Endodoncja to dział stomatologii, którego obszarem działania jest rozpoznawanie i leczenie chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne powszechnie nazywane jest kanałowym.
Endodoncja to dział stomatologii, którego obszarem działania jest rozpoznawanie i leczenie chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne powszechnie nazywane jest kanałowym. Niedokładna higiena jamy ustnej doprowadza do próchnicy, która następnie spowodować może infekcję miazgi. Wówczas konieczne jest zastosowanie leczenia endodontycznego.
Kiedy należy zastosować leczenie kanałowe?
Endodoncja Kraków to ważna część stomatologii. Głównym wskazaniem do zastosowania leczenia kanałowego są stany chorobowe, przede wszystkim zgorzel miazgi, czyli jej rozkład za sprawą bakterii beztlenowych. W konsekwencji powstają stany martwicze oraz zapalne. Pacjenci bardzo często boją się leczenia kanałowego i dokładnie nie wiedzą, jak ono przebiega. Przede wszystkim rozpoczyna się ono od dokładnej analizy wyników badań klinicznych oraz zdjęcia rentgenowskiego wykonanej przez stomatologa endodontę. Na ich podstawie specjalista podejmuje decyzję odnośnie dalszego kierunku leczenia. Zdjęcie pacjent wykonać musi we właściwym miejscu. Profesjonalna pracownia RTG Kraków dysponuje specjalistycznym sprzętem, przy udziale którego jest w stanie wykonać dokładny obraz całego uzębienia.
Jak wygląda leczenie endodontyczne krok po kroku?
Przyczyną wspomnianych zgorzeli są zaawansowane stany próchnicze. Podczas leczenia kanałowego dentysta Kraków usuwa zmiany próchnicze, a następnie po zatruciu bądź podaniu środka znieczulającego usunięta zostaje z kanałów korzeniowych i komory zęba zainfekowana miazga. Podczas zabiegu usuwane są również bakteryjne toksyny. Kolejnym etapem jest przygotowanie przez stomatologa kanałów do wypełnienia. Odpowiednio zdezynfekowane oraz oczyszczone kanały dentysta endodonta szczelnie wypełnia. Są to zazwyczaj środki uszczelniające w połączeniu z gutaperką. Podczas leczenia kanałowego korona zęba zostaje odbudowana. Może to się odbyć przy użyciu materiału światłoutwardzalnego bądź poprzez uzupełnienie protetyczne – koronę ceramiczną czy metalowo-porcelanową.
Endodoncja mikroskopowa w większości przypadków umożliwia uniknięcie usunięcia zęba. Współcześnie metoda ta uważana jest za sposób najdokładniejszy w dziedzinie stomatologii. Użycie mikroskopu, który pozwala powiększyć obszar zabiegowy aż do kilkudziesięciu razy oraz mocne oświetlenie umożliwiają stomatologowi endodoncie dokładne opracowanie kanałów zębowych. Lepsza widoczność, precyzja i dokładność zwiększają gwarancję szczelności wypełnienia. Znacząco skrócony jest także czas zabiegu endodontycznego.