REKLAMA

 

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. LISTOPAD 2022

 

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. LISTOPAD 2022

* * * 

5 listopada 

W sokólskim Klubie Senior+ odbędzie się wystawa tkaniny artystycznej autorstwa Anny Hlebowicz.

Anna Hlebowicz urodziła się w 1986 roku i pochodzi z Krynek. Ukończyła Liceum Plastyczne im. A. Grottgera w Supraślu. Podczas studiów na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP poszukiwania twórcze zgłębiała na polu malarstwa, rysunku, struktur wizualnych i tkaniny artystycznej.

W 2011 r. obroniła dyplom z malarstwa sztalugowego, a w 2019 r. – doktorat na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni.

Początek o godzinie 17.

* * * 

6 listopada

Stowarzyszenie Polanie z Polanek zaprasza na podsumowanie projektu „Natura naszym sprzymierzeńcem”. Podsumowanie odbędzie się o godzinie 13 pod wiatą wiejską we wsi Polanki (gmina Sokółka).

Na spotkaniu zaprezentowana zostanie wystawa plenerowa, a uczestnicy uroczyście podsumują trwający kilka miesięcy wspólny projekt.

* * *

Tego samego dnia odbędzie się wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki do kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

WIĘCEJ: Relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszko zostaną wprowadzone do kościoła

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na pokaz przedstawienia pt: „Rozmowy z Panią Mortis” w wykonaniu tykocińskiego teatru amatorskiego. Oryginalny scenariusz spektaklu napisali Ryszard Matusiewicz i Marcin Kwiatkowski. Scenografia – Jadwiga Berlińska, Tadeusz Świętorzecki, Monika Rogowicka, światło i dźwięk – Patryk Kurowski, reżyseria – Marcin Kwiatkowski.

O spektaklu: Mężczyznę w średnim wieku, podczas porannej toalety, nawiedza Śmierć. W wyniku pomyłki urzędowej daje mu trzy dodatkowe miesiące na dokończenie * *niezałatwionych spraw. Czy to wystarczający czas? „Rozmowy…” mówią o życiu i jego nieodłącznej opozycji – śmierci. O pragnieniach i próbie ich realizacji. I o tym, że w życiu na nic nie jest za późno.

Początek o godzinie 16 w sokólskim kinie. 

* * * 

10 listopada 

W Sokółce odbędzie się Powiatowy Bieg Niepodległości pn. „1918 metrów wolności”. Celem jest upamiętnienie 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Organizatorem biegu jest powiat sokólski i Stowarzyszenie Towarzystwo Ziemia Sokólska. 

Bieg planowany jest w godzinach 10-13. Start i meta będzie przy Starostwie Powiatowym w Sokółce. Na czas imprezy ruch drogowy na trasie będzie zamknięty.

W planach jest bieg dla uczniów szkół podstawowych (1 200 metrów). Młodzież pobiegnie ulicami: Sikorskiego, Dąbrowskiego, Ściegiennego i Piłsudskiego. Kolejna kategoria nosi nazwę „1918 metrów wolności" i jest przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Biegacze podążą trasą ulicami: Sikorskiego, 3 Maja, Ogrodową, Dąbrowskiego, Ściegiennego i Piłsudskiego.

W kategorii open do przebiegnięcia będzie 3 836 metrów. Trasa jest taka sama jak dla uczniów szkół ponadpodstawowych, ale biegacze będą musieli zrobić dwa okrążenia.

Zgłaszać się do biegu można za pośrednictwem strony elektronicznezapisy.pl. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal. Zawodnicy, którzy zajmą pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach dodatkowo otrzymają puchary.

 * * * 

DKF Fantom zaprasza widzów na film pt. „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke.

To oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki (Michał Sikorski), który po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenie swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.

Początek o godzinie 18 w kinie Sokół. 

* * * 

11 listopada (piątek)

W tym dniu samorządy organizują obchody odzyskania przez Polskę niepodległości.

