REKLAMA

 

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. WRZESIEŃ 2023

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. WRZESIEŃ 2023

* * * 

1 września (piątek)

W Dąbrowie Białostockiej odbędzie się „Gminny Dzień Pamięci”. O godzinie 18 planowana jest msza święta w kościele pw. św. Stanisława, zaś po niej uczestnicy przejdą pod pomnik Zasłużonych dla Dąbrowy w centrum miasta. Tam mieszkańcy odśpiewają hymn, złożą kwiaty oraz znicze.

 * * * 

W Krynkach odbędzie się festiwal pod nazwą „Kryńskie ballady kresowe”. Wydarzenie organizowane jest przez miejscowe koło seniorów.

Program:

15 – parę słów o festiwalu,
15.10 – Tamara i jej sztuka – opowieść Kasi Bielawskiej o Tamarze Sołoniewicz,
15.20 – „Kresowa ballada 1935” – film,
16.30 – poczęstunek z tradycją,
17 – kresy w pieśniach seniorów i zespołu „Exit”,
17.30 – kresy w opowieści Adama Radziszewskiego,
17.45 – film dokumentalny o kresach,
18.15 – dyskusje i rozmowy artystyczne.

Ponadto w planach są wystawy fotografii Jarka Jakóbczaka i Tomka Pytla, a także spotkanie autorskie z pisarzem Wojciechem Koronkiewiczem.  

 * * * 

Na terenie przy Starostwie Powiatowym w Sokółce odbędzie się Powiatowy Piknik Rodzinny. W planach są koncerty, a także kino letnie. Impreza rozpocznie się o godzinie 15 i potrwa do 21. Na scenie wystąpią zespoły: Jemioła, Kapela u Mundka, Powiatowy Zespół „Studio Poezja”, Exit, Retro Band, Golden Hit oraz gwiazda wieczoru – zespół Fanatic.

Pozostałe atrakcje, jakie przygotowali organizatorzy to warsztat tkacki z robieniem bransoletek, stoiska służb mundurowych, wystawa prac Jakuba Horosza, dmuchańce i animacje dla dzieci. Nie zabraknie stoisk lokalnych wystawców i poczęstunku.

W planach jest też Podlaskie Kino Plenerowe. Na dużym ekranie pod gołym niebem zostaną wyświetlone dwa filmy: „Lessie wróć” o godzinie 15 i „Batman” o godzinie 17.

 * * * 

2 września (sobota)

W Jasionówce odbędzie się festyn rodzinny. Impreza planowana jest na placu tuż przy rondzie prowadzącym m.in. do Sokółki.

Atrakcje będą czekać na mieszkańców od 11. Organizatorzy przygotowali darmowe dmuchańce, konkursy i animacje. Oprócz tego, punktualnie o 13, odbędzie się uroczyste otwarcie centrum aktywności w Jasionówce. Wtedy uczestnicy mogą liczyć na darmowe lody i ciasto.  

 * * * 

W Zubrzycy Wielkiej odbędzie się wydarzenie pod nazwą „Barwne uroki Podlasia – Ziemniaczysko 2023”.

Spotkanie planowane jest na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. W programie: rekreacyjny przejazd rowerowy (start z Zubrzycy Wielkiej), a także konkurs kulinarny na potrawy z ziemniaka. Fani gotowania będą mogli przynieść m.in. babkę, kiszkę, knedle czy pyzy.

Organizatorzy zaplanowali również zawody sołeckie o puchar wójta gminy Szudziałowo Tadeusza Tokarewicza.

Około godziny 15.30 odbędzie się oficjalne otwarcie, podsumowanie konkursów oraz zawodów sołeckich. W programie są też zawody drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych o puchar senatora RP Mariusza Gromko.

Wydarzenie potrwa od godziny 14 do 18.

 * * * 

Sidrzański Ośrodek Kultury zaprasza na bazar rozmaitości. To kolejna odsłona tej inicjatywy.

„Każdy będzie mógł przynieść, kupić, sprzedać lub wymienić rzeczy używane i niepotrzebne zabawki, książki, odzież i wszystko, co zbędne” – zachęcają organizatorzy.

Na stoiska można przynieść wszystko: zabawki, ubrania, dekoracje i wiele innych, różnych rzeczy. Każdy uczestnik będzie musiał sam przygotować swoje stoisko.

Początek o godzinie 10.

 * * * 

 3 września (niedziela)

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej zaprasza na festiwal „Słowiański zew na ziemi grodzieńskiej – reaktywacja”. Na scenie wystąpią lokalne zespoły, takie jak Solatium, ale również inne grupy. Jednymi z występujących będą Kresovki. To dziewczyny z Podlasia, które zajmują się muzyką folklorystyczną, jak i białym śpiewem.

 Kolejnym zespołem będzie Hajda Banda. To polsko-białoruska grupa wykonująca dawne tańce i pieśni z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Zespół wykonuje muzykę z obu stron Puszczy Białowieskiej. Brzmienia są oparte o ludowe, regionalne instrumenty takie jak skrzypce, cymbały, bęben czy harmonia.

Na scenie wystąpi również grupa Narwańcy.

 * * * 

OSP Sidra zaprasza mieszkańców oraz zwolenników jednostki na jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej.

Świętowanie rozpocznie się od mszy świętej w kościele pw. Świętej Trójcy w Sidrze. Modlitwa planowana jest o godzinie 11. Dalsza część uroczystości jest planowana pod siedzibą OSP Sidra, czyli pod urzędem gminy.

 * * * 

W najbliższą niedzielę w Suchowoli odbędą się Gminne Zawody w Sporcie Pożarniczym Ochotniczych Straży Pożarnych.

Spotkanie druhów odbędzie się już po raz piąty. Strażacy będą rywalizować w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej oraz tzw. bojówce, czyli rozwinięciu linii gaśniczej na czas i straceniu strumieniem wody specjalnych puszek ustawionych na tyczkach.

Zmagania odbędą się na stadionie miejskim w Suchowoli. Początek o godzinie 13.

 * * * 

Sołectwo Igryły, parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Sokółce oraz burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zapraszają na tegoroczne Dożynki Gminne.

Program:

11 – msza święta polowa,
12 – festyn dożynkowy: występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki, przemówienia okolicznościowe i wspólne dzielenie się chlebem,
13 – występ zespołu „Złote Nutki” z Sokólskiego Ośrodka Kultury, wręczenie nagród i wyróżnień dla najlepszych sołtysów, rolników oraz firm, występ zespołu sołtysek „Przylaszczki”,
14.30 – konkursy dożynkowe dla publiczności, rozstrzygnięcie konkursu na najsmaczniejsze ciasto z jabłkami,
15.30 – koncerty zespołów AZALiSZ i Exaited.

Ponadto w planach są: pokazy Państwowej Straży Pożarnej i policji, degustacja potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich, stoiska promocyjne, profilaktyczne, handlowe, dmuchańce oraz spotkanie z alpakami i osiołkiem.

* * * 

8 września (piątek)

W Lipsku nad Biebrzą popłyną dawne melodie. Dzieci pokażą na scenie tradycyjne tańce. W parku miejskim będzie ludowa gra terenowa przygotowana przez młodzież szkolną. Plac przy LOLI to miejsce planowanych warsztatów tanecznych. W MGOK zaś zobaczyć będzie można wystawę „Biebrza w starej fotografii”. To wydarzenia, które odbędą się w ramach Szkolnego Dnia Tradycji. 

Program:

9 – rozpoczęcie na placu przy LOLI; występy dzieci na scenie; wspólny taniec chodzony,
9.30 – 11.30 równolegle: ludowa gra terenowa w parku miejskim, warsztaty tradycyjnych tańców,  wystawa „Biebrza w starej fortografii” w MGOK, zagadki etnograficzne w Muzeum Lipskiej Pisanki.

SZCZEGÓŁY: W Lipsku odbędzie się Szkolny Dzień Tradycji

* * * 

9 września (sobota)

We wsi Bogusze (gmina Sokółka) odbędzie się festyn rodzinny. W planach są koncerty, występ grupy Cyrkplozja oraz atrakcje dla małych i dużych.

Progam:

11 – msza święta w intencji mieszkańców w kaplicy w Boguszach,
12 – rozpoczęcie pikniku,  
12.30 – program artystyczny dzieci ze szkoły podstawowej w Boguszach,
13- turniej piłki nożnej o puchar sołtysa (dzieci),
13.30 – turniej piłki nożnej o puchar sołtysa (dorośli),
14.30 – muzyka na żywo „Kapela u Mundka”, loteria fantowa, |
15.30 – podziękowania i wręczenie dyplomów, wręczenie pucharów w turnieju piłki nożnej,
16 – muzyka na żywo „Kapela pod Wezwaniem”,
19 – pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy „Cyrkplozja”,
20 – dyskoteka pod gwiazdami.

Ponadto: dmuchane zjeżdżalnie, paintball, malowanie twarzy i bańki mydlane. Nie zabraknie waty cukrowej, popcornu, konkursów i zabaw z nagrodami. Uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnego posiłku, ogniska, a także obejrzeć stoiska służb mundurowych.

 *** 

W Suchowoli odbędą się uroczystości poświęcone 76. rocznicy urodzin ks. Jerzego Popiełuszki. W planach jest msza, złożenie kwiatów i koncert.

Koncert „Psalmy pokoju i miłosierdzia” odbędą się z udziałem Sienna Gospel Choir z zespołem. Wystąpią soliści: Izabela Szafrańska, Barbara Gąsienica-Giewont, Michał Grobelny i Stanisław Plewniak. Kompozytorem i dyrygentem będzie Michał Jurkiewicz.

Program:

11 – złożenie wieńców pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli,
12 – uroczysta msza święta w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suchowoli,
13 – koncert „Psalmy pokoju i miłosierdzia”.

 * * * 

10 września (niedziela)

Gmina Lipsk będzie świętować dożynki. W programie są występy zespołów, a także turniej wsi.

