W momencie gdy ona za małymi dziećmi jechała na Sybir, on już prawdopodobnie nie żył.
Dziś zbiegają się dwie rocznice. 13 kwietnia 1940 roku Sowieci przeprowadzili drugą wywózkę ludności cywilnej na Wschód, 13 kwietnia także obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W charakterystyczny sposób odnoszą się one do rodziny Mareckich.
Ferdynand Marecki pochodził z Galicji, maturę zdawał w Wiedniu. Podczas I wojny światowej walczył w armii austro-węgierskiej, dostał się do niewoli i trafił do obozu jenieckiego na Syberii. Gdy Rosją wstrząsnęła rewolucja bolszewicka, udało mu się wstąpić do 5. Dywizji Syberyjskiej, dowodził nawet pociągiem pancernym "Kraków". Polacy otoczeni przez Sowietów i zdradzeni przez Korpus Czechosłowacki musieli się jednak poddać. Po raz kolejny Marecki znalazł się w obozie. Do Polski udało mu się wrócić jesienią 1921 roku. Niecały rok odsłużył w wojsku i na własną prośbę przeszedł do rezerwy. Trafił do Ciechanowca jako nauczyciel, tam poznał Katarzynę Młodecką i ożenił się z nią. W 1927 roku młodzi ludzie (Marecki miał wtedy 31 lat) przenieśli się do Supraśla na Białostocczyźnie, a Ferdynand objął posadę dyrektora tutejszej szkoły powszechnej. Jego żona była zaś nauczycielką.
Marecki zmobilizowany w sierpniu 1939 roku trafił w okolice do Grodna, a po upadku miasta udało mu się przedostać na Litwę, gdzie został internowany, później jednak dostał się w ręce Sowietów. Przewieziono go do obozu w Kozielsku. Ostatnie jego kartki do rodziny pisane były w marcu 1940 roku. Rozstrzelano go strzałem w tył głowy w katyńskim lasku, wraz z nim zginął brat jego żony, Edmund Młodecki, lekarz z Brześcia.
Gdy ciało Ferdynanda leżało już przysypane ziemią w podsmoleńskim zagajniku, NKWD przyszło po jego żonę i dzieci, aby deportować ich wszystkich na Sybir. Córka Maryla zmarła na Wschodzie, Katarzyna straciła wzrok, ale w 1946 roku wróciła do Polski wraz z dwójką dzieci - Krystyną i Zdzisławem. Wtedy właśnie dowiedziała się, że nazwiska jej męża i brata są na listach ujawnionych przez Niemców 13 kwietnia 1943 roku.
Katarzyna Marecka zmarła w 1992 roku.
(is)