Odszkodowania z OC sprawcy są nagminnie zaniżane. Jeśli od wypadku lub stłuczki nie minęły jeszcze 3 lata to nadal możesz otrzymać dopłatę do odszkodowania. Co trzeba zrobić?
Co to jest dopłata i kto może ją uzyskać?
Dopłata do odszkodowania to rozwiązanie alternatywne dla samodzielnej walki z towarzystwem ubezpieczeniowym. Odwoływanie się od decyzji ubezpieczyciela to proces czasochłonny, wymagający od osoby poszkodowanej zaangażowania i choćby podstawowej wiedzy prawniczej. Tymczasem dopłatę do odszkodowania można uzyskać w zaledwie kilka dni i to przy minimalnym zaangażowaniu. Nie ma tu także konieczności ponoszenia kosztów - opinii niezależnego rzeczoznawcy samochodowego.
Warunki jakie trzeba spełnić to:
• zaniżony kosztorys naprawy pojazdu (naprawa gotówkowa),
• od wydania decyzji ubezpieczyciela nie minęły 3 lata,
• brak zawarcia ugody z ubezpieczycielem.
Nie ma znaczenia, czy samochód został naprawiony czy też nie. Dopłatę można uzyskać także, jeśli pojazd został już sprzedany. Więcej informacji o dopłacie do odszkodowania tutaj: https://helpfind.pl/doplata-do-odszkodowania
Kosztorys naprawy pojazdu - gdzie występują zaniżenia?
Bardzo często zdarza się tak, że na kosztorysie naprawy znajdują się zaniżenia. Zdaniem firm, które zajmują się analizą kosztorysów, np. Helpfind, aż w 99% przypadkach wycena naprawy została sporządzona nieprawidłowo. Taki proceder w ramach likwidacji szkody komunikacyjnej trwa w najlepsze od lat.
Na co zwrócić uwagę w kosztorysie otrzymanym od ubezpieczyciela?
Po pierwsze na rodzaj zastosowanych części. Najczęściej wycena naprawy jest oparta o części zamienne zamiast oryginalnych. Tymczasem już jakiś czas temu zapadł wyrok zgodnie, z którym jeśli w pojeździe były zamontowane części oryginalne, to takie też powinny się znaleźć w kosztorysie. To najpopularniejsza praktyka stosowana przez ubezpieczycieli.
Kolejną kwestią jest wartość pojazdu ustalana przy uznaniu szkody za całkowitą. W takiej sytuacji wysokość odszkodowania jest różnicą pomiędzy wartością pojazdu przed szkodą a po szkodzie (czyli tzw. wraku). Często jest tak, że wartość pojazdu przed szkodą jest zaniżana, a wartość wraku zawyżona.
Ubezpieczyciele nierzadko stosują stawki za roboczogodzinę, które są nieadekwatne do tych obowiązujących aktualnie na rynku. Finalnie koszt robocizny fachowca - mechanika, blacharza czy lakiernika jest zaniżony.
Jak uzyskać dopłatę?
Wystarczy przesłać kosztorys naprawy pojazdu do firmy odszkodowawczej Helpfind. W przypadku szkody całkowitej potrzebny będzie arkusz wyceny pojazdu po szkodzie (wraku) oraz arkusz wyceny pojazdu przed szkodą.
W ciągu 2-3 dni roboczych specjalista ds. odszkodowań przeanalizuje Twój kosztorys pod kątem ewentualnych zaniżeń. Taka analiza jest całkowicie bezpłatna. Jeśli zostanie wykryte zaniżenie otrzymasz propozycje dopłaty. Uzgodniona kwota zostanie przelana w ciągu kilku dni na wskazane przez Ciebie konto bankowe. Jedyną formalnością jest zawarcie umowy cesji wierzytelności.