REKLAMA

 

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. PAŹDZIERNIK 2023

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. PAŹDZIERNIK 2023

* * * 

5 października 

DKF Fantom zaprasza na na film „Ulmowie. Błogosławiona Rodzina". Jest to historia Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej, którzy oddali życie za ratowanie Żydów podczas niemieckiej okupacji. Obraz ten powstawał blisko 20 lat. Reżyser Dariusz Walusiak zbierał materiały, rejestrował relacje świadków, odkrywał nowe fakty. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego Józef i Wiktoria Ulmowie podjęli takie ryzyko i zdecydowali się ratować ludzi, którym groziła śmierć.

Twórca dochodzi do niezwykłych wniosków. Film przedstawia zderzenie dwóch światów: Niemiec i polskiej rodziny katolickiej.

Gościem pokazu w Sokółce będzie reżyser filmu Dariusz Walusiak.

Początek seansu o godzinie 18 w kinie „Sokół" w Sokółce.

* * * 

6 października 

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie zaprasza na noc bibliotek. W planach jest piżama party, czytanie bajek i warsztaty plastyczne.

Spotkanie odbędzie się jutro w siedzibie domu kultury. Atrakcje są planowane w godzinach 18-22. Tegoroczna edycja nocy bibliotek odbywa się pod hasłem „Absurd nie czytać”.

Organizatorzy przygotują piżama party, czytanie bajek i warsztaty plastyczne. Tematem przewodnim będzie bajka Mumunki. Na koniec uczestnicy wspólnie obejrzą „Pamiętniki tatusia Muminka”.

„Ponadto włączamy się w akcję podziel się książką w której zachęcany aby dzieci przyniosły swoje ulubione książki i wymieniły się z kolegami i koleżankami” - czytamy na stronie ośrodka kultury.

* * * 

7 października 

W Suchowoli odbędzie się podsumowanie projektu „Gawędy zza płota”. Jak zapewniają organizatorzy – będzie to niezapomniany wieczór pełen emocji i kultury.

W programie m.in. premiera spektaklu „Antek i Jagusia historia prawdziwa” w wykonaniu suchowolskiej grupy teatralnej. To wyjątkowa inscenizacja, przedstawiająca dawny zwyczaj zaślubin, przygotowana na podstawie zebranych wspomnień i informacji. Dowodzi Beata Anna Pycz - Rucińska. Gościnnie aktorów wspiera Barbara Tarasewicz.

W planach jest też projekcja filmu dokumentalnego, który podsumowuje projekt oraz otwarcie wystawy fotografii.

Program:

17 – premiera spektaklu,
18 – projekcja filmu,
18.30 – otwarcie wystawy fotografii.

***

W gminie Sidra planowane jest Święto Pieczonego Ziemniaka. Założeniem spotkania jest integracja społeczeństwa. W programie: ziemniaczane zabawy dla dzieci, stoiska i dmuchańce dla najmłodszych, ognisko z kiełbaskami oraz piosenki.

Spotkanie odbędzie się o godzinie 15 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji.

*** 

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Laurą Łącz, o godzinie 17, w czytelni placówki (Osiedle Centrum 21). 

Laura Łącz to aktorka, która pracuje w zawodzie od roku 1977. Swoje pierwsze lata kariery spędziła w Teatrze Polskim w Warszawie, z którym była związana, aż do końca XX wieku. Największą sławę przyniosła jej rola w serialu Klan, gdzie od ponad 20 lat wciela się w postać Gabrieli Wilczyckiej.

Na spotkaniu uczestnicy poznają kulisy codziennej pracy dla telewizji, anegdoty z planu oraz to jak (nie)zwykła potrafi być praca aktorki. Poza tym dowiedzą się więcej, o samej artystce, jej pasjach oraz zamiłowaniach do Polski lat dwudziestych.

Spotkanie odbędzie się w ramach akcji Noc Bibliotek, która w tym roku startuje pod hasłem „Absurd nie czytać”.

