REKLAMA

 

Sprawdź, w jakich zawodach najłatwiej znaleźć pracę na Podlasiu w 2024 roku!

Województwo podlaskie na płaszczyźnie rynku pracy nie wyróżnia się na tle innych regionów kraju. Stopa bezrobocia utrzymuje się tutaj na wyższym poziomie, dlatego można oczekiwać, że znalezienie pracy będzie w tym obszarze trudnym zadaniem. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest. Są pewne zawody na Podlasiu, w których chętnych do pracy jest niewiele, a zatem szansa na zdobycie upragnionego etatu sukcesywnie wzrasta. Sprawdzamy, gdzie i jak najlepiej szukać pracy w tym regionie.

Podlasie a rynek pracy

Biorąc pod uwagę dynamiczny sektor, jakim jest praca, Podlasie ze stopą bezrobocia 6,7% odnotowaną w czerwcu 2024 roku plasuje się w dolnej części listy województw z najniższym bezrobociem. Zgodnie z danymi GUS w całym województwie podlaskim odnotowano również 29 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Oba wskaźniki względem wcześniejszego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie.

Jak wygląda struktura zatrudnienia w regionie? W Komunikacie o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa podlaskiego z maja 2024 roku można przeczytać, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju uzyskało poziom 121,4 tys. etatów i zmniejszyło się w porównaniu u do analogicznego miesiąca ubiegłego roku o 1,8%. Spadki w postaci redukowania liczby pracowników nastąpiły w sekcjach takich jak transport i gospodarka magazynowa (o 8,3%), administrowanie i działalność wspierająca (o 4,0%), przetwórstwo przemysłowe, informacja i komunikacja oraz obsługa rynku nieruchomości (po 2,7%). Z kolei wzrost zatrudnienia na Podlasiu nastąpił w sekcji działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (o 5,2%) oraz w handlu, naprawie pojazdów samochodowych (o 0,9%).

Zawody, w których najłatwiej znaleźć pracę na Podlasiu

Skoro bezrobocie na Podlasiu nie jest niskie, czy znalezienie pracy w tym regionie będzie trudne i skomplikowane? Niekoniecznie. Barometr zawodów wymienia listę stanowisk, w których występuje deficyt kandydatów na Podlasiu. A braki kadrowe wynikają z różnych przyczyn. Przede wszystkim to niewystarczająca liczba chętnych, ale też kwestia niespełnienia przez kandydatów wymagań pracodawców. W jakich zawodach warto zdobywać kwalifikacje, by szybko znaleźć pracę na Podlasiu? Oto pełna lista:

• elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy;

• kierowcy autobusów;

• kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;

• lekarze;

• monterzy instalacji budowlanych;

• nauczyciele praktycznej nauki zawodu;

• nauczyciele przedmiotów zawodowych;

• operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych;

• pielęgniarki i położne;

• pracownicy służb mundurowych;

• psycholodzy i psychoterapeuci;

• spawacze.

Jak widać, tendencje są tu podobne jak w innych częściach kraju. Na Podlasiu brakuje przede wszystkim osób chętnych do pracy jako kierowcy, czy nauczyciel. Szansę na szybkie znalezienie pracy mają też osoby wykwalifikowane w branży medycznej oraz w pracach budowlanych.

Jak zdobyć kwalifikacje niezbędne do pracy na Podlasiu?

Aby mieć szansę na zdobycie upragnionego etatu trzeba uzyskać pewne kompetencje do wykonywania danej profesji. W większości zawodów medycznych niezbędne są odpowiednie studia, jednak biorąc pod uwagę inne stanowiska typu asystentka, czy higienistka stomatologiczna wystarczy ukończenie kilkumiesięcznej szkoły policealnej. Inną metodą uzyskiwania kwalifikacji są zazwyczaj różne kursy i szkolenia, które pozwalają zaznajomić się z branżą.

W tej kwestii można też skorzystać ze wsparcia lokalnego urzędu pracy, czyli placówki w Białymstoku. Przykładowo jeszcze w lipcu 2024 roku prowadzony był nabór wniosków na szkolenia w ramach środków rezerwy Funduszu Pracy. Na tej podstawie osoby bezrobotne mogą starać się o przyznanie bonu szkoleniowego lub o skierowanie na szkolenie indywidualne.

Jak szukać pracy na Podlasiu?

Tradycyjnie największym źródłem ofert pracy również na Podlasiu jest Internet. Prym wiodą serwisy z ogłoszeniami, jednak to właśnie te najbardziej rozbudowane z zaawansowaną wyszukiwarką i możliwością włączenia powiadomień zwiększają szansę na pozyskanie najlepszej propozycji. Nie można również zapominać o rosnącej popularności mediów społecznościowych we współczesnych procesach rekrutacji. Kandydaci poszukujący zatrudnienia na Podlasiu powinni więc zapisywać się do grup tematycznych i śledzić profile firm działających lokalnie, aby móc na bieżąco otrzymywać informacje o prowadzonych naborach.

W trakcie poszukiwania zatrudnienia warto też brać udział organizowanych lokalnie targach pracy. Ostatnie odbyły się w marcu 2024 roku w Białymstoku. To doskonała okazja do spotkania kandydatów i pracodawców na neutralnym gruncie. Poszukujący pracy mogą zostawić swoje CV w wielu miejscach, a jednocześnie przeprowadzić nieoficjalne rozmowy, które dzięki dobrej autoprezentacji pozwolą kandydatowi zostać zapamiętanym przez rekrutera.

Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie oferty są warte aplikowania. Wysokie wynagrodzenie, elastyczność zatrudnienia i liczne benefity mogą w rzeczywistości być obietnicami bez pokrycia. Zawsze przed wysłaniem CV należy sprawdzić, co na temat danej firmy mają do powiedzenia byli pracownicy lub kandydaci uczestniczący w procesach rekrutacyjnych. Osoby z regionu Podlasia znajdują je tutaj: https://www.gowork.pl/opinie/bialystok;l. Dzięki pozytywnym lub negatywnym ocenom firm można uniknąć wielu problemów personalnych i finansowych albo utwierdzić się w przekonaniu, że wybór danej oferty był dobrą decyzją.

W razie problemów związanych z pozyskaniem kwalifikacji, czy znalezieniem odpowiedniej pracy można zdecydować się również na otworzenie własnego biznesu. Nie są do tego potrzebne duże środki finansowe, ponieważ osoby bezrobotne mają szansę pozyskać dotacje na podjęcie działalności gospodarczej. Liczy się więc dobry pomysł i właściwie określona strategia.

* Artykuł sponsorowany

 

 

 

REKLAMA

 

Facebook

Instagram