Wszystkich Świętych wyjątkowy dzień, w którym całe rodziny odwiedzają groby bliskich. W tym czasie cmentarze wyglądają wyjątkowo pięknie, zwłaszcza po zmroku.
REKLAMA
Szczególnie pięknie wyglądają otwarte światełka w ceramicznej obudowie. Groby są przystrojone zarówno w sztuczne wiązanki, jak i w bujne chryzantemy.
Odwiedziliśmy dąbrowski cmentarz po zmroku. Po ciemku nekropolię odwiedza niewielu ludzi. Jednak to właśnie wtedy cmentarz wygląda wyjątkowo pięknie. Światła mienią się na nagrobkach, nadając im tajemniczy nastrój.
Skąd wziął się obyczaj stawiania zniczy i świec na mogiłach?
„Szczególne znaczenie w (pogańskim) życiu obrzędowym miały cykle zaduszek wiosennych i jesiennych. Urządzano wtedy uczty (białoruskie dziady), zostawiano jedzenie dla zmarłych, palono ogniska w celu ogrzania dusz. Ślady takich zachowań przetrwały na ziemiach polskich aż do XV wieku, a współczesne palenie świateł na grobach w wigilię Zaduszek można uznać za pozostałość palenia ogni w zaduszki pogańskie" - pisze Lidia Korczak w książce „Obyczaje w Polsce od średniowiecza do czasów współczesnych” (PWN, Warszawa 2014).
(orj)