Przemysł maszynowy i motoryzacyjny w dużej mierze korzystają z podkładek miedzianych. Duże znaczenie mają tu wyjątkowe właściwości miedzi, która zapewnia trwałość i niezawodność w uszczelnianiu połączeń. Przeczytaj, czym dokładnie są podkładki miedziane, jakie są ich właściwości i gdzie znajdują zastosowanie!
Czym są podkładki miedziane?
Można je zdefiniować jako elementy złączne, wykonane z miedzi lub jej stopów. Podkładki miedziane to cienkie płaskie krążki z otworem w środku. Umieszcza się je między dwoma elementami, aby zapewnić równomierne rozłożenie siły nacisku. Oprócz tego podkładki z miedzi stosowane są do uszczelniania połączeń. Zastosowanie właśnie tego metalu nie jest przypadkowe – ma bardzo dobre właściwości antykorozyjne i wysoką plastyczność, co pozwala zastosować je w łączeniach o sporej sile.
Zastosowanie podkładek miedzianych w przemyśle maszynowym
Jednym z najpowszechniejszych zastosować podkładek miedzianych jest przemysł maszynowy. Stosuje się je jako elementy uszczelniające i zabezpieczające. Miedziane podkładki są odporne na korozję (o czym już mówiliśmy), ale też nierówności oraz wysokie ciśnienia. Oznacza to doskonałą szczelność nawet w trudnych warunkach pracy.
Podkładki miedziane są wykorzystywane w układach:
• hydraulicznych;
• pneumatycznych;
• połączeniach gwintowych.
Bardzo powszechne jest zastosowanie podkładek z miedzi jako uszczelnienie elementów metalowych o różnych właściwościach. Wtedy ich rolą jest odizolowanie, by nie doszło do styku i rozpoczęcia procesu korozji galwanicznej. Dlatego rolą tych miedzianych podkładek jest nie tylko uszczelnienie, ale też ochrona gwintowanych połączeń oraz zwiększenie trwałości maszyn i układów.
Wykorzystanie podkładek miedzianych w pozostałych branżach
Oprócz przemysłu maszynowego podkładki miedziane są szeroko stosowane w takich branżach jak:
• motoryzacja;
• budownictwo;
• energetyka;
• przemysł chemiczny.
Jeśli chodzi o motoryzację, te niewielkie części stosuje się w uszczelnianiu układów hamulcowych oraz przy styku elementów wykonanych z różnych materiałów. Dla przykładu korek spustowy w misie olejowej często jest uszczelniany właśnie podkładką miedzianą. Ma to duże znaczenie zwłaszcza z powodu wykonania misy olejowej z aluminium, towarzystwa oleju silnikowego oraz sporej siły przykładanej do zakręcania korka.
W budownictwie podkładki miedziane znajdują zastosowanie w instalacjach wodnych i grzewczych, gdzie ich zdolność do tworzenia szczelnych połączeń jest niezastąpiona. Natomiast w przemyśle chemicznym wykorzystuje się je w połączeniach, gdzie wymagana jest odporność na agresywne środowiska chemiczne, co zapobiega przedwczesnemu zużyciu elementów konstrukcyjnych.
Wybierz podkładki miedziane wysokiej jakości!
To nie tylko małe elementy uszczelniające – pozwalają na efektywne i długotrwałe działanie całych systemów. Zwiększają w ten sposób efektywność i bezpieczeństwo pracy poszczególnych układów i całych maszyn. Pamiętaj, by sięgać po uszczelki od renomowanych producentów, którzy dostarczają rozwiązania najwyższej jakości!