REKLAMA

 

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. MARZEC 2023

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. MARZEC 2023

 * * *

3 marca 

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej zaprasza na promocję książki pt.: „Dąbrowa Białostocka. Kartki z historii, tom I” pod redakcją Tadeusza Ciszkowskiego.

W publikacji zamieszonych zostało 38 artykułów i materiałów źródłowych dotyczących dziejów Dąbrowy Białostockiej i jej okolic. Zamieszczone zostały również teksty i nuty piosenek sławiących uroki Dąbrowy Białostockiej, Kamiennej Starej, Biebrzy. Są także mapy miasta i gminy z różnych okresów.

W książce znajdą się teksty m.in. Tadeusz Ciszkowski, Grzegorz Ryżewski, ks. Tadeusz Krahel, Marian Gryżenia, Adam Makarewicz, Maria Ruducha i Edward Łazarski.

Promocja odbędzie się w nowej siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Białostockiej przy ul. Gen. Godlewskiego 1 w piątek 3 marca o godzinie 17.

Wstęp wolny.

* * * 

4 marca 

W Janowie odbędą się bezpłatne warsztaty pod nazwą „Podlaski ręcznik obrzędowy – jego symbolika, formy i sposoby wykonanie”. Poprowadzi je Ewa Kępa z Uniwersytetu w Białymstoku.

Ponadto, na spotkaniu prowadząca opowie o historii i tradycji ręcznika obrzędowego na Podlasiu oraz przeprowadzi zajęcia haftu krzyżykowego. Każdy z uczestników będzie miał możliwość własnoręcznie wyhaftować motyw charakterystyczny dla tej dziedziny sztuki.

Warsztaty odbędą się w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie. Planowane są na 4 marca w godzinach 10-15.30. Liczba miejsc ograniczona.

* * * 

5 marca 

W pierwszą niedzielę marca kino „Sokół” w Sokółce zaprasza najmłodszych widzów na kolejne spotkanie z „Rodziną do kina".

„W holu kina czekać na was będzie mini plac do zabawy, bufet z ciepłym popcornem oraz bardzo miłe towarzystwo do wspólnej zabawy” - piszą organizatorzy w mailu nadesłanym do redakcji.

Seans, jaki proponuje kino, to „Basia”. Bohaterka filmu to mała, energiczna i bardzo ciekawa świata dziewczynka. Czasami Basia, jak każdy przedszkolak, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić.

„Co tym razem spotka na swojej drodze, przekonacie się sami” - zapowiadają pracownicy kina.

Seans odbędzie o godzinie 12.

* * * 

7 marca (wtorek)

Planowana jest Wigilia Dnia Kobiet. W programie: grupa cyrkowa Cyrkplozja, zespół wokalny Ad Rem, chór seniorek Dąbrowianki oraz zespół Pięciu Tenorów. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotują skecz.

Nie zabraknie również niespodzianek od panów.

Początek imprezy o 15 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Białostockiej.

* * * 

8 marca

Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Suchowoli oraz miejscowy dom kultury zaprasza panie, niezależnie od wielu, na spotkanie z okazji Dnia Kobiet.

Wydarzenie odbędzie się o godzinie 10 w sali Płomyk.

*** 

W Krynkach planowane jest śpiewające świętowanie. W programie występy: zespołu Pogodna Jesień, Exit, kwartetu młodzieżowego oraz solistki Bogumiły Sołoniewicz. Jednak na scenie nie wystąpią tylko muzycy. Planowany jest także prezentacja „Kabaretu na ławeczce”.

Początek imprezy o godzinie 16 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Krynkach (dawne kino).

*** 

W Dniu Kobiet panie wraz z osobami towarzyszącymi będą mogły wziąć udział w koncercie. Wystąpi duet – Jacek Dębicki i Robert Jankowski. To charyzmatyczny duet, znany z podlaskiej sceny muzycznej.

