REKLAMA

 

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. KWIECIEŃ 2023

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. KWIECIEŃ 2023

* * * 

1 kwietnia (sobota)

Ośrodek w Sokółce zaprasza na rodzinne warsztaty wielkanocne. Uczestnicy wspólnie przygotują palmy i pisanki.

ZOBACZ TEŻ: Rodzinne warsztaty wielkanocne w Sokólskim Domu Kultury

* * *

W Sokółce odbędzie się kiermasz wielkanocny. Na stoiskach pojawi się rękodzieło i lokalna żywność. Początek o godzinie 8 przed kawiarnią „Lira”.

* * *

Sidrzański Ośrodek Kultury zaprasza mieszkańców na wielkanocne warsztaty z tworzenia palemek i stroików. Zajęcia są dedykowane dla całych rodzin. Na zajęcia obowiązują zapisy. Można to zrobić pod numerem telefonu (85 722 09 90) w godzinach pracy Sidrzańskiego Ośrodka Kultury.

Liczba miejsc jest ograniczona. Początek o godzinie 15.

***

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Suchowoli zaprasza na niezwykle poruszające spotkanie promujące książkę „Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci”. Publikacja zawiera wspomnienia autorów i autorek, których historie rodzinne lub wiersze na temat kobiet Sybiru znalazły się w albumie.

Na spotkanie przybędą autorki albumu: Bożena Bednarek, Dorota Ostrożańska i Krystyna Gudel.

Podczas wydarzenia uczestnicy obejrzą również film dokumentujący zbieranie wspomnień o losach Sybiraczek oraz współpracę czterech organizacji społecznych, które realizowały projekt „Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci”.

Spotkanie odbędzie się o godzinie 16 w Centrum Trzech Kultur.

* * * 

11 kwietnia 

 A po jednych świętach Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej przygotował kolejne atrakcje. Już dziś wieczorem na scenie wystąpi Piotr Mocarski ze swoim stand-upem.

Piotr „Mozart” Mocarski to artysta, aktor i komik. Zadebiutował na scenie w Kabarecie Widelec. Potem założył własne formacje: Kabaret PePe i Kabaret Pietromozi. Z większym doświadczeniem wrócił do „Widelca”.

Występował również w filmach: „Pitbull”, „Wataha” czy „Kobiety Mafii”, jako postacie epizodyczne. W lutym wrócił na scenę z nowym repertuarem.

Na scenie placówki kultury wystąpi jako Mocarski Stand Up. Zaprezentuje przedpremierowo stand-up „Do puszki”. Początek o godzinie 18.

Wstęp wolny, dla osób powyżej 18 roku życia.

* * * 

15 kwietnia 

Tego dnia przypada Światowy Dzień Sztuki. To święto zostało ustanowione w 2011 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuk Plastycznych. Z tej okazji Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej przygotował wiele atrakcji dla małych i dużych.

Obchody mają na celu promowanie sztuki i zwiększanie świadomości społeczeństwa wobec dziedzin kultury oraz sztuki.

Spotkanie w dąbrowskim MGOK rozpocznie się od przedstawienia pt. „Mały Książe” w wykonaniu koła teatralnego. Działa ono przy miejscowej szkole podstawowej. Opiekę nad dziećmi sprawuje Sylwia Sanik.

Kolejną atrakcją będzie seans bajkowy dla dzieci i młodzieży. Bohaterem bajki będzie muzyk, prowadzący zespół muzyczny w szkole, a jego prawdziwą pasją jest jazz. Przez jedno, nieoczekiwane zdarzenie trafia do miejsca, gdzie zostaje zmuszony, by ponownie zastanowić się nad tym, co to znaczy mieć duszę.

Na zakończenie, około godziny 17, w planach jest seans filmu-niespodzianki. Będzie on dedykowany dla starszej młodzieży i dorosłych.

* * * 

16 kwietnia 

Sokólski Ośrodek Kultury, Teatr BaWiMo oraz kino „Sokół” zapraszają o godzinie 16 na jednoaktówkę pt. „Miłość jeden kłębek nerwów, żaden taniec pod Rybią Skałą" islandzkiej autorki Elísabet Kristín Jökulsdóttir w przekładzie Jacka Godka.

