W dniach 23-24 października odbyła się kolejna Wszechnica Biebrzańska, pod hasłem „Biebrza - temat rzeka”.
Od wielu wcześniejszych wszechnic, to spotkanie wyróżniło się tym, że prelegentami i gospodarzami byli nie goście czy naukowcy z odległych miast, a sami mieszkańcy naszych lokalnych społeczności. Mało tego, po raz pierwszy sala wykładowa rozbrzmiała tradycyjnymi podlaskimi pieśniami. Biebrzański Park Narodowy do organizacji tego wydarzenia zaprosił Gminę Lipsk i pochodzących z niej społeczników, lokalnych liderów, twórców, rękodzielników, zrzeszonych w Towarzystwie Miłośników Lipska oraz Stowarzyszeniu Pracownia Architektury Żywej.
Merytorycznym wprowadzeniem był wykład Joanny Zawadzkiej z BbPN o tym, jak z naukowego punktu widzenia przedstawiają się wody doliny Biebrzy. Kolejne prezentacje były barwnymi opowieściami o znaczeniu rzeki w dawnym i obecnym życiu mieszkańców nadbiebrzańskich miejscowości. Swoimi pasjami i wiedzą o historii, tradycjach ludowych, plastyce obrzędowej, dawnych zwyczajach związanych z rzeką, zielarstwie czy rybołówstwie podzielili się z uczestnikami mieszkańcy Lipska i okolic: Marcin Lićwinko, Jarosław Wróbel, Joanna Trochimowicz, Agnieszka Boruch.
Dzięki ich pomysłom i działaniom w takich projektach jak m.in. „Źródla rzeki, źródła kultury” wspomnienia dawnego życia nad rzeką nie tylko jest rejestrowane na filmach, ale to dziedzictwo ożywa, wciągając w nowoczesne inicjatywy młode pokolenie Lipszczan i turystów.
Drugi dzień wszechnicy rozpoczął się zwiedzaniem Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji, pod przewodnictwem Barbary Tarasewicz. Kolejnym punktem wydarzenia były warsztaty zorganizowane w Lipskim Ośrodku Lokalnej Aktywności. Uczestnicy mieli do wyboru warsztaty śpiewu tradycyjnego (pod opieką nauczyciela – Marcina Lićwinko), pisania pisanek (pod okiem pisankarek Barbary Tarasewicz i Janiny Ciwoniuk) oraz ziołolecznictwa (na warsztacie Janiny Trochimowicz).
„Zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu to jedno ze statutowych zadań Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dlatego cieszymy się ze współpracy z osobami i instytucjami kultywującymi tradycje. Dziękujemy za ogromne zaangażowanie lokalnych społeczności. To dzięki Państwa otwarciu udaje się propagować i doceniać regionalne skarby kultury materialnej i niematerialnej” – czytamy na Facebooku Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Projekt „Źródła rzeki, źródła kultury" realizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Architektury Żywej we współpracy z lokalną społecznością dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Lipsk.
Ostatnim sobotnim punktem wszechnicy było spotkanie z dziennikarzem i fotografem Tomaszem Kłosowskim, który jak zawsze barwnie opowiadał o swoich biebrzańskich fotograficznych przygodach.
opr. (or)
Zdjęcia - Biebrzański Park Narodowy/Facebook: