Zakończył się remont zabytkowego mizaru w Kruszynianach. Najstarszy datowany nagrobek na tym muzułmańskim cmentarzu pochodzi z 1696 roku.
Konserwatorzy zabytków otrzymali 80 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjaliści rozpoczęli tam pracę w czerwcu. Do odnowienia mieli 14 zabytkowych nagrobków.
Inskrypcje praktycznie się zatarły, kamienne nagrobki porastał mech, niektóre chyliły się ku upadkowi. Teraz wyglądają dokładnie tak, jak w chwili ustawienia. Niektóre sto, inne nawet dwieście lat temu. - Tak naprawdę my nie ratujemy tych kamieni, ratujemy tę pamięć po tych ludziach i żeby ona dalej przetrwała muszą istnieć te ślady namacalne, te kamienie, które z mozołem wydobywamy - powiedział dziennikarzom Telewizji Białystok Michał Jackowski, konserwator zabytków. - Tradycyjny nagrobek składa się z kamienia z napisem od strony głowy zmarłego, mniejszego u stóp oraz murku z 3 lub 5 warstw mniejszych kamieni polnych - dodał przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach Bronisław Talkowski cytowany przez Polskie Radio Białystok.
W 2010 roku prowadzone były podobne prace na mizarze w Bohonikach. Udało się wtedy odnowić dziesięć najstarszych nagrobków, za pieniądze z dotacji Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Jeszcze przed wojną w granicach Polski były 33 muzułmańskie cmentarze. Obecnie są tylko trzy czynne zabytkowe nekropolie: w Bohonikach, Kruszynianach oraz w Warszawie.
Tymczasem w najbliższy piątek w Bohonikach odbędą się uroczyste obchody Święta Ofiarowania - Kurban Bajram. Nabożeństwo w meczecie rozpocznie się o godzinie 10. Natomiast na godzinę 12.40 przy Pomniku Pięciu Kultur w Sokółce (na rogu ulic Piłsudskiego i Wróblewskiego) odbędzie się wspólna modlitwa o pokój.
opr. (is)