Pod koniec maja odbyło się spotkanie robocze, które dotyczyło inwestycji drogowych na terenie układu ruralistycznego wsi Kruszyniany. Dokonano także oględzin zabytkowego meczetu i stanu jego zachowania.
REKLAMA
Drewniany meczet położony w Kruszynianach, znajduje się w południowej części tej miejscowości, przy drodze prowadzącej na mizar, muzułmański cmentarz. Pierwsza wzmianka o świątyni znajduje się w źródłach parafialnych, pochodzących z 1782 r. Wynika z nich, iż meczet powstał w XVIII wieku, a jego fundatorami byli zapewne Krzeczowscy, czyli jedna z najzamożniejszych rodzin tatarskich na tych terenach. W 1846 r. obiekt gruntownie wyremontowano, o czym świadczy kamień z wyrytą datą, wmurowany w fundament znajdujący się obok wejścia dla kobiet.
Meczet w Kruszynianach zachował do dziś swoją pierwotną bryłę, rozplanowanie oraz funkcję religijną. Składa się z dwóch sal modlitw (dla kobiet i mężczyzn), do których prowadzą odrębne wejścia. Meczet został wpisany do rejestru zabytków w 1960 r., natomiast w 2012 r. zarządzeniem Prezydenta RP został uznany za Pomnik Historii. Jest to jeden z najważniejszych obiektów zabytkowych naszego województwa.
W rozmowach wzięli również udział: Mariusz Gromko – senator RP, Bohdan Paszkowski – wojewoda podlaski, Piotr Rećko – starosta sokólski oraz Bronisław Talkowski – przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach.
Powiat sokólski planuje przebudować ciąg komunikacyjny na terenie gminy Krynki. W planach jest m.in. remont drogi z Szacił do Kruszynian.
SZCZEGÓŁY: Miliony na remonty dróg. Która gmina otrzymała najwięcej pieniędzy? [LISTA INWESTYCJI]
opr. (orj)
Zdjęcia - WUOZ: