Jest płochliwy, unika siedlisk ludzkich, a spotkanie go w lesie to niezwykła rzadkość, dlatego można go oglądać głownie na zdjęciach i na filmikach z fotopułapek.
REKLAMA
Takie nagranie udało się uchwycić pracownikom Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Ryś jest dziś największym przedstawicielem dzikiego kota Europy z racji na swoją wagę i wielkość. Osiąga rozmiary ciała nawet ok. 100 – 150 cm (najczęściej do 130 cm) i wysokość w kłębie ok. 50 – 75 cm. Dorosłe osobniki ważą od 16 do 34 kilogramów.
Jego budowa jest bardzo charakterystyczna. Stojące uszy zakończone pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także skupiają fale dźwiękowe doprowadzając je do uszu rysia tak, że ten lepiej słyszy, szczególnie szeleszczące w ściółce gryzonie.
REKLAMA
Rysie to zwierzęta, które w ciągu dnia odpoczywają w kryjówkach i polują nocą. Lubią lasy, w których mogą znaleźć odpowiednie kryjówki. Są to lasy gdzie znajduje się martwe drewno, drzewa z dużymi dziuplami lub powalone przez wiatr, a także załomy skalne.
Zasiedla duże, zwarte, wielogatunkowe kompleksy leśne. Zajmuje stosunkowo rozległe terytorium. Jego granice zależą od ilości pokarmu, a w przypadku samców także od obecności samic. Główny pokarm rysia stanowią sarny. Rzadziej są to większe ssaki kopytne – jeleń, łoś i dzik. Tam gdzie nie ma saren, ryś zjada mniejsze ssaki, np. zające czy myszy, ale i ptaki. W marcu rozpoczyna się ich okres godowy - czytamy na stronie Nadleśnictwa Browsk.
opr. (orj)