Do zagrody adaptacyjnej żubrów w Nadleśnictwie Żednia, przyjechały dzisiaj kolejne dwa żubry z Białowieskiego Parku Narodowego. To efekt projektu realizowane przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego wspólnie z nadleśnictwami. Jego celem jest poszukiwanie nowych miejsc bytowania dla żubrów, których na terenie Białowieskiego Parku Narodowego jest zbyt wiele.
Obecnie w zagrodzie w Nadleśnictwie Żednia przebywają cztery samice żubrów; dwie krowy i dwie jałówki. Żubry, które przenoszone są z Parku Narodowego do Nadleśnictwa Żednia, to początek zakładania stada wolnościowego w południowo-zachodniej części Puszczy Knyszyńskiej.
Wiosną żubry zostaną wypuszczone z zagrody na wolność. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia jest rozszerzenie zasięgu występowania żubra oraz zapewnienie mu właściwych warunków bytowania i bardziej równomiernemu użytkowaniu środowiska.
Żubry w Puszczy Knyszyńskiej pojawiły się w 1973 roku, dzisiaj w jej północnej części, w okolicy miejscowości Szudziałowo i Krynki żyje około 128 osobników żubrów. To jedne z niewielu miejsc w kraju, gdzie można natknąć się na żubry przebywające na wolności i do tego dające się podejrzeć. Ssaki te zimą przebywają na otwartych przestrzeniach, posilając się - ku utrapieniu miejscowych rolników - rzepakiem i oziminami
W polskich lasach żyje około 1500 żubrów. To jedna czwarta wszystkich żubrów wolno żyjących na świecie. Żyją one w pięciu stadach: białowieskim, boreckim, knyszyńskim, w Bieszczadach i w Zachodniopomorskim.
opr. (mby)
Żubry w Nadleśnictwie Żednia (fot. Grzegorz Dworakowski):