W miejscach, gdzie spoczywają bohaterowie Bitwy Niemeńskiej odbyły się Apele Poległych.Tymczasem już we wrześniu w Kuźnicy ma zostać odsłonięty krzyż poświęcony Golgocie Wschodu.
15 sierpnia w gminie Kuźnica uroczyście obchodzono 93. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Dzień Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej za Ojczyznę w kościele pw. Świętej Trójcy w Klimówce. Oprócz licznie zgromadzonych parafian uczestniczyli w nich także wójt gminy Jan Kwiatkowski, dyrektor Zespołu Szkół w Kuźnicy Krzysztof Pawłowski, delegacja placówki Straży Granicznej z Kuźnicy oraz kuźniccy harcerze. Kościelne święto połączone było z dożynkami parafialnymi. Mszę świętą celebrował i wygłosił bogatą w treści patriotyczne homilię proboszcz klimowieckiej parafii, ks. Wojciech Nowasza.
Po nabożeństwie zebrani udali się na pobliski cmentarz parafialny. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza mieszczącym szczątki kilkudziesięciu żołnierzy 21 Dywizji Górskiej poległych w kilkudniowych walkach pod wsią Zaśpicze we wrześniu 1920 roku odbył się Apel Poległych. Po nim dyrektor kuźnickiej szkoły przypomniał przebieg wydarzeń sprzed 93 laty oraz wyraził refleksje na temat jak obecnie można być dobrym Polakiem i patriotą.
Uroczystości w Klimówce:
Wieczorem tego dnia obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej i Bitwy Niemeńskiej z bolszewikami stoczonej we wrześniu 1920r. odbyły się także w Kuźnicy. Rozpoczęła je o godz. 18 msza święta w kościele pw. Opatrzności Bożej, którą sprawował ks. Marek Lipiszko. Po niej ze śpiewem pieśni patriotycznych i żołnierskich kuźniccy parafianie przeszli ulicami miejscowości na Grób Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym, gdzie we wrześniu 1920 okoliczni mieszkańcy pogrzebali ciała zabitych w Bitwie Niemeńskiej kilkunastu polskich żołnierzy 21. Dywizji Górskiej.
Po złożeniu wieńca na żołnierskiej mogile odbył się Apel Poległych, przeprowadzony przez kuźnickich harcerzy. Po modlitwie za Ojczyznę oraz za poległych, spoczywających w tym grobie żołnierzy, podobnie jak w Klimówce, do zebranych przemówił dyrektor Krzysztof Pawłowski. W swoim wystąpieniu poruszył on tematy wcześniej przekazane uczestnikom patriotycznej manifestacji w Klimówce.
Uroczystość w Kuźnicy zakończyła "Rota" odśpiewana przez wszystkich zebranych.
Należy wspomnieć, że tego dnia w gminie Kuźnica pamiętano także o innych bohaterach tej ziemi - powstańcach styczniowych których dwie zbiorowe mogiły znajdują się w Kolonii Kowale II oraz za wsią Czuprynowo koło firmy „Krex”. Kuźniccy harcerze zapalili na nich znicze, oddając tym samym cześć polskim powstańcom poległym w walkach z rosyjskim zaborcą.
Tymczasem już we wrześniu na wzgórzu zwanym Szubienicą ma zostać uroczyście odsłonięty krzyż upamiętniający Golgotę Wschodu.
Uroczystości w Kuźnicy:
Tekst: J. Gimier
Zdjęcia: J. Gimier, B. Zysk, E. Kijaczko