* * * 

8 października 

Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Sokółce zaprasza do wzięcia udziału w zawodach o puchar sklepu BricoMarche. Będzie to rywalizacja dla młodzieży do 16 roku życia. W zawodach mogą startować członkowie koła. W planach są dwie kategorie: kadet do 10 lat i junior od 11 do 16 lat.

Program:

7.30 – zapisy
8-11 – czas wędkowania
11-11.30 – czynności sędziowskie
11.30 – wyniki, wręczenie nagród, ognisko.

Uczestników będzie obowiązywać jedna wędka spławikowa, siatka i wypychacz. Zawody będą odbywać się na zasadzie jeden gram to jeden punkt. Wszystkie złowione ryby zostaną wpuszczone z powrotem do zalewu.

***

Kino „Sokół” zaprasza na nowy cykl pokazów „Seans na życzenie”. Filmem który zapoczątkuje akcję będzie obraz Alejandro Moneverde „Sound Of Freedom. Dźwięk wolności".

To  prawdziwa historia Tima Ballarda, byłego agenta rządowego USA, który rezygnuje z pracy, aby poświęcić życie ratowaniu dzieci przed losem gorszym niż śmierć. Ryzykuje życiem i wyrusza w głąb kolumbijskiej dżungli, gdzie trafia do wnętrza najmroczniejszego biznesu na świecie.

Mimo mrocznej tematyki, twórcy nie szokują drastycznymi scenami, a empatię i emocje widzów budują w sposób subtelny, choć jednoznaczny. Obok Jima Caviezela, na ekranie będzie można zobaczyć zdobywczynię Oscara Mirę Sorvino jako Katherine Ballard („Jej wysokość Afrodyta”), a także Billa Campa („Gambit Królowej”), wcielającego się w postać „Vampiro” - głównego pomocnika Ballarda.

Obraz zanim wszedł na ekrany przeleżał na półce kilka lat, blokowany przez amerykański przemysł filmowy. Producenci dzięki publicznej zbiórce wykupili prawa do dystrybucji tego obrazu  i w efekcie oddolnej promocji przez „pocztę pantoflową” został okrzyknięty filmem, który „każdy musi zobaczyć”.

Początek o godzinie 16.30 w sokólskim kinie. 

* * *

12 października 

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na  warsztaty tworzenia kosmetyków ekologicznych ph. „Rozwiń hobby w bibliotece”,. Zajęcia poprowadzi Paulina Karczewska (Rękociało) – ekolożka i edukatorka.

Pani Paulina jest specjalistką od naturalnej pielęgnacji, kosmetyków oraz środków czystości domowej roboty. Od lat prowadzi warsztaty w tej tematyce, które cieszą się w bibliotece niezmiennie dużym zainteresowaniem.

Podczas spotkania uczestnicy poznają właściwości i rodzaje naturalnych składników, ziół i olejków eterycznych. Każdy wykona samodzielnie olejek do ciała, mydełko glicerynowe oraz maseczkę do ciała z glinki francuskiej.

Warsztaty odbędą się o godzinie 17. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne - 85 711 23 69.

* * *

13 października 

Odbędzie się koncert muzyki suwalskiej. Spotkanie planowane jest w Leśniczówce Trzyrzeczki w miejscowości Kuderewszczyzna (gmina Dąbrowa Białostocka).

W programie: wystawa „Biebrza w starej fotografii”, koncert plenerowy zespołu „Biele” i ognisko.

„Do wspólnej zabawy przy ognisku zapraszamy z własnym koszyczkiem. Warto zabrać ze sobą ciepłe i wygodne ubrania” – informują organizatorzy. 

Początek o godzinie 18. 

Zespół „Biele” to projekt stworzony przez Julitę Charytoniuk, Ulę Murawko i Piotra Fiedorowicza. To ludzie z Suwalszczyzny, wychowankowie lasów, bagien i łąk. Zespół prezentuje muzykę regionu, z któego pochodzą. 

Organizatorem jest Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia, a partnerem – Biebrzański Park Narodowy.

***

Z inicjatywy Sokólskiego Ośrodka Kultury przystanek autobusowy w sercu miasta przeszedł mały lifting. Jest już odnowiony, cieszy oko, jeszcze pachnie farbą. To Przystanek Kultura.