Program:

10 – msza święta i uroczysta parada uczestników dożynek,
11.30 – rozpoczęcie dożynek; wystąpią: Zespół Regionalny „Lipsk”, KGW Rubcowo, Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Zespół „Modry len” z Nowinki, KGW Siółko, Zespół „Dreamgirls”, KGW Dulkowszczyzna i zespół „Po prostu tak”.

W trakcie występów planowane są konkurencje XIII Turnieju Wsi. Ponadto zorganizowano też konkursy – na najlepsze wiejskie stoisko kulinarne i najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Dorośli będą mogli skorzystać z namiotu medycznego, a dzieci – ze strefy zabaw.

Wieczorem planowana jest dyskoteka pod gwiazdami z zespołem Golden Hit.

 *** 

W Sokółce odbędzie się Święto Organizacji Pozarządowych 2023. W planach jest muzyka, jedzenie sport i inne atrakcje.

Na wydarzenie zapraszają sokólskie organizacje pozarządowe.

O godzinie 12 w kinie „Sokół” planowane jest wyświetlenie reportażu pt. „Uchronić od izolacji”. Godzinę później, od 13, na placu przed kinem będzie się sporo dziać. W planach jest oficjalne otwarcie imprezy, przemówienia, a także występy. Na scenie pojawią się: Złote Nutki, pokaz karate, mażoretki Stella Sokółka. Organizatorzy zaplanowali też amatorskie zawody w armwrestlingu.

Od godziny 16 w programie są występy: Teatru Form Różnych, zespołu Retro Band, Azalisz, a także Cyrkplozji.

Ponadto w planach są: grill, grochówka wojskowa, stoiska KGW, stragany, dmuchańce, siatkówka, pilates, pokaz sprzętu służb mundurowych, wystawa zdjęć, przejażdżki konne… i wiele, wiele innych.

* * *

15 września (piątek)

Sokólski Ośrodek Kultury, Studio Qultura oraz Rap Kolektyw Hurma zapraszają na artystyczne wydarzenie finalizujące projekt „Art na street’cie”.

W ramach działań projektowych grupa młodych ambitnych ludzi z miasta i okolic pod okiem fachowców z Hurmy uczestniczyła w warsztatach produkcji muzycznej, pisania hip-hopowych tekstów, realizacji foto/video oraz tworzenia graffiti.

Rapować będą Zamotani Optymiści, Dekada, Złodziej Wokali do muzyki Mutanaum, Damiana Kulmaczewskiego i Moniki Malickiej, a w słuchawkach uczestnicy usłyszą dźwięki prosto od MARMØ, Mateusza Grzybowskiego i Madzi Andrukiewicz.

Przestrzeń wydarzenia wypełnią prace graficzne projektowiczów. Każdy z nich podzieli się autorską wizją street artu.

Początek o godzinie 18.

17 września (niedziela)

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Białostockiej odbędzie się jubileuszowy koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Powstała w 2013 roku. Inicjatorem założenia grupy był ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Dąbrowie Białostockiej Jerzy Białomyzy.

Od samego początku orkiestrą kieruje Krzysztof Drzemicki, który jest dyrygentem.

W skład orkiestry wchodzą uczniowie podstawówki, ale również jej absolwenci. Wszystkich łączy pasja i miłość do muzyki.

Spotkanie planowane jest na godzinę 15 w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Białostockiej. W planie jest koncert muzyki rozrywkowej, słodki poczęstunek i wspólne wspominki.

 * * * 

Ubchody 103. rocznicy Bitwy Niemeńskiej odbędą się w niedziele w Sokółce.

Program:

10.30 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku (cmentarz parafialny),
11 – msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce. Modlitwie będzie przewodniczyć ks. biskup Henryk Ciereszko,
12 – złożenie kwiatów przy pomniku Zesłańców Sybiru,
12.15 – przemarsz z Miejską Orkiestrą Dętą z Sokółki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego,
12.30 – uroczystość patriotyczna: wystąpienia okolicznościowe, złożenie wieńców i kwiató1), występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki wraz z mażoretkami.

Wydarzenia towarzyszące to m.in. zawody strzeleckie o puchar burmistrz Sokółki i X Sztafeta Niepodległości.

 * * * 

Koło Gospodyń Wiejskich „Polaneczki" w Polankach zaprasza na wyjątkowe pożegnanie lata. W spotkaniu mogą uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Polanek - tych obecnych i tych sprzed lat oraz wszyscy przyjaciele wsi.

„Za sprawą naszych wspaniałych kobiet wrócimy wspomnieniami do naszej wsi sprzed laty widzianymi oczami naszych dzielnych siłaczek" - czytamy w mailu do redakcji. 

Program:

17 - spacer w ramach projektu „Las naszym domem"
18 - kino plenerowe, premiera filmu „Siłaczki z Polanek". Film powstał w ramach projektu „Masz głos", nad którym patronat objęła burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

REKLAMA

 

Facebook

Instagram