REKLAMA

 

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. LIPIEC 2023

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. LIPIEC 2023

* * * 

3 lipca

Od godziny 12 Sokólski Ośrodek Kultury gorąco zaprasza do współtworzenia Ryneczku SOK-u.

W ramach ryneczku SOK-u na placu rozstawi się również stoisko obsługiwane przez wolontariuszy, z którego dochód zasili konto Fundacji Pomocy Zwierzętom Vita Canis. Zbierane są już fanty do Kramiku na rzecz schroniska: książki, zabawki, biżuteria, nowe ubrania, kosmetyki, porcelana, rękodzieło.

Mieszkańcy będą mogli sprzedać, wymienić lub oddać swoje przedmioty. A przy okazji wesprzeć schronisko.

* * * 

4 lipca

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza na warsztaty detektywistyczne z Julką i Szpulką. To pierwsze wydarzenie wakacyjne w tym roku organizowane przez placówkę.

 W programie: czytanie fragmentu książki przez autorkę Maję Strzałkowską, tworzenie portretu pamięciowego, zbieranie dowodów i spotkanie z pisarką. W planach jest też detektywistyczna zabawa ruchowa „Rusz szare komórki”, gra plenerowa i badanie śladów.

Wydarzenie odbędzie się w godzinach 11-12.30. Spotkanie rozpocznie się na skwerze przed biblioteką. Organizatorzy zapraszają dzieci w wieku od 4 lat.

* * * 

5 lipca

Szykuje się nie lada gratka dla młodych miłośników piłki nożnej. Na dobry początek wakacji Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował Turniej Dzikich Drużyn.

Od godziny 9 uczestnicy będą mogli zawalczyć w dwóch kategoriach wiekowych (do lat 16 i do lat 13) o Puchar Burmistrza Sokółki. 

Aby wziąć udział wystarczy zebrać pięcioosobową drużynę i już można zmierzyć się na boisku z podobnymi do siebie pasjonatami sportu.

 * * *

7 lipca

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na drugą edycję Festiwalu Tyzenhauza.

7 lipca (piątek)

17.00 – otwarcie – plac przed Kamienicą Tyzenhauza (siedziba SOK-u, ul. Piłsudskiego 1)
17.15 – rajd rowerowy „Festiwal Tyzenhauza”* – zbiórka organizacyjna na placu przed Urzędem Miasta (pl. Kościuszki 1)
17.40 – start – przystanek przy ławeczce Tyzenhauza, DW 674 skręt do Drahli, kolejno – Bohoniki, Malawicze Dol., Poniatowicze. Powrót: Malawicze Dol. – Malawicze Górne – kol. Puciłki – Sokółka
20.30 - meta, plac Kościuszki 1.

Karta zgłoszenia wraz z niezbędnymi dokumentami znajdują się na stronie sokolskiosrodekkultury.pl. 

Na rajd można się zgłosić do 5 lipca do godziny 16. Jest to możliwe drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / listową: Sokólski Ośrodek Kultury, ul. Piłsudskiego 1, 16-100 Sokółka (z dopiskiem: Rajd rowerowy Festiwal Tyzenhauza) / zgłoszenie można przynieść do siedziby ośrodka w godz. 8.00-16.00 (1. piętro SOK).

Organizatorzy zapewniają rowery po wcześniejszym zgłoszeniu. 

8 lipca (sobota)

17.00 – Pokaz przygotowania i degustacja „Leguminy Tyzenhauza”. Potańcówka pod chmurką z Kapelą Batareja w rytmach muzyki znanej naszym dziadom i pradziadom; plac przed Kamienicą Tyzenhauza (ul. Piłsudskiego 1). 

9 lipca (niedziela)

17.00 – wykład dr. Grzegorza Ryżewskiego „Dwory w krajobrazie kulturowym Sokólszczyzny”, sala konferencyjna w Kamienicy Tyzenhauza (ul. Piłsudskiego 1)

* * * 

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej zaprasza na występy zespołów wokalno-instrumentalnych z Białorusi.

Na scenie wystąpi: dziecięca szkoła muzyczna nr 8 im. Parawany z Mińska oraz studio teatralne „Wasilki” ze szkoły średniej nr 1 z miejscowości Kopicze w rejonie mińskim.

Początek o godzinie 11. 