Suchowola:

godz. 9 – msza święta w kościele parafialnym w Suchowoli
godz. 10 – część oficjalna w parku miejskim w Suchowoli: złożenie wieńców, przemówienia okolicznościowe, posadzenie dębu papieskiego, część artystyczna
godz. 11 – uroczyste podsumowanie konkursu poetyckiego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Centrum Trzech Kultur: recital Kasi Garłukiewicz-Wolskiej, wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym, prezentacja nagrodzonych wierszy
godz. 17 – koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej i jej absolwentów w Szkole Podstawowej: wiązanka pieśni patriotycznych, wspomnienie o śp. Jerzym Zdanewiczu, wieloletnim dyrygencie orkiestry, prezentacja zespołów tanecznych działających przy GOKSiT.

Dąbrowa Białostocka:

godz. 9 - msza święta w kościele pw. św. Stanisława w Dąbrowie Białostockiej,
około godz. 10 - przemarsz pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Kościuszki, złożenie kwiatów,
około godz. 10.30 - przemarsz do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, a w nim: wystąpienie burmistrza, występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej, zespołu Solatium, Ad Rem oraz projekcja filmu „Niepodległość".

Sokółka:

godz. 9 - liturgia w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce,
godz. 11 - msza święta w intencji Ojczyzny w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce,
godz. 12.15 - uroczystość patriotyczna przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Sokółce. W planach: odśpiewanie hymnu państwowego, przemówienia okolicznościowe, apel pamięci, złożenie wieńców, występ Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZS w Suchowoli. Rozstawione będą także stoiska służb mundurowych.

Janów:

godz. 9 - msza święta w intencji Ojczyzny,
godz. 10 - apel poległych, przemówienia okolicznoścowe, złożenie kwiatów i wieńców.
Na obchody zaprasza wójt gminy Janów Jerzy Pogorzelski i przewodniczący Rady Gminy Andrzej Zygmunt Bielec.

Krynki:

godz. 8.30 - złożenie wieńców na grobach ofiar wojennych na cmentarzu prawosławnym w Krynkach,
godz. 9 - liturgia z modlitwami za Ojczyznę w cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krynkach,
godz. 10 - msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Anny oraz otwarcie wystawy "Kościół św. Anny w Krynkach 1522-2022".
godz. 11 - zlożenie przez delegacje wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu katolickim w Krynkach,
godz. 11.30 - wciągnięcie flagi na maszt ufundowany ze środków budżetu państwa w ramach projektu "Pod biało-czerwoną" na Ośrodku Sportu i Rekreacji w Krynkach,
godz. 12 - uroczysta akademia w sali GOK

* * * 

12 listopada 

Kino Sokół zaprasza na kolejny film w ramach cyklu „Seans Seniora". Tym razem widzowie będą mogli obejrzeć projekcję pod nazwą „Zobacz anioła". 

Ten wspaniały dokument zabierze widzów w podróż po największych sanktuariach Świętego Michała Archanioła między innymi: Monte Snat`Angelo – Gargano-Włochy, Mont Saint Michele – Francja, Rzym - Włochy, Santa Maria La Nova – Włochy, Jasna Góra – Polska. 

Początek seansu o godzinie 15. 

* * * 

14 listopada 

W Muzeum Ziemi Sokólskiej odbędzie się wernisaż wystawy „Pieniądz wojny i okupacji ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku” . Gościem będzie jej pomysłodawca, kierownik Muzeum Historycznego w Białymstoku – Piotr Niziołek.

SZCZEGÓŁY: Pieniądz za czasów wojny i okupacji. Wystawa w muzeum

* * * 

18 listopada 

O godzinie 17 w Sokólskim Ośrodku Kultury odbędzie się wyjątkowy wernisaż. W sali wystawienniczo-wystawowej Kamienicy Tyzenhauza (ul. Piłsudskiego 1) zaprezentuje swoją twórczość Elżbieta Barbara Stelmaszuk – absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu (matura 1979).

Początek o godzinie 17. 

* * * 

19 listopada 

W godzinach 11-13 Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK (ul. Piłsudskiego 2) zaprasza na bezpłatne warsztaty dla rodzin i osób indywidualnych. W planach jest wykonanie własnoręcznego albumu rodzinnego. Ponadto, uczestnicy w ciekawy sposób uporządkują wiedzę o swoich bliskich.

WIĘCEJ: Muzeum zaprasza na bezpłatne warsztaty rodzinne

* * *

20 listopada

Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie autorskie z Jerzym Binkowskim, który jest związany z gminą Janów i wsią Trofimówka. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 12.45 w siedzibie janowskiej biblioteki.

Jerzy Binkowski jest autorem wielu tomików poezji, a także psychologiem i reżyserem teatralnym. Debiutował w 1980 roku na łamach „Białostockiego Informatora Kulturalnego”. Przez wiele lat pracował jako psycholog.

Dotychczas poeta wydał kilka tomików wierszy. Jeden z nich, najnowszy „Ave”, będzie promować podczas niedzielnego spotkania.

* * *

W klubie Senior+ planowany jest kiermasz dla sokólskiego schroniska. 

Organizatorzy zapraszają do udziału w stacjonarnym kiermaszu ciast i różności na rzecz zwierząt z sokólskiego schroniska. To miejsce, które od lat wspiera bezdomne zwierzęta, aktywnie promuje adopcje swoich podopiecznych, interweniuje w sytuacjach kryzysowych, wspomaga właścicieli, których nie stać na leczenie, czy sterylizację, współpracuje ze szkołami i zachęca do wolontariatu, dobroczynności i promuje wrażliwość na los „braci mniejszych”.

Osoby chętne mogą wspomóc tą inicjatywę. Wystarczy upiec ciasto lub inną słodkość lub przynieść fanty na kiermasz (np. nietrafione prezenty, książki, biżuteria, zabawki, rękodzieło, rzeczy używane w dobrym stanie).

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10. 

* * * 

22 listopada 

W Muzeum Ziemi Sokólskiej odbędzie się wystawa pokonkursowa  podsumowująca wyniki XXX Janowskiego Konkursu na Tkaninę Dwuosnowową. 

Temat tegorocznej edycji: „Zwierza inspirowane pierwszą tkaniną tematyczną wytkaną w Janowie we współpracy z Eleonorą Plutyńską” nawiązuje do momentu odrodzenia tkaniny podwójnej na Sokólszczyźnie dzięki inspiracji artystki i popularyzatorki tkactwa ludowego - profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Eleonory Plutyńskiej.

ZOBACZ: Wystawa pokonkursowa. Będzie film i spotkanie z etnografem

* * *

24 listopada 

W Muzeum Ziemi Sokólskiej odbędą się warsztaty z wykonywania oxymelu, czyli ziołowego antybiotyku, który powinien być w każdym domu zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. 

Oxymel znany jest od czasów starożytnych, jest to połączenie żywego octu (najczęściej jabłkowego) z miodem. Uczestnicy warsztatów dodadzą do swojego oxymelu własną kompozycję ziół i przypraw.

WIĘCEJ: Co to oxymel i jak go zrobić? Warsztaty w muzeum

* * * 

25 listopada 

W najbliższy piątek w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Bialostockiej odbędzie się koncert. Na spotkanie zaprasza zespół Ad Rem.

Koncert będzie podsumowaniem projektu „W poszukaniu człowieczeństwa w człowieku". Panie z zespołu przy kawie i blasku świec opowiedzą co wiedzą o człowieku.

Podczas spotkania odbędzie się również premiera autorskiej piosenki "Hej Man" autorstwa Jarosława Woźniewskiego.

Początek o godzinie 18.

* * * 

27 listopada 

Organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy judaików oraz upamiętnienie 80. rocznicy zagłady Żydów z regionu. Spotkanie odbędzie się 27 listopada w Centrum Trzech Kultur. Początek o 13.

 

Wystawę tworzy prywatna kolekcja udostępniona dzięki uprzejmości pani Ewy Krychniak. W skład zbiorów wchodzą przedmioty kultu religijnego – synagogalnego i domowego (w tym m.in. rękopisy, druki) dotyczące Żydów. Zgromadzone eksponaty pochodzą z Sokółki oraz z terenu getta białostockiego.

W trakcie spotkania planowany jest także pokaz filmu „Aktion Reinhardt” w reżyserii Michała Szymanowicza i prelekcja z udziałem młodzieży z Dąbrowy Białostockiej pod opieką Doroty Budzińskiej realizujących projekt „Odczytywanie popiołów Dąbrowa z niepamięci wydobyta”.

 

REKLAMA

 

Facebook

Instagram