Na scenie zaprezentują repertuar z nurtu poezji śpiewanej. To będzie „podróż do krainy łagodności” – zapewniają organizatorzy.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19 w siedzibie MGOK.

*** 

Uczennice Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce, pod czujnym okiem doświadczonej fryzjerki Marty Ciuk, postanowiły podzielić się swoim doświadczeniem oraz umiejętnościami i zafundować każdej chętnej mieszkance Sokółki fantazyjne fale i loki inspirowane fryzurą Marilyn Monroe.

Podejmowane przez młodzież pozwalają na rozwijanie pasji, wymianę doświadczeń i kontakt z prawdziwym klientem. Chętni mogą zgłaszać się 8 marca do Pracowni Ćwiczeń Technicznych Zespołu Szkół w Sokółce, na Osiedlu Zielonym 1a.

* * * 

10 marca 

W Sokółce odbędą się Mistrzostwa Województwa Podlaskiego oraz eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Boksie. Sportowcy będą walczyć na hali sportowej przy ulicy Mickiewicza 11. 

Celem imprezy jest wyłonienie mistrzów województwa podlaskiego w kategoriach: młodzik, kadet, junior, młodzieżowiec oraz reprezentantów do olimpiady młodzieży.

Program:

Piątek (10 marca)

do godziny 11 – przyjazd ekip
11 - 12.30 – badania i waga zawodników
13.30 – 14.30 – konferencja techniczna i losowanie
16.30 – 17 – walki eliminacyjne

Sobota (11 marca)

9.30 – 10.30 – badania lekarskie
11 – walki finałowe.

W turnieju będą brać udział zawodnicy urodzeni w latach 2000-2009.

Organizatorami są: Podlaski Okręgowy Związek Bokserski w Białymstoku, Powiat Sokólski i UKS Boxing Sokółka.

* * * 

12 marca

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku zaprasza na Dzień Kobiet. 

W planach są koncerty, nie zabraknie także upominków dla pań. Na scenie wystąpi zespół Ad Rem z Dąbrowy Białostockiej. W planach są także krótkie skecze w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Samorządowych w Lipsku. Ponadto, swoje umiejętności zaprezentują mażoretki działające przy domu kultury.

Początek o godzinie 14.

* * *

17 marca 

O godzinie 17 Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK (ul. Piłsudskiego 2) zaprasza na otwarcie wystawy czasowej.

Na ekspozycji „Pisanki świata ze zbiorów Beaty Mozolewskiej” zaprezentowana zostanie kolekcja zdobionych jaj będąca efektem ponad 20 letniej pasji Pani Beaty. Oglądający znajdą tu pisanki z różnych rejonów etnograficznych naszego kraju, pisane woskiem, wydrapywane, oklejane, malowane, te wykonane przez wybitnych twórców ludowych, ale i zachwycające ciekawostki ze świata, zdobione w nietypowy sposób jajka w różnej formie, wielkości i o różnym przeznaczeniu (puzderka, bombki) m.in. z Niemiec, Egiptu, Chin, Rosji, Belgii, Czech, Białorusi, Tunezji.

Kolekcję Beaty Mozolewskiej muzeum sokólskie po raz pierwszy pokazywało w roku 2016, od tego czasu wzbogacony został o nowe obiekty.

Ilustracją do barwnych pisanek i jaj będą pocztówki wielkanocne użyczone na cele wystawy ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wstęp na wernisaż wystawy jest wolny.

* * * 

19 marca 

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Białostockiej odbędą się warsztaty rękodzieła ludowego. Zajęcia poprowadzi Magda Rutkowska, twórczyni znana z programów telewizyjnych. 

Uczestnicy wykonają tradycyjne pisanki batikowe, a także posłuchają o zwyczajach wielkanocnych.

Magda Rutkowska zaczęła swoją przygodę z rękodziełem ludowym już w dzieciństwie. Wychowywała się w Lipsku nad Biebrzą, gdzie babcia (Kazimiera Wnukowska) i mama (Barbara Wnukowska) były twórczyniami i wykonywały pisanki wielkanocne techniką batikową.

Zajęcia będą podzielone na dwie części. O godzinie 12 planowane są warsztaty dla dzieci, a o 14.30 – dla dorosłych.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Można to zrobić osobiście w siedzibie domu kultury lub pod numerem telefonu 85 71 21 109.

 * * * 

22 marca

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprasza na bezpłatne warsztaty wielkanocne dla dorosłych. Początek godzinie 17.

By uczestniczyć w warsztatach nie trzeba mieć specjalnych umiejętności. Obowiązkowy jest jedynie dobry humor i kreatywność, wszystkie potrzebne rzeczy będą dostępne na miejscu. Jeśli jednak uczestnicy chcą zamieścić indywidualny element w swoim wianku jest to mile widziane.

Warsztaty są bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod nr tel. 85 711 23 69. 

* * * 

23 marca 

W Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK, o godzinie 17, planowane jest spotkanie z Agnieszką Prymaka.

„Wiosna to czas pączków, które wypuszczają drzewa i krzewy, pączków które moją w sobie ogromną siłę i moc leczniczą.  Na warsztat ziołowy tym razem weźmiemy pąki topoli, w których występuje bogactwo związków prze​ciwzapa​lnych, jak chociażby salicyna i jej pochodne. Ekstrakty topolowe stosowane zewnętrznie zmniejszają stan zapalny, a co za tym idzie, zmniejszają odczuwanie bólu. Dodatkowym plusem jest piękny zapach, jaki unosi się podczas maceracji pąków. Będą to bardzo pachnące warsztaty, na których stworzymy maść topolową” – informują organizatorzy.

Maść topolowa jest bardzo pomocna w obrzękach stawów, stanach zapalnych stawów i skóry, kontuzjach, zakwasach, bólach mięśni, nerwobólach, oparzeniach.

Na warsztatach uczestnicy wykonają macerat topolowy tłuszczowy, który posłuży do wykonania maści, ale dowiedzą się i o innych metodach ekstrakcji pączków topolowych. Warsztatowicze ugotują i spróbują aromatycznej i zdrowej herbatki z „patyków”.

Więcej informacji i zapisy pod numerem telefonu: tel. 690 333 590, lub:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

* * * 

24 marca 

Sokólski Ośrodek Kultury o godzinie 18 zaprasza do sali wystawienniczej w Kamienicy Tyzenhauza na wernisaż wystawy zbiorowej VI Pleneru plastyczno-rzeźbiarskiego pt. „Duchy Puszczy”.

Plener odbywał się od 2 do 8 grudnia 2022 r. w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie. Za jego organizacją stało Stowarzyszenie Twórców Majstrownia oraz Dom Kultury w Czarnej Białostockiej, a malowało bądź rzeźbiło 17 autorów, a w tym instruktor Sokólskiego Ośrodka Kultury - Adam Smólski.

Majstrownia już od 17 lat organizuje plenery, które umożliwiają uczestnikom rozwijanie zainteresowań i umiejętności plastycznych.

Wystawa będzie dostępna do 21 kwietnia.

 * * * 

26 marca 

Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Sokółce organizuje pierwsze w tym roku zawody wędkarskie. Rywalizacja odbędzie się pod hasłem „Pstrąg Sokólszczyzny”, a wędkarze łowić będą na rzekach Sokołda i Łosośna.

Zawody odbędą się w niedzielę, 26 marca.

Program:

godz. 6.30 – zapisy i krótka odprawa (parking na placu Kościuszki w Sokółce),
7.00 – początek zawodów, wędkarze ruszają nad rzeki dopuszczone do rozgrywania zawodów: Sokołda i Łosośna,
12 – spotkanie nad zalewem sokólskim, wyniki, dekoracja zwycięzców i ognisko.

Zawodnicy muszą zorganizować sobie transport we własnym zakresie.

Rywalizacja odbywać się będzie na żywej rybie z zasadą „złów i wypuść”. Zawodnicy muszą łowić wyłącznie pstrągi, a powinni być wyposażeni w telefon z aparatem i miarkę. Złowione ryby należy zgłosić sędziom w formie zdjęcia z widoczną długością ryby i numerem startowym zawodnika.

*** 

W Białousach odbędzie się wielkanocne spotkanie integracyjne. Zaprasza na nie Koło Gospodyń Wiejskich i Szkoła Podstawowa. W programie: tworzenie tradycyjnych palm i ozdób wielkanocnych, warsztaty plecionkarskie z papieru, wiosenne zabawy oraz konkursy z nagrodami. W planach są też zdjęcia z uroczym zajączkiem i słodki poczęstunek.

Spotkanie odbędzie się 26 marca (niedziela) w godzinach 12-15 w Szkole Podstawowej w Białousach.

Organizatorzy zapewniają niezbędne materiały i przybory. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

*** 

Sokólski Ośrodek Kultury i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce zapraszają na spotkanie z poetką „Krajobraz (nie) utracony" w poezji Krystyny Gudel. Początek o godzinie 14 w kawiarni „Lira”. 

Poza autorką wiersze zaprezentują studenci UTW w Sokółce: Irena Gryszko, Zofia Filipowicz, Jadwiga Kułak, Alina Struczewska, Zdzisława Turowicz, Waldemar Maliszewski

Spotkanie poprowadzi Leonarda Szubzda. To emerytowana nauczycielka języka polskiego. Jest autorką wielu tomików poetyckich, m. in. „Zwyczajne obcowanie" i „Cdn...". Jej wiersze zostały zamieszczone w wielu almanachach i antologiach. Amatorsko zajmuje się twórczością plastyczną. 

Oprawą muzyczną zajmą się: zespól Uzależnieni, Grzegorz Górski, Agnieszka Kozakiewicz, Katarzyna Górska, Sławek Klimczak, Marek Kułak. 

* * * 

29 marca 

W Kamienicy Tyzenhauza w Sokółce odbędzie się spotkanie „Przystanek historia”. Prelegentem będzie Jerzy Autuchiewicz z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Temat spotkania to „Literaci w PRL. Komunizm, socrealizm, opozycja”. W systemie komunistycznym literatura była jednym z narzędzi zniewalania społeczeństwa. Podejmowano działania, które miały na celu wciągnięcie twórców i ich dzieł w kampanię propagandową.

Początek o godzinie 16.30.

* * * 

31 marca 

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z Pawłem Średzińskim autorem książki „Puszcza Knyszyńska. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, a także o tajemnicach w głębi lasu skrywanych”. Początek o godzinie 17. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek i uzyskania autografu.

Paweł Średziński, urodzony w 1978, doktor nauk humanistycznych, historyk, publicysta, dziennikarz, miłośnik przyrody. Autor książek „Puszcza Knyszyńska. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, a także o tajemnicach w głębi lasu skrywanych”, „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma” oraz „Łoś. Opowieści o gapiszonach z krainy Biebrzy”.

Przez kilkanaście lat pracował w organizacjach zajmujących się ochroną przyrody. Publikuje m.in. w OKO.press i „Więzi”. Pisze o przyrodzie, ludziach, pograniczu, Bliskim Wschodzie i Afryce. Jeden z bohaterów książki Marcina Dorocińskiego „Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety”. Laureat Stołka Roku „Gazety Wyborczej”.

* * * 

Biblioteka publiczna w Sokółce zaprasza na wystawę obrazów Sylwii Łukowskiej pt. „Ptaki”, którą będzie można oglądać w holu biblioteki do końca marca.

SZCZEGÓŁY: Ptaki jak żywe na akwarelach. Wystawa w bibliotece [FOTO]

REKLAMA

 

Facebook

Instagram