„Miłość – jeden kłębek nerwów...” to poetycka opowieść o trudnym, wręcz toksycznym związku, ale w sposób niepozbawiony humoru. Historia ta utkana jest z oddzielnych doświadczeń kobiet, które się nie znają i nigdy się nie spotkały. Łączy je bezwarunkowa miłość do mężczyzny, który silne uczucie odwzajemnia... pięściami i morzem łez z poczucia winy. Spektakl zabierze widzów na przejażdżkę rollercoasterem kobiecej natury.

Reżyseria: Dariusz Szada-Borzyszkowski
Opracowanie muzyczne: Sławomir Pyrko
Obsada: Wioletta Karczewska Barbara Niewińska, Anna Krywko, Marta Pawełko, Patrycja Locman, Dariusz Szada-Borzyszkowski. 

Bilety będą dostępne od wtorku, 11 kwietnia w kasie kina.

*** 

W Centrum Trzech Kultur w Suchowoli odbędzie się wydarzenie „W ogrodzie życia”. W planach jest m.in. widowisko obrzędowe, wystawa i prelekcje zaproszonych gości. 

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13.

W programie jest przedstawienie „Wałakonniki”. To widowisko obrzędowe przedstawiające zwyczaje wielkanocne. W trakcie spektaklu chałupę wiejską odwiedzają kolędnicy wiosenni związani ze świętem Wielkanocy, nazywani „wałakonnikami”. Byli to młodzi mężczyźni, tzw. kawalerka między 18 a 25 rokiem życia, którzy przez cały okres Wielkiego Postu uczyli się od starszych mężczyzn pieśni wielkanocnych tzw. „kanapielek” oraz wierszyków czyli oracji wygłaszanych na cześć gospodarza, gospodyni. Czasami to były życzenia dla kawalera i panienki, którzy przebywali w domu – czytamy na stronie suchowolskiego ośrodka kultury. Przedstawienie zaprezentuje Zespół Regionalny „Lipsk".

W planach jest również wystawa z motywem roślinnym w kaligrafii arabskiej i sztuce ludowej. Odbędą się też prelekcje na temat motywu roślin w trzech religiach. Prelegentami będą: ksiądz Zbigniew Gwiazdowski, imam Ramil Khayrow i wykładowca Emanuel Machnicki. Na koniec uczestnicy wydarzenia wspólnie zasadzą drzewko.

* * * 

19 kwietnia 

Podczas spotkania uczestnicy odczarują temat pielęgnacji naturalnej, porozmawiają o wielu mitach, które pojawiają się wraz ze wzrostem popularności kosmetyków naturalnych. Na zajęciach zostanie poruszony temat o tym, jak czytać etykiety kosmetyków, jakich składników należy unikać w kosmetykach, a goście poznają przepisy na proste i ciekawe kosmetyki.

W części warsztatowej uczestnicy wykonają mydełko glicerynowe, maseczkę owsianą do twarzy i pastę do zębów z węglem aktywnym.

Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 85 711 23 69. 

Projekt „Chemia bez chemii. Dla domu i ciała” sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN, w ramach programu „Moje miejsce na ziemi”. 

*** 

Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej oraz Sokólski Ośrodek Kultury zapraszają do Muzeum Ziemi Sokólskiej na wernisaż wystawy prac studentów Architektury Krajobrazu pt. „Trzy kolory”. 

Wernisaż poprzedzi spotkanie połączone z prezentacją kół naukowych i kierunków uczelni (Kino „Sokół”, początek o godzinie 10).

Uczestnicy zobaczą na wystawie prace studentów w technice akrylowej powstałe pod kierunkiem Elżbiety Orzechowskiej-Klimowicz prowadzącej przedmiot rysunku i malarstwa. Dwa dominujące tematy to pejzaż i martwa natura. Ich realizacja zdradza solidny warsztat przyszłych architektów krajobrazu. 

* * *

20 kwietnia 

DKF Fantom zaprasza na spektakularną i widowiskową produkcję rodem z Hollywood. Tym razem sokólskie kino zagra film „Babilon” w reżyserii Damiena Chazella.

Kres epoki kina niemego był dotkliwy dla wielu legend, które miewały problemy z dykcją, właściwym akcentem lub śpiewem. W tym czasie właśnie dzieje się akcja w filmie, gdzie pędzimy po świecie rozpusty, niekończących się imprez ale też widzimy miłość do kina.

„Babilon” w swoim symbolicznym znaczeniu odnosi się do systemu uciskającego wolnych ludzi, zepsucia, upadku zasad oraz podziału na lepszych i gorszych. Plejada gwiazd gwarantuje niesamowite przeżycia.

Gościem pokazu będzie znawca kina - Adam Radziszewski. Początek o godzinie 18. 

*** 

W kamienicy Tyzenhauza (sala Informacji Turystycznej) Sokólskiego Ośrodka Kultury przy ul. Piłsudskiego 1 odbędzie się spotkanie otwarte z mieszkańcami powiatu sokólskiego. Zaprasza na nie Zarząd Powiatu Sokólskiego Platformy Obywatelskiej RP oraz posłowie na Sejm RP Anna Wojciechowska i Witold Zembaczyński, a także senator Krzysztof Brejza.

Początek o godzinie 16.

* * * 

21 kwietnia 

Tego dnia i 28 kwietnia na terenie Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce odbędzie się spotkanie informacyjne z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku. 

Celem spotkania będzie uzyskanie szczegółowych informacji na temat służby w Wojsku Polskim, jak również korzyści, jakie za tym idą. To nie tylko wynagrodzenie za służbę, lecz również dostęp do rożnego rodzaju szkoleń i kursów oraz możliwość rozwoju kwalifikacji.

Początek o godzinie 10.

*** 

W Dąbrowie Białostockiej odbędzie się akcja „Sprzątamy dla Polski”. To już piąta edycja tego wydarzenia.

Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.  W ciągu ostatnich lat w przedsięwzięciu wzięło udział ponad pół miliona wolontariuszy, którzy poświęcili swój czas, aby poprawić stan zieleni w swoich małych ojczyznach.

Jak  na razie do inicjatywy przystąpiło ponad 3,2 tys. lokalnych liderów, którzy zgłosili 300 tys. uczestników akcji. Wśród nich jest gmina Dąbrowa Białostocka.

Osoby chętne do włączenia się w akcję będą mogły to zrobić w piątek. O godzinie 9.30 rozpocznie się sprzątanie wokół cmentarza, zaś o 12 – lasku szpitalnego.

* * * 

22 kwietnia 

O godzinie 15 w Muzeum Ziemi Sokólskiej na pokaz specjalny filmu „Esterka”. Dzięki uprzejmości reżysera Davida Quesemanda zobaczyć będzie można opowieść dokumentalną o Esther Gorintin, która stała się gwiazdą kina francuskiego.

Esther Gorintin (Ester Gubińska) na rozpoczęcie kariery filmowej zdecydowała się w wieku 85 lat. Pomyślnie przeszła casting do filmu „Podróże” (reż. Emmanuel Finkiel), a wiosną 1999 roku szła po czerwonym dywanie na słynnym festiwalu w Cannes.

Ester urodziła się w Sokółce w roku 1913 w rodzinie żydowskiej. W dzieciństwie marzyła, by zostać baletnicą, jednak pod naciskiem rodziny wybrała zawód chirurga dentystycznego. W wieku 21 lat, by kontynuować edukację, wyjechała do Francji. Tam spotkała swojego męża, który także pochodził się z Polski. Wojnę przeżyła. Niestety, wszyscy jej bliscy z Sokółki zginęli w obozach zagłady. Po wojnie Esther zdecydowała z mężem, że pozostanie w Paryżu.

Dokument Quesemanda skupia się na początkach kariery filmowej Esther. Nie brak w tym portrecie absurdalnych, komicznych wręcz kontrastów. Obraz zdradza fascynację reżysera postacią nietuzinkowej gwiazdy filmowej.

Pokaz poprzedzi prelekcja Dariusza Szady-Borzyszkowskiego – reżysera teatralnego, twórcy dokumentalnego, zaangażowanego m.in. w popularyzację dziedzictwa żydowskiego na Podlasiu.

Wstęp jest wolny.

* * *

23 kwietnia 

Zawodnicy będą rywalizować w IX Szachowych Mistrzostwach Powiatu Sokólskiego o Puchar Starosty. Szachiści będą grać systemem szwajcarskim.

Organizatorem konkursu jest LUKS „Orient Sokółka” oraz starostwo Powiatowe w Sokółce. Rywalizacja odbędzie Się 23 kwietnia o godzinie 10 na hali sportowej przy Zespole szkół w Sokółce.

Szachiści będą grać systemem szwajcarskim na dystansie dziesięciu rund (pod warunkiem, że w grupie będzie minimum 19 zawodników; poniżej tej liczby zostanie rozegrany turniej kołowy lub siedmiorundowy). Dwóch zawodników będzie grać ze sobą tylko raz w przeciągu całego turnieju. Za osiągnięty wynik w meczu szachiści otrzymają punkty. Tempo gry to 10 minut plus pięć sekund.

Uprawnieni do startu są wszyscy mieszkańcy powiatu sokólskiego. W szranki mogą stanąć kobiety i mężczyźni bez ograniczeń wiekowych.

*** 

Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Sokółce organizuje zawody spławikowe. W szranki mogą stanąć wędkarze od 14 roku życia.

Rywalizacja odbędzie się na zalewie w Sokółce. Zawody będą spławikowe, a zawodnicy muszą mieć jedną wędkę, siatkę na ryby, wypychacz i podbierak. Punktacja będzie przyznawana na zasadzie jeden gram – jeden punkty.

W zawodach mogą wziąć udział członkowie koła z opłaconymi składkami na rok 2023. Rywalizacja została podzielona na trzy kategorie wiekowe: kadet (do lat 14), junior (15-17 lat) oraz senior (od 18 lat).

ZOBACZ TEŻ: Wędkarze organizują zawody spławikowe

* * * 

26 kwietnia 

Biblioteka Publiczna w Sokółce ma przyjemność zaprosić wszystkich na spotkanie z poetką i regionalistką panią Krystyną Gudel. 

Pani Krystyna jest autorką wielu tomików poezji skierowanych do dorosłego czytelnika, jak i wierszy dla dzieci, m.in.: Ziemi mojej i ludziom (2019), Jeszcze z tobą zatańczę (2020), Spacery kota Mateusza i inne wiersze (2020), Pęknięcia i szczeliny (2023), Smutny ogryzek i inne wiersze (2023).

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Sokółce (Os. Centrum 21) o godzinie 17. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupienia książek autorki.

* * * 

27 kwietnia 

Gminny Ośrodek Kultury w Krynkach i pielęgniarka Iwona Kalinowska zapraszają na darmowe spotkanie z trenerem. Gościem będzie Maciej Karanowski.

„Chcesz rozpocząć przygodę związaną z aktywnością? A może chcesz dowiedzieć się jak zadbać o swoje zdrowie, jak leczyć urazy i radzić sobie z bólem lub jak się odżywiać i jakich błędów żywieniowych nie popełniać?” - czytamy na stronie ośrodka kultury.

Spotkanie będzie o wszystkim i dla wszystkich, którzy chcą zadbać o zdrowie i dowiedzieć się skąd bierze się ból oraz jak sobie z nim radzić.

Spotkanie odbędzie się o godzinie 16.30 w kryńskim GOK.

* * * 

28 kwietnia 

W Krynkach będzie obchodzona 160. rocznica powstania styczniowego. Podobne obchody odbędą się też w Nadleśnictwie Waliły.

Najpierw uczestnicy wezmą udział w mszy świętej w kościele w Podlipkach. Modlitwa rozpocznie się o godzinie 11. Przed 12, a dokładniej o 11.45, planowane jest złożenie kwiatów przy Krzyżu Powstańca w Borsukowiźnie.

*** 

Gmina Dąbrowa Białostocka organizuje akcję pn. „Nakręć się na dęba”. Samorząd za przyniesioną karmę będzie rozdawać sadzonki dęba.

„Zapraszamy do udziału w zbiórce karmy, która zostanie przekazana do schroniska Sonieczkowo” – zachęca gmina.

Mieszkańcy będą mogli przynieść karmę (zarówno suchą, jak i mokrą) do parku miejskiego. Akcja rozpocznie się o godzinie 10, a potrwa do 12.

To już czwarta edycja tego wydarzenia. Podczas pierwszych dwóch lat mieszkańcy mieli za zadanie przynosić plastikowe nakrętki. W zeszłym roku zmieniono formułę i podjęto decyzję o wsparciu schroniska spod Augustowa. Dlatego uczestnicy akcji otrzymają sadzonki za karmę dla zwierząt.

* * * 

30 kwietnia 

 Rozpoczął się sezon na drapieżniki. Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Sokółce zaprasza na zawody wędkarskie pn. „Pierwszy szczupak”.

Rywalizacja odbędzie się nad sokólskim zalewem.

Formuła zawodów jest następująca: będą się one odbywać na zasadzie „złów i wypuść”, czyli na żywej rybie. Wędkarze będą mogli łowić na dwa sposoby – spinning i spławik. W pierwszej z nich będą mogli korzystać z przynęt sztucznych. Jeżeli chodzi o spławik, to wędkarze mogą mieć jedną wędkę szczupakową i jedną wędkę do pozyskiwania żywca. Jak zastrzegają organizatorzy – żywiec pozyskany może być w trakcie zawodów tylko z zalewu sokólskiego.

Do punktacji zaliczany jest wyłącznie szczupak, przy klasyfikacji brana będzie pod uwagę ogólna waga złowionych, wymiarowych sztuk.

Zawody podzielono na dwie kategorie: junior (16-18 lat) i seniora (od 18 lat).

Program:

6.20-6.30 – zapisy i krótka odprawa,
6.30 – 11 – czas wędkowania,
11.30 – czas dla sędziów, wyniki, dekoracja.

Po zawodach zaplanowano ognisko z kiełbaskami.

W planach są też nagrody niespodzianki, puchary i dyplomy od firmy Genes.

*** 

Po zimowej przerwie otwiera się Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna. W planach są warsztaty, świeże wypieki prosto z pieca chlebowego, rękodzieło lokalnych twórców oraz wiele innych atrakcji.

Ponadto, każdego dnia organizatorzy zaplanowali zwiedzanie parku z przewodnikiem. Plan jest następujący:

30 kwietnia (niedziela) o godzinie 14,
1 maja (poniedziałek) o godzinie 14,
3 maja (środa) o godzinie 15.

Pracownicy parku przygotowali atrakcje w kilku dziedzinach. To m.in. tkactwo. W pracowni odwiedzający będą mieli okazję spotkać się z tkaczką i poznać niezwykłą sztukę wykonywania tkaniny dwuosnowowej. Znajdą się tam stanowiska warsztatowe z wykonywania bransoletek, tkania krajki na bardku i tkania na krosienku.

W dziale „garncarstwo” zaplanowano zajęcia „Jak lepiono garnki”. Przy „Stodole na dole” pojawi się warsztat garncarski prowadzony przez Dom Gościnny w Dzięciołówce, w którym uczestnicy będą mogli zrobić własne naczynie słowiańską metodą wałeczkową. Znajdzie się tam też drugi warsztat, gdzie wykonać będzie można pamiątkową biżuterię.

W parku uczestnicy będą mogli też poznać młynarstwo na przestrzeni wieków. W pierwszej kolejności należy zwiedzić wnętrze  młyna wiatracznego stojącego na majdanie grodziska. To jeden z najlepiej zachowanych wiatraków w Polsce. Później, na dziedzińcu folwarku, przy piecu chlebowym znajdzie się żarno obrotowe, na którym będzie można zmielić ziarna na mąkę. Potem zostaną z niej wypieczone podpłomyki.

Warsztaty będą trwać cały dzień, ale z krótkimi przerwami.

*** 

W Sokółce odbędą się obchody 160-lecia powstania styczniowego. Na wydarzenie zaprasza ksiądz proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce Jarosław Ciuchna i Społeczny Komitat Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych Ziemi Sokólskiej.

Program uroczystości:

godz. 11 – msza święta w intencji powstańców styczniowych,
12.30 – odsłonięcie i poświęcenie pomnika Powstańców Styczniowych Ziemi Sokólskiej; odczytanie manifestu Rządu Narodowego; apel pamięci; okolicznościowe przemówienia; złożenie kwiatów i zniczy przy odsłoniętym pomniku,
13.30 – prelekcja historyka Leszka Postołowicza na temat działań powstańczych na terenach Ziemi Sokólskiej w sali pielgrzyma. 

* * * 

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza na wystawę prac Barbary Kul. Makramy jej autorstwa będzie można obejrzeć w holu przez cały kwiecień. 

Sztuka plecenia sznurków bez użycia drutów, lub szydełek znana jest od czasów starożytnych, a przyszła do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. W zamierzchłych czasach z makramy były wykonywane na przykład szaty ozdobne królów i innych dostojników, a jedynym narzędziem do ich wykonania są sprawne dłonie człowieka.

Prace będzie można oglądać w kwietniu w holu  biblioteki na Osiedlu Centrum 21.

REKLAMA

 

Facebook

Instagram