List motywacyjny przez niektórych uważany jest za przeżytek, a przez innych nieodłączny element każdego zgłoszenia rekrutacyjnego. Jeśli stoi przed Tobą zadanie napisania listu motywacyjnego sprawdź, jakich błędów należy się wystrzegać.
1. List motywacyjny to nie tylko piękne słowa
W internecie odnajdziesz wiele wzorów listów motywacyjnych, które można jedynie podpisać, wypełnić dane adresata i wysłać - na dowolne stanowisko. Tak przynajmniej twierdzą osoby, które tworzą tego typu wzory, ale niestety niewiele wiedzą o procesach rekrutacyjnych. Tymczasem prawda jest taka, że list motywacyjny powinien być możliwie najbardziej zindywidualizowany - przedstawiać Ciebie pracodawcy i umiejscawiać w kontekście stanowiska, na które aplikujesz. Pisząc list motywacyjny, wystrzegaj się stosowania gotowych formułek w rodzaju "jestem przekonany, że wniosę pozytywną wartość do rozwoju firmy", jeśli nie możesz poprzeć ich konkretami.
2. List motywacyjny to nie CV
List motywacyjny jest zawsze dodatkiem do CV. Z Twojego CV rekruter dowiaduje się wszystkiego, co jest istotne jeśli chodzi o Twoje kompetencje, doświadczenie zawodowe, wykształcenie. W liście motywacyjnym masz okazję zaprezentować swoją osobowość, swój sposób myślenia i - jak nazwa wskazuje - swoją motywację do podjęcia pracy w konkretnym miejscu. Chociaż list motywacyjny jest dokumentem oficjalnym, masz w nim o wiele większą swobodę do opisywania siebie, niż ma to miejsce w CV. Wykorzystaj tę szansę!
3. List motywacyjny dla wszystkich taki sam
Szukasz pracy i aplikujesz jednocześnie na kilka stanowisk? To naturalne, w ten sposób zwiększasz swoje szanse. Znacząco jednak je obniżasz, jeśli wszędzie wysyłasz ten sam list motywacyjny. Chociaż wielu rekruterów jest zdania, że również CV powinno się modyfikować pod kątem potencjalnego pracodawcy, z pewnością jest to mniej konieczne, niż w przypadku listu motywacyjnego. Pamiętaj - raz wysłany list motywacyjny nie może być wykorzystany ponownie i powinien być zawsze dostosowany do konkretnej oferty pracy. Zastanów się, na czym może zależeć pracodawcy, kogo chciałby przyjąć na oferowane stanowisko, co z Twojego życiorysu sprawia, że masz przewagę nad innymi kandydatami? List motywacyjny to miejsce, w którym możesz to zaprezentować!
4. List motywacyjny nie może zawierać błędów
To chyba oczywiste, jednak w dalszym ciągu praktyka rekruterów wskazuje, że nie dla wszystkich. Błędy językowe, stylistyczne czy interpunkcyjne są objawem niestaranności, a przez niektórych mogą być poczytane jako brak szacunku dla odbiorcy. Szczególnie, że w dzisiejszych czasach korzystamy z edytorów, które znacząco ułatwiają pisanie zgodnie z zasadami ortografii. Nie chcesz chyba mieć takiego startu w rozmowie z potencjalnym pracodawcą, prawda?
5. List motywacyjny to nie fraszka, ale również nie powieść
Pisząc list motywacyjny powinieneś mieć w pamięci osobę, która będzie go czytać. Pamiętaj, że na to jedno konkretne stanowisko aplikuje co najmniej kilku kandydatów - czy na miejscu rekrutera chciałbyś czytać kilkustronicowe dzieło? Z drugiej strony, lakoniczne trzy zdania listu motywacyjnego również nie dadzą pełnego obrazu. Specjaliści sugerują, że najlepsze listy motywacyjne zajmują nie więcej, niż jedną stronę.
Jesteś na etapie tworzenia swojego CV? Z pewnością zainteresują Cię przygotowane przez nas wzory CV: https://www.aplikuj.pl/cv/wzory-listow-motywacyjnych/