Krajowa Administracja Skarbowa powstała 1 marca 2017 r. Pierwszy rok działania KAS w województwie podlaskim to wpływy budżetowe w wysokości 2,947 mld zł, czyli o 661 mln zł więcej niż rok wcześniej, co daje wzrost o blisko 29 proc. To także o połowę mniej kontroli celno-skarbowych, które jednocześnie były dużo efektywniejsze.
- Zmniejszenie liczby kontroli i wzrost wpływów to efekt lepszej komunikacji i możliwości korzystania z informacji, które przed utworzeniem KAS były rozproszone. To realizacja jednego z najważniejszych celów reformy, ale także dowód na bardziej optymalne wykorzystanie dostępnej kadry oraz zasobów organizacyjnych i finansowych - uważa Wojciech Orłowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. - Z kolei w zakresie zwalczania przestępczości ekonomicznej i likwidacji szarej strefy o skuteczności naszych działań świadczą zarówno śledztwa w dużych sprawach wykrytych przez funkcjonariuszy podlaskiej KAS, jak i statystyki dotyczące zwalczania szarej strefy w obrocie paliwami, przemytu czy zwalczania nielegalnego hazardu.
Funkcjonariusze podlaskiej KAS przechwycili w 2017 roku ponad 63 miliony sztuk nielegalnych papierosów oraz 2,5 tony nielegalnego tytoniu. Gdyby zatrzymana kontrabanda trafiła do obrotu, Skarb Państwa straciłby z tytułu należności podatkowo-celnych ponad 65 milionów złotych. Zabezpieczyli też 577 nielegalnych automatów do gier hazardowych. Kwota wymierzonych kar pieniężnych organizatorom procederów to ponad 17 milionów złotych. Od marca na drogach województwa podlaskiego skontrolowali oni w ramach SENT (system do monitorowania przewozu paliw) ok. 27 tys. ciężarówek. W pierwszym roku swojej działalności zabezpieczyli też blisko 75 tys. szt. podrobionych towarów (perfum, zabawek, odzieży, art. elektronicznych).
- Ponadto, w ramach wykonywania naszych zadań ujawniliśmy 63 osoby nielegalnie wjeżdżające lub przebywające na terytorium RP, ujawniliśmy obrót twardymi narkotykami, udaremniliśmy przemyt dóbr kultury i nielegalnych farmaceutyków, odzyskaliśmy skradzione pojazdy, a także w ramach działań w zakresie zapobiegania ASF na podlaskich przejściach granicznych zatrzymaliśmy blisko 11 ton produktów pochodzenia zwierzęcego - dodaje Wojciech Orłowski.
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku wśród wszystkich izb w Polsce najszybciej załatwiała sprawy – trwało to średnio 100 dni (w kraju: 165 dni) oraz miała jeden z najwyższych wskaźników merytorycznej poprawności orzecznictwa - 3,59 proc. uchylonych decyzji (średnia w kraju: 9,35 proc.) - informuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku w mailu nadesłanym do redakcji.
opr. (is)