Oddanie do użytku odbędzie się o godzinie 14. Przystanek ma nową odsłonę i nowe funkcje. 

Prace renowacyjne przeprowadziło Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sokółce, a spotkanie patronatem objęła burmistrz Ewa Kulikowska. Partnerem projektu było też Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sokółce. 

*** 

W Dąbrowie Białostockiej planowane jest uroczyste odsłonięcie pomnika ku czci ofiar Obławy Augustowskiej.

Modlitwa w kościele pw. św. Stanisława odbędzie się o godzinie 10. O godzinie 11.15 planowane jest uroczyste odsłonięcie pomnika.

Na uroczystość zapraszają: burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz, przewodniczący rady miejskiej Adam Wojteczko, proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej Andrzej Horaczy,  dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Maciej Sulik i dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Marek Jedynak.

* * * 

14 października 

Stowarzyszenie Motocyklowe „Jazda ducha” i Patriotyczna Sokółka zapraszają na VIII Rajd Jednośladów Tropami Bohaterów. Motocykliści pojadą „Śladami powstańców styczniowych”.

Trasa liczy około 150 km. Około 50 z nich to drogi szutrowe.

Rajd odbędzie się 14 października (sobota) o godzinie 9. Zbiórka uczestników planowana jest na godzinę 8.40 na parkingu przy Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce.

* * * 

19 października

Dyskusyjny Klub Filmowy „Fantom” zaprasza na kolejny w tym miesiącu dokument pt. „Omar. Jak nie być innym”.

Bohaterem filmu jest Omar Szczęsnowicz z Sokółki. To młody człowiek, który lubi słuchać hip-hopu i spędzać czas ze swoją dziewczyną oraz kumplami. Jednak jest coś, co go od nich różni - religia, pochodzenie i wygląd. Film opowiada o wkraczaniu młodego polskiego Tatara w dorosłość, o jego życiu w napięciu pomiędzy rodziną, rówieśnikami a społecznością religijną, ale przede wszystkim między muzłumańską matką a katolicką dziewczyną. 

Poprzez wybory młodego Tatara podpatrujemy zmagania o przetrwanie małej, tradycyjnej grupy, kótra robi co może, aby za kilka lub kilkadziesiąt lat nie zostać jedynie wspomnieniem na zdjęciach z rodzinnych albumów i czarno-białej taśmie kroniki filmowej. 

Film prezentowany był na renomowanym festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Mocs Against Graviti, na którym cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności.

Gośćmi pokazu będą twórcu filmu Krzysztof Dzięciołowski - reżyser, Grzegórz Sokół - sceniarzysta i Paweł Banasiak - operator oraz tytułowy bohater - Omar Szczęsnowicz z rodziną.

Seans odbędzie się o godzinie 18.

* * * 

20 października 

Po raz kolejny Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie autorskie Pawła Średzińskiego. Przyczynkiem jest ostatnia książka dziennikarza pt. „Rzeki. Opowieści z Mezopotamii, krainy między Biebrzą i Narwią leżącej, spisywane podczas wędrówek dolinami rzek znanych, jak Biebrza i Narew, i zapomnianych, jak Brzozówka, Czarna, Jaskranka, Kamienna, Krzemianka, Kumiałka, Nereśl, Niedźwiedzica, Nurka, Sidra oraz rzeka Supraśl, ku pamięci, że woda to życie”.

Z autorem będzie można się spotkać o godzinie 17, w sali wystawienniczej Kamienicy Tyzenhauza SOK, będzie możliwość zakupu książek i otrzymania autografu bądź dedykacji.

* * *

22 października 

Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Sokółce zaprasza wędkarzy do wzięcia udziału w ostatnich zawodach w tym roku. Tym razem nazwa rywalizacji to „Drapieżnik jesieni 2023”. Zawody odbędą się na zalewie w Sokółce. Mogą wziąć w nim udział członkowie sokólskiego koła od 16 lat. 

Program:

6.40 – zapisy
7-11 – czas wędkowania
11-11.20 – czynności sędziowskie
11.20 – dekoracja zwycięzców, ognisko, poczęstunek.