* * *

8 lipca 

Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku zaprasza na diecezjalny odpust ku czci błogosławionej Marianny Biernackiej. 

Program:

10 – zawiązanie wspólnoty,
10.15 – różaniec w intencji rodzin, litania ku czci bł. Marianny,
11 – uroczysta msza święta, której będzie przewodniczyć ks. bp Jerzy Mazur, biskup ełcki,

W planach jest także świadectwo Mieczysława Guzewicza, błogosławieństwo dzieci i matek oczekujących potomstwa i wręczenie dzieciom oraz matkom oczekującym potomstwa różańców bł. Marianny Biernackiej.

Ponadto, organizatorzy przygotowali również agapę i konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich, grup folklorystycznych i regionalnych pn. „Bóg, małżeństwo, rodzina”. Na koniec, o 15.30 planowana jest koronka do miłosierdzia bożego.

* * * 

9 lipca 

Gminny Ośrodek Animacji Kultury i Rekreacji w Szudziałowie zaprasza na „Wakacyjny maraton zdrowia i rozrywki”.

Impreza odbędzie się 9 lipca (niedziela) na kompleksie rekreacyjno-sportowym orlik w Szudziałowie.

W planach jest m.in. maraton kondycyjny. Organizatorzy przygotowali dwie trasy: ulicami Szudziałowa oraz wokół boiska. Oprócz tego w programie będą zabawy rekreacyjno-sportowe dla wszystkich oraz potańcówka.

Dodatkowe atrakcje: ognisko z pieczeniem kiełbasek, słodki poczęstunek i podsumowanie projektu „Ceramiczne Klimaty Podlasia”. 

* * *

14 lipca

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza o godzinie 17 do Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK na wernisaż wystawy grafik i fotografii Anny Jakoniuk pt. „Zielnik Hanki”.

„Bohaterów wystawy spotykamy na łąkach, polach, w lasach i ogrodach, ba, na trawnikach, które mijamy codziennie… Stanowią źródło mikroelementów i witamin, to naturalne leki wspomagające leczenie wielu schorzeń” – informują organizatorzy.

W obiektywie autorki znalazły się m.in. kocanki, osty, dzika marchew, jastrzębiec, zaś koniczyna, wrotycz, rumianek, jarzębina, mak czy chaber zyskały graficzną wersje - w efekcie oglądający dostaną bardzo współczesne, świeże spojrzenie na tradycyjny zielnik.

* * * 

16 lipca

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej oraz zespół „Po prostu tak” zaprasza na koncert promujący najnowszą płytę grupy.

Ich nowy krążek nosi nazwę „W drogę”. Po koncercie będzie możliwość zakupu albumu. Tytuł płyty nawiązuje do drogi artystycznej, na której znajdują się muzycy z zespołu. Grupa zaprezentuje piosenki ze swojego najnowszego krążka, a także covery.

Koncert odbędzie się w domu kultury, o godzinie 16. 

* * * 

W Nowym Dworze planowane jest wydarzenie pod nazwą „Kosmiczne rytmy”. Będą to warsztaty muzyczna dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

W warsztatach można wziąć udział samemu, z rodziną, a także z przyjaciółmi.

Zajęcia poprowadzi Wojciech Kidoń. To polski muzyk sesyjny, perkusista i perkusjonista, aranżer. Gra na perkusji, cajonie, bongosach… i wielu, wielu innych. Stworzył jedne z pierwszych Jam Session w Warszawie. Współpracował z największymi artystami i muzykami polskiej oraz zagranicznej sceny.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Początek o godzinie 13.

* * * 

Koło Gospodyń Wiejskich „Polaneczki” zaprasza do udziału w wykładzie terenowym na terenie Puszczy Knyszyńskiej, który przeprowadzony będzie w ramach projektu „Las naszym domem”.

Organizatorzy czekają na zapisy pod adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ZOBACZ TEŻ: Wykład w lesie. Każdy może wziąć udział

* * * 

Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 61 w Sokółce zaprasza do udziału w zawodach wędkarskich o Puchar Dyrektora OSiR w Sokółce.

W zawodach mogą wziąć udział członkowie koła. Uczestnicy będą mogli łowić na dwa sposoby: na spławik lub grunt. Wędkarze muszą mieć jedną wędkę, siatkę i wypychacz.

