Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zawiadomił Prokuraturę Okręgową w Warszawie o możliwości popełnienia przestępstwa przy przetargu dotyczącym zakupu sprzętu w ramach programu „Laptop dla ucznia” - wynika z czwartkowego komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji.
REKLAMA
„Minister Cyfryzacji złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie w trybie niejawnym w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przy przetargu dotyczącym zakupu sprzętu w ramach programu Laptop dla ucznia” - poinformowano dziś na stronie ministerstwa. Podkreślono, że materiały, które stały się podstawą do złożenia zawiadomienia stanowią informację niejawną.
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i minister edukacji Barbara Nowacka poinformowali w ubiegły czwartek o zawieszeniu programu. Zapowiedzieli, że zostanie on zastąpiony programem „Cyfrowy uczeń", którego zadaniem będzie wyrównanie szans cyfrowych młodzieży.
CZYTAJ WIĘCEJ: Program „Laptop dla ucznia” zawieszony
Gawkowski stwierdził wówczas podczas konferencji prasowej, że działania podejmowane przez rząd PiS w dziedzinie edukacji cyfrowej „były wielkim skandalem". - Program „Laptop dla ucznia” był nieprzygotowany, źle zarządzony, nie miał wsparcia, jeżeli chodzi o pieniądze z Unii Europejskiej. Przetargi, które były realizowane, były zarządzone w sposób nieumiejętny, a samo rozdawanie laptopów budzi wielkie kontrowersje - ocenił.
Według Gawkowskiego, „wszystko wskazuje na to, że podczas realizacji przetargu doszło do naruszenia przepisów karnych". - Mogło dojść do sytuacji korupcyjnych, a w związku z tym, w trybie niejawnym - bo takie informacje podczas audytu otrzymaliśmy - zostanie złożone doniesienie do prokuratury, które będzie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa przy organizacji tego przetargu - powiedział wicepremier.
REKLAMA
W odpowiedzi na to Janusz Cieszyński napisał w czwartek na portalu X, że „przetarg na laptopy był objęty tarczą antykorupcyjną CBA".
„Informacja o zawiadomieniu do prokuratury bez jakichkolwiek szczegółów i uprawdopodobnienia zarzutów to brutalna walka polityczna. Dla jasności - przetarg przeprowadzało Centrum Obsługi Administracji Rządowej, jednostka, która każdego roku kupuje tysiące sztuk sprzętu na potrzeby rządu i jednostek podległych" - zaznaczył Cieszyński.
Fakty w sprawie zawiadomienia do prokuratury, które złożył w sprawie programu "Laptop dla Ucznia" @KGawkowski:
— Janusz Cieszyński (@jciesz) February 15, 2024
✅w ubiegłym roku to był największy tego typu przetarg w Europie,
✅umowy ramowe zostały podpisane z największymi polskimi dystrybutorami sprzętu,
✅dostarczono sprzęt…
Zgodnie z ustawą o wspieraniu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, począwszy od roku szkolnego 2023/2024 kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych miały otrzymywać bezpłatnie laptopy. Miały być one kupowane centralnie, by następnie trafiać do organów prowadzących szkoły i do uczniów. Przekazywanie urządzeń rodzicom lub opiekunom prawnym ucznia miałoby odbywać na podstawie umowy na własność albo umowy użyczenia.
W uzasadnieniu do projektu ustawy jako źródło sfinansowania programu wskazano środki z budżetu Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Laptopy dla pierwszego rocznika czwartoklasistów, który otrzymał je we wrześniu 2023 r., kupiono dzięki mechanizmowi prefinansowaniania przez Polski Fundusz Rozwoju.
(PAP)