REKLAMA

 

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. MAJ 2023

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. MAJ 2023

 * * * 

3 maja 

Korycin

9.30 – uroczysta msza święta w kościele pw. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie,
10.45 – uroczyste gminne obchody święta Konstytucji 3 Maja na rynku w Korycinie,
11.30 – I Koryciński Rajd Nordic Walking na dystansie 7 km.

W planach jest zbiórka i rozgrzewka przy pomniku księżniczki truskawkowej, ognisko z kiełbaskami w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie; powrót do Korycina około godziny 15.

Planowana trasa to: Korycin, Park Plebański, Rudka, Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna.

„Dzięki przeszkoleniu przez licencjonowanych instruktorów nauczysz się poprawnie chodzić z kijami” – zapewniają organizatorzy.

Kuźnica

8 – uroczysta msza święta w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Trójcy i św. Dominika w Klimówce; złożenie wieńców na cmentarzu.
11 – uroczysta msza święta w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy; złożenie wieńców na cmentarzu w Kuźnicy pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w Bitwie Niemeńskiej wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W planach są też przemówienia i odczytanie fragmentów konstytucji.

Ponadto, 7 maja w cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy planowana jest uroczysta liturgia święta. Początek o godzinie 9.

Suchowola

Z okazji 3 maja w Suchowoli planowane są uroczystości nie tylko patriotyczne, ale także strażackie.

Program:

9 – msza święta za Ojczyznę i Ochotnicze Straże Pożarne z Gminy Suchowola z udziałem pocztów sztandarowych w kościele parafialnym w Suchowoli,
10 – część patriotyczno-artystyczna w parku miejskim w Suchowoli: montaż słowno-muzyczny pt. „Ojczyzna – bliskie słowo” przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Czerwonce,
10.30 – część poświęcona obchodom Święta Straży pożarnych: wystąpienie przedstawiciela Zarządu Gminnego ZOSP RP w Suchowoli, wystąpienia zaproszonych gości, wręczenie odznaczeń zasłużonym strażakom.

W planach jest też koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Suchowoli.

 

Dąbrowa Białostocka 

Program:

9 – msza święta w kościele pw. św. Stanisława BM; po mszy świętej odbędzie się pantomima w wykonaniu harcerzy 1 Dąbrowskiej Drużyny Harcerskiej „Gladius”,
10.15 – przemarsz pod pomnik gen. Nikodema Sulika, złożenie kwiatów
10.45 – uroczystości w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury: wspólne odśpiewanie hymnu przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Szkoły Podstawowej; koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej, występ zespołu tanecznego ze szkoły podstawowej, występ chóru seniora „Dąbrowianki”, projekcja filmu „3 maja, czyli dziś”.

W planach jest również malowanie twarzy, darmowa wata i popcorn. Ponadto, w przypadku ładnej pogody i braku deszczu – rozstawione zostaną także zjeżdżalnie i skoczek.

Na uroczystości zaprasza burmistrz Dąbrowy Białostockiej, przewodniczący rady miejskiej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Krynki 

Z okazji rocznicy planowana jest akademia patriotyczna wraz z koncertem pieśni. Wykonają je lokalne zespoły oraz wokaliści.

Wydarzenie odbędzie się o godzinie 15 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Krynkach.

Sokółka

W Sokółce obchody rozpoczną się w cerkwi i kościele, następnie uczestnicy przejdą pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Program:

8 – nabożeństwo w intencji ojczyzny w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce,
11 – msza w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu przy kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce,
12.15 – przemarsz z Miejską Orkiestrą Dętą z Sokółki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego,
12.30 – uroczystość patriotyczna pod pomnikiem: przemówienia okolicznościowe, złożenie wieńców, występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki wraz z mażoretkami.

* * * 

8 maja 

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Anną Rybakiewicz. To prawniczka i autorka powieści obyczajowych pt. „Lekarka Nazistów” (2022) i „Złodziejka książek” (2023)

Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2016 roku wykonuje zawód radcy prawnego. Pochodzi ze Śniadowa. Obecnie mieszka w Łomży z mężem, dwójką dzieci i kotem.

Spotkanie będzie inauguracją akcji Tydzień Bibliotek, która odbędzie się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!”. Wstęp na spotkanie jest wolny.  Początek o godzinie 17 w czytelni. 

* * * 

11 maja 

W Suchowoli odbędzie się otwarcie wystawy o księdzu Jerzym Popiełuszko. Ekspozycja „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i jego muzeum w Okopach” opowiada o życiu i działalności duszpasterskiej ks. Jerzego oraz o jego męczeńskiej śmierci. Na ekspozycji można zobaczyć również etapy prac prowadzących do powstania Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach, nowego Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, oraz wizualizacje projektu placówki.

Początek o godzinie 12. 

* * * 

12 maja 

Sokólski Ośrodek Kultury, Muzeum Ziemi Sokólskiej oraz Zielska Kolonia zapraszają na warsztaty zielarsko-kulinarne z Agnieszką Prymaką, tym razem „Podagrycznik w roli głównej”.

„Podagrycznik to ziółko, które większość ludzi kojarzy jako uciążliwy chwast, a on ma ogromną moc leczniczą i nie przypadkowo pojawia się jako jedna z pierwszych roślin zaraz po zimie. Przybliżę jego właściwości zdrowotne i lecznicze. Mam nadzieję, że przekonam dlaczego warto go wprowadzić do swojej diety i kuchni. Opowiem o tym, na co zwrócić uwagę żeby prawidłowo go rozpoznać. Poszalejemy kulinarnie, bo zrobimy zielone pesto z tego dzikiego warzywka. Zrobimy też sól podagrycznikową, każdy zabierze ze sobą torebkę takiej soli*. Posmakujemy naparu z tej roślinki i nastawimy ocet, który działa świetnie oczyszczająco, zwłaszcza na stawy” - komentuje Agnieszka Prymaka.

Zajęcia odbędą się w Muzeum Ziemi Sokólskiej przy ulicy Piłsudskiego 2. Spotkanie planowane na godzinę 17. 

Każdy uczestnik zabierze ze sobą torebkę soli ziołowej oraz litrowy słoik z nastawionym octem. 

*** 

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza na spotkanie „Dieta długowieczności” z Magdaleną Sienkiewicz. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.

Pani Magdalena jest dietetykiem klinicznym, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prowadzi poradnię dietetyczną w Mońkach, gdzie zajmuje się głównie dietoterapią insulinooporności, cukrzycy, chorób tarczycy, alergiach pokarmowych czy chorobach sercowo-naczyniowych.

Mówi: „Jestem zwolenniczką zdroworozsądkowego podejścia do diety i stopniowej zmiany nawyków”. Oprócz pracy z pacjentami zajmuje się też tworzeniem treści o tematyce żywieniowej na media społecznościowe.

Na spotkaniu omówione zostaną: zmiany w organizmie zachodzące wraz z wiekiem, piramida zdrowego żywienia oraz interakcje leków z żywnością.

* * *

14 maja 

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Suchowoli zaprasza na festyn rodzinny. Impreza odbędzie w parku miejskim.

Program:

13.00 – Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków – inscenizacja w wykonaniu uczniów zerówki szkoły podstawowej w Suchowoli,
13.30 – kolorowe show taneczne – zespoły przy GOKSiT w Suchowoli, część pierwsza,
14.00 – wesoła przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Suchowoli,
14.20 – kolorowe show taneczne – zespoły przy GOKSiT w Suchowoli, część druga,
15.00 – pokaz mistrza iluzji Łukasza Granta,
16.00 – koncert wokalistów, podopiecznych zajęć muzycznych przy GOKSiT w Suchowoli,
16.30 – książkowy zawrót głowy – konkursy z nagrodami, gry i zabawy dla każdego.

Ponadto, od 14 do 16 odbędzie się degustacja smakołyków: specjałów ukraińskich, ciast i innych słodkości.

*** 

DKF Fantom zaprasza na pokaz filmu w reżyserii Michała Kwiecińskiego o nazwie „Filip". 

Film opowiada o losach młodego, dwudziestokilkuletniego atrakcyjnego mężczyzny, który godzi pracę kelnera w luksusowym hotelu z korzystaniem z życia w czasach, które jego radościom nie sprzyjają. Przyjemność nie musi jednak leżeć daleko od zemsty, a każdy kolejny dzień naznaczony jest niepewnością przetrwania. 

Film to obraz łączący w sobie kilka postaw bohatera , kamuflaż z autentycznością, spokój i metodyka zemsty. Pod postacią cynizmu i oportunizmu wewnątrz kryje się trauma, rozpacz, gniew i nienawiść, powoli i konsekwentnie realizuje swój plan zemsty na zbrodniarzach i świecie w którym przyszło mu żyć. 

Gościem pokazu będzie reżyser tego obrazu, Michał Kwieciński.

Seans odbędzie się o godzinie 17.

*** 

W Sokółce odbędzie się turniej tenisa stołowego o puchar starosty sokólskiego. W szranki będą mogli stanąć zawodnicy bez ograniczeń wiekowych. Turniej odbędzie się na hali sportowej w sokólskiej „Dwójce”. Początek o godzinie 9.

SZCZEGÓŁY: Turniej tenisa stołowego w niedzielę w Sokółce

*** 

Dzień Strażaka odbędzie się w Sokółce. 

Program obchodów

godz. 9.00 - zbiórka na placu Komendy Powiatowej PSP w Sokółce
9.15 - przemarsz uczestników uroczystości do kościoła św. Antoniego w Sokółce
9.30 - msza święta w kościele św. Antoniego
10.30 - przemarsz uczestników uroczystości na plac przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce
11.00 - rozpoczęcie uroczystości na placu przed Komendą Powiatową PSP w Sokółce: wręczenie awansów, odznaczeń, medali i wyróżnień, wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości oraz koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół w Suchowoli.

* * * 

17 maja 

Biblioteka Publiczna we współpracy z Książnicą Podlaską mają przyjemność zaprosić wszystkich na „Spotkanie z reportażem” z Mateuszem Styrczulą.

W bibliotece czytelnicy będą mieli okazję posłuchać opowieści o jego najnowszej książce: „Krótki kurs budowania granic. Reportaże z Bałkanów, Etiopii, Europy Wschodniej, Kaukazu, Polski i Ziemi Świętej”.

Spotkanie odbędzie się o godzinie 17 w czytelni biblioteki. 

* * * 

18 maja 

‌W tym roku w ramach Nocy Muzeum, w zgodzie z przyświecającym hasłem, Sokólski Ośrodek Kultury robi wszystko „Po swojemu”.

Obchody rozpoczną się we czwartek o godzinie 17 wernisażem wystawy malarstwa Witalisa Sarosieka (1945-2012). To artysta określany czasem sokólskim Brueghelem, który malował Sokółkę, a jakże, po swojemu. Na wystawie zobaczyć będzie można prace wypożyczone od prywatnych kolekcjonerów – państwa Drożdżewiczów i Andrukiewiczów. Spotkanie planowane jest w Muzeum Ziemi Sokólskiej. 

* * *

19 maja 

O godzinie 17 w Muzeum Ziemi Sokólskiej odbędzie się spotkanie z Urszulą Szubzdą (dziennikarką tygodnika „Niwa” i Białoruskiego Radia „Racja”) wokół zbioru jej reportaży, napisanych po swojemu – „pa-prostu”, traktujących o Sokólszczyźnie pt. „Baćkaŭščyna koleru ziamli” / „Ojczyzna koloru ziemi”.

* * *

20 maja 

Trzydniowe świętowanie „swojskości” w Sokólskim Ośrodku Kultury, rozumianej szeroko także jako bycie „stąd”, zamknie się w sobotę. O godzinie 17 planowany jest wykład i prezentacja dr. Grzegorza Ryżewskiego (historyka, regionalisty, głównego specjalisty NID) na temat specyfiki tradycyjnego drewnianego budownictwa w kontekście lokalnego krajobrazu kulturowego.

***

Sokólski Ośrodek Kultury, Studio tańca „Kadryl - Justyna&Gracjan” oraz burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zapraszają na turniej tańca o puchar burmistrza Sokółki. Taneczne święto odbędzie się w hali Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2.

O trofea walczyć będą dzieci z województwa podlaskiego. Młodych zawodników oceniać będzie komisja składająca się z zawodowych tancerzy.

Przyjazd zapowiedziały grupy tancerzy z Grajewa, Augustowa, Zambrowa, Białegostoku i Łap. Początek o godzinie 9.

*** 

Tego dnia rozpoczną się Regaty Żeglarskie o puchar burmistrz Sokółki. Impreza odbędzie się już po raz ósmy.

Program:

Sobota, 20 maja

10 – otwarcie regat,
11.30 – start do pierwszego wyścigu

Niedziela, 21 maja

10 – memoriał Zbigniewa Czarneckiego,
15 – zakończenie regat.

W planach jest rozegranie dziewięciu wyścigów.

* * * 

21 maja 

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce zaprasza do udziału w nowym cyklu biegów na 2 oraz 5 km. Wydarzenie nosi nazwę „Zalew Run”.

Ideą cyklu biegów „Zalew Run” jest zachęcenie społeczeństwa do fantastycznej aktywności fizycznej, jaką jest bieg. Osoby, które wystartują we wszystkich czterech edycjach tegorocznego Zalew Run wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród rzeczowych.

SZCZEGÓŁY: „Zalew Run”. Impreza biegowa w Sokółce

*** 

Na Strzelnicy Małego Rycerza w Szudziałowie odbędą się Wiosenne Zawody Strzeleckie. To nie lada gratka zarówno dla doświadczonych zawodników, jak i dla rodzin z dziećmi.

Poza konkurencjami planowany jest także grill, ognisko, napoje.

„Nie potrzebujesz dużego doświadczenia w strzelaniu, aby wziąć udział w zawodach. Instruktorzy są dostępni dla osób, które nie posiadają pozwolenia na broń, więc nie ma się czego obawiać. Wszyscy, którzy posiadają licencję zawodnika PZSS, pozwolenie na broń sportową, myśliwską lub inną, mogą wziąć udział w zawodach” - czytamy w opisie wydarzenia.

Zawody rozpoczną się o godzinie 9, a rejestracja odbywać się będzie w godzinach 9-12. Czas zakończenia wydarzenia to godzina 17.

Zawodnicy będą mogli wziąć udział w kilku konkurencjach oraz strzelać z różnych broni. W planach są: pistolet centralnego zapłonu, karabin centralnego zapłonu, strzelba gładkolufowa, pistolet bocznego zapłonu, karabin bocznego zapłonu, mission impossible, hide point, fly high, pomp it up, lucky luch i pojedynek shot off.

*** 

Po raz czternasty w Janowie odbędzie się Forum Rolnicze.

W programie: pokaz maszyn rolniczych, pokaz rękodzieła ludowego, wata cukrowa, degustacja potraw przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół CKR w Janowie i dmuchańce oraz kącik animacyjny dla dzieci. Nie zabraknie konkursów (m.in. współorganizowany z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego).

Na forum rozstawią się też stoiska Kół Gospodyń Wiejskich. Będą też sportowe atrakcje – V Memoriał Szachowy im. prof. Józefa Marcinkiewicza.

* * * 

24 maja 

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Lechem Pileckim, autorem książek: „Ach, to Podlasie! Podróże do dworów, dworków i innych niebanalnych budowli regionu” (2021 r.) oraz „Ach, to Podlasie 2! Podróże do dworów, dworków i innych niebanalnych budowli regionu” (2022 r.) ; „Podróże z dzwonkami” (2016) i „Ach, ten świat! Migawki z podróży”. 

Lech Pilecki to przedsiębiorca, podróżnik i społecznik. Jego największą pasją jest kolekcjonowanie dzwonków z różnych, nawet najbardziej odludnych zakątków świata.

Wstęp wolny, podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książek.

Początek o godzinie 17. 

* * * 

26 maja

Dąbrowska szkoła ponadpodstawowa zaprasza na „Dzień kadeta”. W planach jest piknik, pokaz musztry i prezentacja sprzętu.

Dzień Kadeta to święto klas mundurowych oraz oddziałów przygotowania wojskowego i branżowego oddziału wojskowego.

W planach jest piknik militarny z udziałem jednostek wojskowych oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji, pokaz musztry i prezentacja sprzętu pozyskanego z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Impreza odbędzie się o godzinie 12 w centrum Dąbrowy Białostockiej, na placu Kościuszki. Na wydarzenie zaprasza dyrekcja Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej oraz uczniowie klas mundurowych.

*** 

Centrum Trzech Kultur i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki zapraszają na wystawę pn. „Wrota czasu”. Będą archiwalne zdjęcia, koncert polskich szlagierów dwudziestolecia międzywojennego i spotkanie z Grzegorzem Ryżewskim.

W programie: wernisaż wystawy z archiwalnymi zdjęciami w tle, szlagiery dwudziestolecia międzywojennego i koncert duetu w składzie Katarzyna Garłukiewicz-Szubzda oraz Max Fedorov oraz spotkanie z Grzegorzem Ryżewskim. Ekspert przedstawi prelekcję pn. „Historia Suchowoli w fotografiach”.

Początek o godzinie 17 w Centrum Trzech Kultur.

* * * 

27 maj 

Gminny Ośrodek Animacji, Kultury i Rekreacji w Szudziałowie zaprasza na wielopokoleniowe spotkanie z rekreacją i wspólną zabawą w rolach głównych.

Piknik rozpocznie się finałowym wiosennym marszem kondycyjnym. Fani chodzenia będą mogli się przejść trasą Szudziałowo-Wierzchlesie (10 km). Za to ci, którzy wolą rower, organizatorzy proponują przejazd od Szudziałowa do Wierzchlesia i z powrotem do Szudziałowa.

Po wysiłku fizycznym planowany jest rekreacyjny piknik rodzinny. W programie: podsumowanie konkursów, konkurencje rodzinne oraz ognisko.

* * * 

28 maja 

Parafia Prawosławna Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krynkach zaprasza na koncert muzyki cerkiewnej. W planach jest też dyskoteka pod chmurką. Parafia realizuje projekt „Kultura i tożsamość prawosławnej doktryny wschodniego Podlasia”. W ramach tej inicjatywy planowany jest koncert muzyki cerkiewnej. Odbędzie się o godzinie 16.

W kryńskiej cerkwi wystąpią: zespół Souvenir, chór parafii prawosławnej Narodzenia NMP w Krynkach i chór filii.

„Po koncercie zapraszamy na plac parafialny na dyskotekę pod chmurką do akompaniamentu muzycznego zespołu Souvenir” - informują organizatorzy.

* * * 

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli organizuje akcję pod nazwą „Majowe rowerowe”.

Wydarzenie będzie się odbywać cyklicznie – w każdą środę maja. Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w rajdzie rowerowym 10, 17, 24 i 31 maja.

„Majowe rowerowe” wyjeżdżać będzie o godzinie 19.

„Będziemy na rowerach wyjeżdżać do różnych przydrożnych kapliczek i tam odprawiać nabożeństwa majowe. Zaproszenie kierujemy do dzieci, młodzieży i ich rodziców i innych dorosłych” – czytamy na stronie parafii.

*** 

Biblioteka Publiczna w Sokółce serdecznie zaprasza do oglądania wystawy Natalii Radziszewskiej pod tytułem „Cosplaye z Wiedźmina w plenerach Gminy Ciechanowiec”. Natalia Radziszewska jest fotografką, portrecistką, cosplayerką oraz wielką fanką Władcy Pierścieni i Wiedźmina.

„W wolnych chwilach podróżuję pomiędzy światami wcielając się w to i owo - tak powstają autoportrety. Zdjęciami zawsze chcę przekazać coś więcej" - tłumaczy artystka. 

Wystawa „Cospleye z Wiedżmina” to efekt lokalnej inicjatywy w ramach Ciechanowieckiej Akcji Kulturalnej. Większość ujęć została wykonana w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Postacie jakie zostały zaprezentowane to między innymi: Triss, Ciri, Yennefer, Ves, Anna Henrietta i wiele innych.

Prace będzie można oglądać do końca maja w godzinach pracy biblioteki.

REKLAMA

 

Facebook

Instagram