Obowiązywać będzie regulamin R.A.P.R., czyli w punktację będą się wliczać wymiarowe. Po zważeniu połów zostanie wpuszczony do zalewu. Zawodnicy będą otrzynywać jeden punkt za każdy gram złowionych ryb.

Zawody zostaną rozegrane w czterech kategoriach: kadet U14 (z opiekunem), junior U18, seniorzy i kobiety.

Porządek zawodów:

6:00 – zapisy
6:10 - losowanie stanowisk,
6:25 - zajęcie stanowisk,
6:55 - nęcenie

a) kategorie senior + kobiety: 7:00 - 12:00 - czas wędkowania,
b) kategorie kadet + junior: 7:00 - 11:00 - czas wędkowania,

12:00 - 12:30 czynności sędziowskie:  - ważenie, wyniki końcowe, dekoracja zwycięzców, rozdanie pucharów i nagród.

Na koniec planowane jest ognisko z kiełbaską.

* * *

Nad zalewem w Karpowiczach odbędzie się festyn „Promienna, zdrowa, duchowa. Aktywna wieś podlaska”.

W programie: animacje, zabawy dla dzieci, konkurencje sportowe, dmuchańce, konkurencje dla dorosłych: piłka plażowa, wodny tor przeszkód, rzut lotką, toczenie opony. Nie obejdzie się też bez wspólnego biesiadowania i potańcówki wiejskiej w remizie OSP Karpowicze.

Początek o godzinie 14.

* * * 

Druhowie z powiatu sokólskiego wezmą udział w Pielgrzymce Strażaków do Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku.

Program:

10 – wymarsz spod kaplicy w Jałówce,
11.30 – 12 – odpoczynek w Szkole Podstawowej w Suchodolinie,
14 – msza święta w różanostockim sanktuarium.

* * * 

20 lipca 

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kuźnicy przygotował atrakcję dla uczestników warsztatów oraz najmłodszych mieszkańców miejscowości. Do Kuźnicy przyjedzie kino sferyczne.

W planach są trzy seanse. Pierwszy z nich odbędzie się o godzinie 13. Będzie przeznaczony dla uczestników warsztatów. Tytuł seansu to „Na skrzydłach marzeń”. O godzinie 14 na fotelach zasiądą dzieci w wieku 3 do 6 lat. Najmłodsi obejrzą „Kaluokahina – zaczarowana rafa”.

A o 15 planowany jest seans dla dzieci od 11 lat i dorosłych - „W poszukiwaniu ciemnej materii”.

* * * 

22 lipca 

Centrum Trzech Kultur zaprasza do Suchowoli na Festiwal Kultur. W programie: koncerty, pokazy, degustacje, warsztaty oraz spotkania autorskie.

Program:

9 – warsztaty kulinarne „Tałkanica” i chłodnik (sala Płomyk),
11 – spotkanie autorskie z Pawłem Średzińskim i wernisaż wystawy fotograficznej „Puszcza Knyszyńska” (Centrum Trzech Kultur),
12 – spotkanie z autorem i wernisaż wystawy fotograficznej: Igor Iwaszko „Biebrzańskie drogi” (Centrum Trzech Kultur),
14 – kuchnia tatarska, pokaz łucznictwa tatarskiego, warsztaty strzelania z łuku, kaligrafia arabska, stół tatarski, zwiedzanie Tatarskiego Centrum Kultury Islamu z przewodnikiem (Tatarskie Centrum Kultury Islamu),
18 – spotkanie autorskie z Małgorzatą Pawelczyk i Łukaszem Horoszko oraz wernisaż wystawy „Podlasie po horyzont” (kino Kometa),
19 – koncert zespołu Bum Bum Orkestar (kino Kometa).

***

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lipsku odbędzie się koncert „Z klasyką przez Polskę”. Wystąpią dwie artystki, które zagrają na fortepianie i wiolonczeli.

Koncert jest organizowany przez Polski Impresariat Muzyczny i Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Celem jest prezentacja zjawisk artystycznych na najwyższym poziomie na lokalnych scenach i w małych miejscowościach.

W Lipsku wystąpi Ewa Pobłocka, która zagra na fortepianie i Maria Leszczyńska, występująca z wiolonczelą. Obie są utytułowanymi artystkami, które występowały na scenach światowych.

