W placówce Straży Granicznej w Kuźnicy wszystkie stanowiska odprawy granicznej oraz kontroli mobilnej wyposażono w skanery linii papilarnych - informuje ppłk SG Anna Wójcik, rzecznik prasowy Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w mailu nadesłanym do redakcji.
Technologia ta została wdrożona w ramach projektu pilotażowego VIS. Jest to inicjatywa strony węgierskiej, a pomysł został zgłoszony w czerwcu 2008 roku. W projekcie udział biorą: Węgry jako kraj prowadzący, Polska, Słowenia oraz Słowacja i Rumunia w charakterze obserwatorów.
4 listopada ubiegłego roku nastąpiło masowe wdrożenie systemu ODPRAWA SG, umożliwiającego pobieranie odcisków palców i weryfikację tożsamości osób posługujących się wizami Schengen zarejestrowanymi w Systemie Informacji Wizowej (VIS). W placówce w Kuźnicy wszystkie stanowiska zostały wtedy wyposażone w skanery linii papilarnych. Nie oznacza to, że pogranicznicy pobierają odciski palców od każdego, kto zmierza na Białoruś, albo przyjeżdża do Polski.
"Celem VIS jest poprawa realizacji wspólnej polityki wizowej, m. in. poprzez ułatwienie wymiany danych pomiędzy państwami członkowskimi o wnioskach i związanych z nimi decyzjach, w celu: ułatwienia walki z nadużyciami, ułatwienia odpraw w przejściach granicznych na granicach zewnętrznych państw członkowskich i na terytorium państw członkowskich, pomocy w identyfikacji osób, które mogą nie spełniać warunków wjazdu, pobytu lub zamieszkania na terytorium państw członkowskich, przyczynienia się do zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa wewnętrznego każdego z państw członkowskich" - poinformowała ppłk Anna Wójcik.
Wdrożenie masowe systemu nie spowodowało wydłużenia czasu odpraw podróżnych w placówce SG w Kuźnicy.
Na początku lutego przejście w Kuźnicy odwiedziły delegacje Węgier i Słowenii, aby zapoznać się z rozwiązaniami stosowanymi na przejściu.
(is)