Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej bierze udział w projekcie pod nazwą „Lokalne centrum badania wybranych parametrów czystości wody i powietrza z terenu miasta Dąbrowa Białostocka”. W ramach inicjatywy uczniowie m.in. badali jakość wody w zbiornikach na terenie miasta.
REKLAMA
Projektem zajmują się uczniowie: Jakub Stankiewicz, Marcin Piekutowski i Marcin Siedzik. Zakwalifikowali się oni, z pierwszym miejscem, do etapu regionalnego konkursu pn. „Naukolatek”- Nastoletni Naukowiec.
Uczniowie pod opieką merytoryczną Małgorzaty Lewko i Urszuli Lipskiej przygotowali projekt badawczy pt. „Lokalne centrum badania wybranych parametrów czystości wody i powietrza terenu miasta Dąbrowa Białostocka”. Inicjatywa ma na celu sprawdzenie stanu czystości powietrza i wód powierzchniowych oraz opadowych na obszarze miasta. Został przeprowadzony w oparciu o badania następujących parametrów: pH wody deszczowej, obecności i rodzajów pyłów zawieszonych w powietrzu, poziomu azotanów (III, V), fosforanów (V) oraz kationów amonowych, a także miano coli w wodach powierzchniowych. W pracach badawczych wykorzystywano wodę z lokalnej rzeki Kropiwna (dopływ Biebrzy) oraz ze stawów z terenu ogrodów działkowych na Kalnie.
Młodzi naukowcy z pomocą nauczycieli prowadzili pomiary od sierpnia do października. Próbki były pobierane dwa razy w miesiącu.
„Dzięki uzyskanym wynikom możemy monitorować stan czystości powietrza i wody na terenie naszego miasta. Istotnym wydaje się także fakt dokonania analizy porównawczej badanych parametrów z normami. Poza tym za pomocą zewnętrznych mierników jakości smogu (firmy Breath-Box- WiFi) mieszkańcy Dąbrowy mogą dowiedzieć się o aktualnej zawartości pyłów zawieszonych PM 10, PM 2,5 oraz PM 1 w atmosferze. Wyniki naszych badań opublikujemy wkrótce” – czytamy na stronie dąbrowskiego liceum.
Całość dofinansowania projektu to kwota ponad 10 533zł ze środków Politechniki Białostockiej.
opr. (orj)
Zdjęcia - Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Białostockiej: