REKLAMA

 

Zdrowie skóry z gotu kolą. Naturalne podejście do pielęgnacji

Gotu kola to inaczej wąkrotka azjatycka, czyli niewielka roślina, która występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Należy do adaptogenów. Od lat jest wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych, balsamów antycellulitowych i preparatów na łuszczycę. Można ją także suplementować w celu wzmocnienia skóry od wewnątrz. Jakie właściwości wykazuje gotu kola i co czyni ją tak popularną?

Czym są i jak działają adaptogeny?

Adaptogeny mogą pochwalić się długą historią w medycynie naturalnej. Lokalne społeczności od wieków intuicyjnie czerpią z ich dobrodziejstw, aby wspomóc zdrowie i samopoczucie. Ich działanie normalizujące odkryli botanicy w latach 40. ubiegłego stulecia. Biolodzy mieli wówczas za zadanie znaleźć substancje, które można by bezpiecznie podawać robotnikom i żołnierzom w celu podniesienia wytrzymałości organizmu. W laboratoriach przebadali aż 4000 gatunków roślin i grzybów. Zaledwie kilkanaście z nich wykazywało pożądane właściwości. Łacińskie słowo adaptare oznacza przystosowywać, dlatego wspomniane zioła nazwali adaptogenami. 

Sięgając po adaptogeny, można podnieść nieswoistą i holistyczną odporność na stres. Ponadto ich suplementacja wspiera przywrócenie homeostazy, czyli stanu wewnętrznej równowagi organizmu. Na ich korzyść przemawia brak właściwości toksycznych i uzależniających. Wśród popularnych adaptogenów należy wymienić m.in. gotu kolę. 

Gotu kola jako adaptogen

Wąkrotka azjatycka swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza trudnym warunkom klimatycznym. Niekorzystne czynniki zewnętrzne generują stres fizjologiczny. Gotu kola, aby go przezwyciężyć, wykształciła własne mechanizmy przystosowawcze. Cenne substancje, jakie wytwarza w odpowiedzi na stresory, znalazły zastosowanie u ludzi. 

Wąkrotka azjatycka - naturalne wsparcie równowagi emocjonalnej

Choć gotu kola świetnie sprawdza się jako surowiec kosmetyczny, to warto stosować ją wewnętrznie. Zaleca się suplementację wąkrotki azjatyckiej w stanach zwiększonej ekspozycji na stres. Pomaga bowiem przywrócić stan równowagi emocjonalnej. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia leczenia dermatoz. W przypadku niektórych chorób, w tym łuszczycy, AZS, ŁZS i trądziku, dostrzeżono korelację między stresem a zaostrzeniem objawów. Redukcja napięcia nerwowego może zatem przyczynić się do złagodzenia dolegliwości i poprawy kondycji skóry. 

Działanie antyoksydacyjne gotu koli i jej wpływ na skórę

Wąkrotka azjatycka obfituje w liczne antyoksydanty, które skutecznie neutralizują wolne rodniki. Jest to bardzo ważne, ponieważ te reaktywne cząstki usiłują oderwać brakujące elektrony od makromolekuł. Prowadzi to do nieodwracalnego uszkodzenia białek, lipidów i kwasów nukleinowych, które znajdują się w komórkach ludzkiego organizmu. Gotu kola przeciwdziała tym niekorzystnym zjawiskom i tym samym spowalnia procesy starzenia. Zapobiega przedwczesnemu formowaniu się zmarszczek, pełni zatem funkcję anti aging.

Wąkrotka azjatycka na wzrost elastyczności skóry

Substancje zawarte w gotu kola stymulują aktywność fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie kolagenu i elastyny. Wspomniane białka pełnią w skórze funkcję strukturalną. Odpowiadają za jej jędrność i elastyczność. Niestety, z wiekiem ich synteza zwalnia. Skutkuje to wiotczeniem skóry. Suplementacja wąkrotki azjatyckiej może przyczyniać się do zachowania młodego wyglądu na dłużej. Ponadto gotu kola wspomaga redukcję cellulitu. Wspiera bowiem poprawę elastyczności skóry.

Jak gotu kola wspomaga leczenie łuszczycy?

Szacuje się, że 1-3% społeczeństwa boryka się z łuszczycą. Wspomniana choroba ma podłoże autoimmunologiczne. Przypuszcza się, że jest uwarunkowana genetycznie, a do zaostrzenia jej objawów przyczynia się stres, alkohol i infekcje górnych dróg oddechowych. W jej przebiegu obserwuje się przyspieszone namnażanie komórek skóry. Normalny cykl odnowy komórkowej trwa 28 dni. U osób chorych na łuszczycę ulega skróceniu. W rezultacie na ich ciele pojawia się łuska, a po jej usunięciu drobna ranka. Łuszczycy towarzyszy pieczenie i swędzenie skóry. Gotu kola zawiera azjatykozyd, który działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przyspiesza gojenie ran. Ponadto wspiera normalizację procesu odnowy komórkowej. 

Wąkrotka azjatycka sposobem na szybsze gojenie ran

Zauważono, że gotu kola może przyspieszać proces gojenia ran powstałych m.in. wskutek urazów mechanicznych i zabiegów chirurgicznych. Wpływa korzystnie także na naczynia krwionośne. Wąkrotka azjatycka wspomaga je i wzmacnia, przez co rzadziej pękają. Odgrywa zatem istotną rolę w pielęgnacji cery naczynkowej i dotkniętej trądzikiem różowatym. Stosuje się ją zewnętrznie w postaci kosmetyków, ale zaleca się również jej suplementację.

 

 

REKLAMA

 

Facebook

Instagram