Listy PSL-Koalicja Polska to będą bardzo mocne listy - mówi w rozmowie z PAP Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów, który sam ma być „jedynką” we Wrocławiu. Jego zdaniem PSL-KP zdobędzie w jesiennych wyborach poparcie przekraczające 10 procent. Listę PSL w województwie podlaskim ma otwierać Stefan Krajewski.
Kandydaci UED, która w obecnej kadencji Sejmu tworzyła wspólny klub z PSL, mają startować z list komitetu PSL-Koalicja Polska.
UED otrzymał na razie dwie „jedynki” - dla Jacka Protasiewicza we Wrocławiu i szefowej UED Elżbiety Bińczyckiej w Krakowie. Poza tym syn byłego premiera Michał Mazowiecki ma wystartować albo z pierwszego miejscu w okręgu podwarszawskim, albo z drugiego w stolicy (gdzie jedynką ma być syn innego nieżyjącego polityka - Władysław Teofil Bartoszewski). W tym drugim przypadku warszawską listę PSL-PL otwierałby tandem Bartoszewski-Mazowiecki.
Ponadto, jak wynika z informacji PAP, obecny polityk UED Michał Kamiński ma w jednym z okręgów podwarszawskich kandydować do Senatu. Prawdopodobnie też na wysokim miejscu w jednym z okręgów wielkopolskich znajdzie się były szef MON Janusz Onyszkiewicz.
Definitywnie ze startu w wyborach rezygnuje Stefan Niesiołowski, który ostatnio był członkiem wspólnego klubu PSL-UED. - Od jakiegoś czasu mówię, że nie będę kandydował, bo nie bardzo czuję się na siłach, by brać udział w kampanii - mówi Niesiołowski PAP.
Z kolei inny polityk UED, a wcześniej PO Jacek Protasiewcz przekonuje w rozmowie z PAP, że „listy PSL-Koalicja Polska to będą bardzo mocne listy”. Nie obawia się, by komitet miał problem z przekroczeniem progu. - Spokojnie zdobędziemy 10 procent - mówi. - Tym bardziej, że Koalicja Obywatelska przegra z kretesem tę kampanię, bo oni zachowują się jak gang Olsena - dodaje.
Na listach PSL-KP ma być zresztą wielu kandydatów, nie wywodzących się z PSL. Najbardziej znany to były minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska (w przeszłości także szef MSWiA) Marek Biernacki, który ma kandydować z Gdyni (a nie z Gdańska, jak wcześniej pisaliśmy - w Gdańsku, jak twierdzą działacze PSL, szykowana jest „niespodzianka”). Z kolei inny były poseł PO Jacek Tomczak ma startować do Senatu z jednego z okręgów w Wielkopolsce.
W Opolu nie jest wykluczony start Pawła Kukiza, jeśli ostatecznie porozumie się on z ludowcami. W takim przypadku inny polityk Kukiz'15 Grzegorz Długi kandydowałby w Katowicach.
Jeśli chodzi samych o polityków PSL, prezes tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz ma być „jedynką” w Tarnowie. W Siedlcach „jedynką” ma być były minister rolnictwa Marek Sawicki, a w Radomiu - Mirosław Maliszewski. „Jedynką” ludowców w wyborach do Sejmu w okręgu płockim będzie sekretarz Stronnictwa, poseł Piotr Zgorzelski. Z Płocka do Senatu ma zaś kandydować były premier i były prezes PSL Waldemar Pawlak.
Wiceprezes PSL Urszula Pasławska ma być „jedynką” w Olsztynie (a nie, jak pisaliśmy wcześniej, w Białymstoku, gdzie listy otwierać ma lider tamtejszych struktur PSL Stefan Krajewski).
Wszystko wskazuje na to, wynika z informacji PAP, że w Sieradzu numerem jeden będzie poseł Paweł Bejda, a w Piotrkowie Trybunalskim szef zarządu województwa łódzkiego i wiceszef PSL Dariusz Klimczak.
W Wielkopolsce listę w Kaliszu ma otworzyć były europoseł PSL Andrzej Grzyb, a poseł Krzysztof Paszyk prawdopodobnie będzie „jedynką” w Pile. W świętokrzyskim listy PSL-KP ma otwierać inny były europoseł Czesław Siekierski.
W Bydgoszczy prawdopodobnie listę otworzy poseł Zbigniew Sosnowski, a w Toruniu Dariusz Kurzawa. „Jedynką” w Opolu ma być tamtejszy lider PSL Stanisław Rakoczy (jeśli nie będzie nim Kukiz). Także lider śląskiego PSL Stanisław Dąbrowa ma otwierać jedną ze śląskich list.
Przy kampanii PSL-KP pracować mają - jak wynika z informacji PAP - doświadczeni specjaliści, m.in. Natalia de Barbaro i Jerzy Orłowski (autor wielu klipów wyborczych, m.in. „Mordo ty moja” z 2007 roku).
Swoje pełne listy PSL-KP ma ogłosić podczas konwencji 17 sierpnia br.
(PAP)