Spotkanie odbędzie się o godzinie 17 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku.

***

W najbliższy weekend w Sokółce odbędą się zajęcia organizowane przez wojskowych. Na sali sportowej w Liceum Ogólnokształcącym planowane są zajęcia z samoobrony kobiet. 

Uczestniczki będą mogły rejestrować się w godzinach 9-9.30. O godzinie 10 planowane jest szkolenie, która potrwa do 13.30. 

Żołnierze-instruktorzy nauczą podstawowych zasad codziennego bezpieczeństwa, sposobów wykrywania oraz unikania zagrożeń. Pokażą techniki walki wręcz przydatne w niebezpiecznych sytuacjach. To okazja dla wszystkich chętnych pań, aby pod okiem doświadczonych instruktorów nauczyć się podstaw umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu, zwłaszcza wynikających z zastosowanej wobec nich przemocy fizycznej. Uczestniczki będą miały także okazję zapoznać się z zasadami zdrowego stylu życia oraz odświeżyć praktyczną wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy.

W trakcie ćwiczeń będzie trwał piknik wojskowy dla osób towarzyszących oraz osób zainteresowanych tematyką wojskową. Będzie można obejrzeć i przymierzyć sprzęt wojskowy, postrzelać na symulatorach strzału oraz spróbować grochówki żołnierskiej. Dla dzieci planowane są konkursy, tory przeszkód i inne atrakcje. Nie zabraknie też stoisk promocyjnych jednostek wojskowych.

* * * 

23 lipca

Po raz trzeci Suchowolę opanują miłośnicy starej motoryzacji. Wydarzenie planowane jest na parkingu przy nowym placu miejskim – ul. Plac Kościuszki/3 Maja od godziny 10. 

Będzie to znakomita okazja, aby z bliska obejrzeć wyjątkowe pojazdy, które królowały na drogach za czasów Polski Ludowej.

Oprócz wystawy aut będzie możliwość skosztowania tradycyjnych podlaskich przysmaków. Oprawę muzyczną i prowadzenie imprezy zapewni Arkadiusz Sosnowski PROXY.

Będą również dmuchańce dla najmłodszych. A w parku miejskim będzie jarmark staroci. W programie przewidziane jest też święcenie pojazdów.

Początek o godzinie 10. 

*** 

Biegacze będą mogli wziąć udział w Sokolim Biegu. Impreza sportowa odbędzie się po raz siódmy. 

Program:

8.30 – 9.30 – wydawanie pakietów startowych,
9 – biegi dla dzieci na dystansie 100 i 500 metrów,
9.30 – 9.45 – wspólna rozgrzewka,  
9.50 – odprawa techniczna,
9.55 – oficjalne otwarcie „VII Sokolego Biegu”,
10 – start biegu na dystansie 2 km,
10.20 – start biegu na dystansie 5 km,
11 – start biegu na dystansie 10 km,
12.30 – zamknięcie trasy,
13 – 13.15 – ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia imprezy.

*** 

Dni Janowa odbędą się po raz 20.  Będzie to również okazja do świętowania 103. rocznicy bitwy 13. Pułku Ułanów Wileńskich pod Janowem.

Program imprezy: 

11:30  - msza św. w kościele parafialnym w Janowie,
13:00 - uroczystość rocznicowa przy pomniku Bitwy Janowskiej w Kizielanach.

Od 12 w parku miejskim odbywać się będzie festyn. W planach: pokaz sprzętu wojskowego, strażackiego, bezpłatna strefa zabaw dla dzieci – dmuchańce, animacje, stoiska promocyjne, wystawiennicze, handlowe i gastronomiczne, stoiska z degustacją lokalnych potraw przygotowanych przez KGW z  Gminy Janów i strefa gastronomiczna.

14:30 - oficjalne otwarcie XX Dni Janowa, wystąpienia gości, podsumowanie konkursów,
15:00 - prezentacje artystyczne: Chór Janowianie , grupy taneczne GOKSiT w Janowie, uczniowie SP Janów i Białousy, grupa taneczna z Przedszkola Samorządowego w Janowie,
17:00 - pokaz strongmanów oraz konkursy dla publiczności,
19:00 - potańcówka z zespołem Akustyczni,
22:30 - koncert zespołu Fox.

