w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Badania te rozpoczynają się już od dzisiaj (poniedziałek 30 marca) i będą wykonywane przez Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej, który posiada wymagane uprawnienia do prowadzenia specjalistycznej działalności diagnostycznej i leczniczej.
Akademicki Ośrodek posiada duże doświadczenie w analizie genomów wirusowych - to tutaj od wielu lat prowadzona jest identyfikacja oraz genotypowanie chorobotwórczych wirusówm takich jak HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), CMV (wirus cytomegalii), HBV (wirus zapalenia wątroby typu B), HCV (wirus zapalenia wątroby typu C), EBV (wirus Epsteina-Barr).
Materiał biologiczny pobrany od pacjentów z podlaskich szpitali z podejrzeniem choroby zakaźnej COVID-19 będzie przyjmowany całodobowo, a testy będą wykonywane w pracy zmianowej. Do badań wykorzystany zostanie "złoty standard" w biologii molekularnej, jakim jest ilościowy PCR w czasie rzeczywistym. Analiza trzech genów wirusa SARS-CoV-2 będzie przeprowadzona w oparciu o testy cechujące się bardzo wysoką czułością w celu precyzyjnej diagnostyki wirusa.
Na etapie wdrażania metody przepustowość badań zaplanowano na 200 testów dziennie, a docelowo liczba ta wzrośnie do 500 analiz na dzień - informuje Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
opr. (mby)