***

W Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce odbędą się „Nieszpory o Marce Bożej Królowej Polski”. W kościele wystąpi orkiestra i chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Zespół wykona dzieło oratoryjne Pawła Łukaszewskiego do łacińskiego tekstu „Vesperae de Beata Maria Virgine Regina Poloniae” napisanego przez Jerzego Andrzeja Wojtczaka-Szyszkowskiego, skomponowane na solistów, chór żeński, chór mieszany, organy i orkiestrę.

Początek o godzinie 16.

* * * 

28 października 

Mażoretki Stella Sokółka będą obchodzić 10-lecie istnienia swojej grupy. 

Taneczne spotkanie odbędzie się o godzinie 16 w kinie „Sokół”.

„10 wspaniałych lat pełnych tańca i wielkich pasji” – piszą dziewczęta na Facebooku.

Mażoretki Stella Sokółka to grupa taneczna pracująca przy sokólskiej orkiestrze dętej.

*** 

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Suchowoli zaprasza na wyjątkowy spektakl teatralny. Będzie to historia Antka i Jagusi oraz ich zaślubin.

Spektakl zostanie wystawiony po raz kolejny, wcześniej sala kina „Kometa” pękała w szwach.

Na scenie wystąpi grupa seniorów i młodzieży. Aktorzy przybliżą dawne zwyczaje zaślubin. To będzie prawdziwa podróż w czasie i okazja do odkrycia jak kiedyś wyglądały śluby.

Spektakl odbędzie się o godzinie 19 w kinie „Kometa”.

* * * 

29 października 

W kinie „Sokół” w Sokółce zostanie wyświetlony film „Zielona granica”.

Według opisu jest to „opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem”. Jak zapewniają producenci filmu „Zielona granica” to „fikcja, ale scenariusz powstał na bazie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas”.

W sokólskim kinie seans odbędzie się w niedzielę. Początek o godzinie 16.

***

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku oraz Klub Seniora w Lipsku zapraszają na Dzień Seniora.

Spotkanie odbędzie się o godzinie 14 w siedzibie ośrodka kultury.

W programie: wiersza Krystyny Gudel z Suchowoli. To poetka, regionalistka i laureatka wielu konkursów literackich. W planach jest też występ Zespołu Regionalnego „Lipsk”.

„Po występach zapraszamy na wspólne zabawy towarzyskie przy herbatce i ciasteczku” – zachęcają organizatorzy.

***

W planach jest też przechadzka tropem puszczyka. Będzie to spacer po Silvarium, który znajduje się na terenie Nadleśnictwa Krynki.

Przechadzka rozpocznie się o godzinie 10 na parkingu przy zjeździe do Silvarium. W planach są dwie trasy: rodzinna i długa. Pierwszą z nich poprowadzi Edyta Szubska ze Stanicy Kresowej. Będzie to relaksujący, nieśpieszny spacer rodzinny. Nie zabraknie nowinek i ciekawostek przyrodniczych.

Długa trasa będzie liczyć około 15 km. Uczestników poprowadzi Paweł Hulajnoga, a będzie to leśny trekking. Na koniec każdej z tras na uczestników będzie czekać ognisko. Przechadzki odbędą się niezależnie od warunków pogodowych.

To będzie też okazja do wsparcia Olgi – Lawendowej Dziewczynki, która w 2018 usłyszała diagnozę: nowotwór mózgu. Datki będzie można wrzucać do przygotowanych puszek.

„Zapraszamy małych i dużych, usportowionych oraz tych szukających relaksu i ukojenia w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Nie siedź w domu, daj się oczarować magią Silvarium” - zachęcają organizatorzy.

* * * 

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na wystawę zdjęć Krzysztofa Frejusa pod tytułem „Domowe Rozkminy Fotograficzne”. Zdjęcia będzie można oglądać od 2 października aż do końca miesiąca w siedzibie biblioteki.

WIĘCEJ: „Domowe Rozkminy Fotograficzne”. Wystawa w bibliotece [FOTO]

REKLAMA

 

Facebook

Instagram