* * * 

29 lipca 

Do Korycina dotrze akcja pod hasłem „Bezpieczne Podlasie”. To pokazowe przejazdy żołnierzy 12 Dywizji. Mundurowi wraz ze sprzętem przyjechali bronić wschodniej granicy Polski. 

Mieszkańcy będą mogli porozmawiać z żołnierzami, obejrzeć sprzęt, a nawet wejść do wojskowych pojazdów. Będzie można ich spotkać nad zalewem w godzinach 14-16. 

***

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, na którym króluje muzyka inspirowana tradycją i tradycja wyrażana muzyką. Misją jest rozkochanie widzów w folklorze. Jeden z koncertów odbędzie się m.in. w Suchowoli.

O godzinie 19 odbędzie się koncert zespołu Vesnyanka. Występ planowany jest w kinie Kometa. 

Vesnyanka to folklorystyczny zespół młodzieżowy założony w 1983 r. w Równem. W repertuarze ma ludowe, w tym także obrzędowe pieśni i tańce Polesia Rówieńskiego. Grupa wykonuje też muzykę instrumentalną charakterystyczną dla tego regionu.

*** 

Na placu przed remizą w Jacznie odbędzie się festyn rodzinny. Zaplanowano atrakcje zarówno dla tych młodszych, jak i starszych. W planach: wata cukrowa, popcorn, ognisko, dmuchańce, a także konkursy z nagrodami.

Na placu rozstawią się także stoiska straży granicznej, policji i straży pożarnej. W programie jest rozstrzygnięcie konkursu „Ja w cerkwi” wraz z wręczeniem nagród.

Początek o godzinie 16.

* * *

30 lipca 

Tego dnia odbędą się Dni Nowego Dworu. 

Program:

9 – nabożeństwo w cerkwi pw. św. Mikołaja,
11 – msza w kościele pw. św. Jana Chrzciciela,
12.30 – wystąpienie wójt gminy,
12.45 – pokaz walk białą bronią drużyny Wiking,
13 – wstęp zespołów Pedeciaki i Solatium,
15 – pokaz walk białą bronią drużyny Wiking,
15.30 – występ zespołu As,
16.30 – występ zespołu Lajland,
18 – koncert zespołu Mateusz Mijał,
19 – koncert zespołu Tvister,
20 – koncert zespołu Topky,
21 – gwiazda wieczoru zespół Defis,
22.30 – koncert zespołu Tvister.

Ponadto w planach jest mała gastronomia oraz atrakcje dla dzieci.

*** 

We wsi Reszkowce (gmina Dąbrowa Białostocka) odbędzie się festyn pod nazwą „Barwne uroki Podlasia”. Impreza odbędzie się 30 lipca w godzinach 12-15 na terenie przy szkole podstawowej w Reszkowcach.

Program:

12 – dmuchańce, strefa dla dzieci,
12.15 – dojenie krowy oraz ujeżdżanie byka; Koło Gospodyń Wiejskich „Kamyczki”,
12.30 – rozpoczęcie turnieju w piłkę nożną (zespołu 7 plus jeden) o puchar prezesa Krajowego Zrzeszenia Rady Głównej LZS Mieczysława Baszko,
13 – występ artystyczny Ad Rem,
14.15 – mecz sołectwo Reszkowce vs radni i pracownicy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Białostockiej.

*** 

Koło Gospodyń Wiejskich „Warkocze i Falbanki” z Kwasówki organizuje taneczne i muzyczne spotkanie. Panie zapraszają na letnią potupajkę pod chmurką.

Początek o godzinie 20.

Świetną muzykę zapewni zespół Proxy. Tańce i zabawa planowana jest na łące w Kwasówce. Organizatorzy zapewniają: muzykę na żywo, najlepsze przysmaki przygotowane przez panie z KGW, a także ogródek piwny.

*** 

W Kraśnianach odbędą się uroczyste obchody 78. rocznicy boju pod tą miejscowością stoczonego przez oddział sierż. Władysława Janczewskiego z siłami NKWD i UB.

Program:

12 – msza święta w Kraśnianach na boisku szkolnym,
13.30 – uroczystości w lesie przy pomniku upamiętniającym bój pod Kraśnianami. W planach jest apel pamięci, złożenie kwiatów i zniczy.

 

 

 

REKLAMA

 

Facebook

Instagram