Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury realizował projekt „Słowiański zew na ziemi grodzieńskiej – reaktywacja”. W ramach inicjatywy zorganizowano m.in. przegląd muzyki ludowej, warsztaty i koncert na swojską nutkę.
REKLAMA
Dzięki projektowi ośrodek przeprowadził m.in. wojewódzki przegląd muzyki tradycyjnej oraz folkowej „Słowiański zew”. Koncerty odbyły się pod koniec sierpnia w ramach dni miasta.
Komisja w składzie: Lilia Żółtko, Emilia Jastrzębska, Dominik Przystępski oceniła występy solistów oraz zespołów w sześciu kategoriach. Jury podjęło decyzje o przyznaniu następujących miejsc:
Kategoria soliści – muzyka ludowa:
I miejsce – Martyna Bobik
Kategoria soliści – muzyka folkowa:
II miejsce - Aleksandra Ostapczuk, Julia Oszmian
Kategoria zespoły – muzyka ludowa:
Mini grand prix – Zespół Śpiewaczy „Lipsk”
I miejsce – Exit
II miejsce – Solatium
Kategoria zespoły – muzyka folkowa:
I miejsce – Solatium
II miejsce – Rosy
III miejsce – Lailand
Wyróżnienie – Werwoczki i Siostry Ostapczuk
Kategoria instrumentaliści:
I miejsce – Andrzej Jarmocik
II miejsce – Jerzy Kruszewski
Jury przyznała nagrodę grand prix dla Slavic Folk Orechestar.
Festiwal był podsumowaniem projektu, który ośrodek prowadził od kilku miesięcy. Można było posłuchać przepięknych ludowych i folkowych piosenek. Na zewnątrz znajdował się ludowy kącik dla dzieci, wystawa tkaniny dwuosnowowej, stoisko prezentujące pieśni grodzieńszczyzny z wydrukowanymi tekstami. Na holu pokazywano gościom pisanki wykonane metodą batikową. Można było nabyć piękne produkty u lokalnych twórców oraz wypieki przygotowane prze KGW Lilie i Tulipany. Na scenie wystąpiły Kresovki, zespół wokalny Solatium, Narwańce. Gwiazdą festiwalu był zespół Hajda Banda.
ZOBACZ TEŻ: Słowiańska muzyka popłynęła ze sceny [WIDEO, FOTO]
Wydarzeniami towarzyszącymi realizacji zadania były m.in.: warsztaty tańca ludowego. Na zajęciach uczestnicy poznawali dawne tańce ludowe oraz zabawy do muzyki pochodzącej z regionu. Warsztatowicze przenieśli się do czasów, które jedynie pamiętają dziadkowie oraz pradziadkowie. Warsztaty poprowadziła Ewa Wiatr, która jest instruktorem tańca ludowego i ma genialne podejście do swoich uczniów.
W ramach projektu zorganizowano też warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy nauczyli się wykonywania deseru charakterystycznego dla naszego regionu, czyli faworki i mrowisko.
„Nad wszystkim czuwała niezawodna Halina Raducha. Pojawiło się także danie tradycyjne - obiadowe, którym były pierogi z różnymi nadzieniami, w tych warsztatach pomagały panie chodzące do Klubu Seniora +, który działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy w Dąbrowie Białostockiej” – czytamy w mailu do redakcji.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura EtnoPolska Edycja 2023.
opr. (orj)
Zdjęcia - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej: