REKLAMA

 

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. LIPIEC 2022

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. LIPIEC 2022

 

 

9 lipca

W Lipsku odbędzie się diecezjalny odpust ku czci błogosławionej Marianny Biernackiej.

Program:

10 – zawiązanie wspólnoty i słowo wprowadzenia
10.15 – świadectwo wnuczki bł. Marianny – Moja Babcia Świętą
10.30 – różaniec w intencji rodzin
11 – uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa ełckiego Jerzego Mazura. W planach jest także błogosławieństwo wdów, litania ku czci bł. Marianny, błogosławieństwo dzieci i matek oczekujących potomstwa
12.30 – AGAPA, gry i zabawy oraz występy zespołów folklorystycznych i regionalnych
15 – koronka do Bożego Miłosierdzia.

Zaprasza proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Lipsku ks. Waldemar Sawicki.

* * *

Tego dnia odbędzie się także wieczór wspomnień w Jatwiezi Dużej. Będzie to spotkanie poświęcone rodzinie Kiszłów, którzy podczas II wojny światowej uratowali Polaków pochodzenia żydowskiego. Zostali oni odznaczeni medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

Podczas spotkania organizatorzy przybliżą historię udzielania pomocy Polakom pochodzenia żydowskiego, będzie też koncert. Początek o godzinie 19 na terenie szkoły podstawowej w Jatwiezi Dużej. Gwiazdą wieczoru będzie tenor Teatru Żydowskiego w Warszawie Genady Iskhakov. Po części oficjalnej odbędzie się zabawa przy ognisku – organizatorzy zapewniają dobrą muzykę, ciepły posiłek, kiełbaski i napoje.

* * *

W Augustowie planowane są obchody 77. rocznicy ludobójstwa na ziemi augustowskiej, sejneńskiej, sokólskiej i suwalskiej. Porządek uroczystości:

Sobota:

17 – wieczór wdzięczności w miejscu Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej (w Puszczy Augustowskiej, niedaleko miejscowości Okółek); Stowarzyszenie „Grupa Wschód” – rekonstrukcja historyczna obławy augustowskiej 1945; Zespół Szkół SS. Salezjanek im. Jana Pawła II w Suwałkach – „Na Tobie uczyłem się żyć”; pieśni patriotyczne, hymn Armii Krajowej

Niedziela:

11 – msza święta w kościele pw. Świętej Anny w Gibach
12.15 – uroczysty przemarsz na Wzgórze Krzyży. W planach: podniesienie flagi, hymn, wystąpienia gości, apel pamięci, salwa honorowa, ceremonia złożenia wieńców i utwór „Śpij Kolego”.

10 lipca

W Augustowie odbędzie się Wakacyjna Trasa Dwójki. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Lato, muzyka, zabawa”. Augustowski koncert rozpocznie się o godz. 20 i potrwa niespełna cztery godziny. Gwiazdą drugiej odsłony cyklu będzie Senhit, trzykrotna reprezentantka San Marino w Konkursie Piosenki Eurowizji. Dla augustowskiej publiczności zaprezentują się także takie gwiazdy jak: In-Grid, Bayera, Czadoman, Francesco Monte, Golec Orkiestra, Joanna Moro, Masters, Mikołaj Krawczyk, Sienna Gospel Choir i Tre Voci – czytamy na wrotapodlasia.pl

Koncerty odbędą się na terenie przy amfiteatrze w Augustowie.

* * *

Na dąbrowskiej targowicy odbędzie się Regionalna Wystawa Koni i Jarmark Dąbrowski.

SZCZEGÓŁY: Wystawa koni i Jarmark Dąbrowski odbędzie się w innym terminie niż zwykle

* * * 

15 lipca

W najbliższy piątek (15 lipca) nad zalewem w Karpowiczach odbędą się „Sportowe wakacje”. Mieszkańcy będą mogli zmierzyć się w zawodach – water challenge i Zalew Cup. W pierwszym przypadku chodzić będzie o pokonanie wodnego toru przeszkód w kategoriach: dzieci 7-9 lat (z dorosłym opiekunem), 10-13 lat (z dorosłym opiekunem), 13-16 lat oraz senior.

Zalew Cup to turniej siatkówki plażowej, w drużynach trzyosobowych. Zespoły muszą być mieszane (z minimum jedną kobietą) i pochodzić z powiatu sokólskiego. Zgłoszenie chęci wzięcia udziału w wydarzeniu należy zgłosić pod numer 723 610 500.

Organizatorzy to GOKSiT Suchowola i Szkoła Podstawowa w Suchowoli. Początek o 15. 

* * *

16 lipca

Stowarzyszenie Polanie ze wsi Polanki w gminie Sokółka zaprasza  do wzięcia udziału w projekcie „Natura naszym sprzymierzeńcem”. Osoby chętne zapraszane są na spotkanie, które odbędzie się 16 lipca o godzinie 16 we wsi Polanki pod wiatą miejską. Więcej informacji pod numerem tel. 533 412 916. 

WIĘCEJ:  „Natura naszym sprzymierzeńcem”. Organizatorzy zapraszają do udziału w projekcie

* * * 

17 lipca

Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Sokółce zaprasza do wzięcia udziału w zawodach spławikowych o puchar dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji. Rywalizacja odbędzie się nad zalewem na Zielonym Osiedlu w Sokółce. 

SZCZEGÓŁY: Zawody wędkarskie nad zalewem na Zielonym Osiedlu

* * * 

18 lipca 

W Sokółce odbędzie się 77. rocznica Obławy Augustowskiej. Uczestnicy będą mogli wziać udział w mszy, a następnie złożyć kwiaty pod pomnikiem.

Program uroczystości:

15 - msza święta w intencji ojczyzny w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce
16 - przemarsz do ronda Obławy Augustowskiej, złożenie wieńca i zapalenie zniczy pod pomnikiem.

Organizatorzy wydarzenia to powiat sokółski, parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, Powiatowy Dom Kultury w Sokółce, a współorganizatorzy to Stowarzyszenie Sokółski Pododdział Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich.

* * * 

21 lipca

Tego dnia do Suchowoli zawita Podlaska Oktawa Kultur. Przed mieszkańcami zaprezentuje się Alicja Grabowska Białostocki Project z Polski. To aktorka, wokalistka, autorka opracowań i wykonawczyni tekstów pieśni w jidysz, esperanto, białoruskich, ukraińskich czy romskich.

ZOBACZ: Maraton kulturalny. Będzie film, koncert i zlot starych aut

W godzinach 9-15 przy Centrum Trzech Kultur w Suchowoli odbędzie się Letnia Wymiana Książek. Będzie to świetna okazja do wymiany swoich przeczytanych książek na nowe tytuły. 

WIĘCEJ: Letnia wymiana książek. To okazja do pozyskania nowych tytułów

* * * 

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudziałowo zaprasza na kulinarne warsztaty. Uczestnicy będą mogli się nauczyć wykonać wypieki i przetwory z owocami.

„Kulinarne skarby Podlasia” to zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

W ramach inicjatywy odbędą się warsztaty kulinarne, na których goście wykonają przetwory z owoców jagodowych. To one będą składnikiem wiodącym podczas spotkania. W planach jest też pieczenie słodkości ze wspomnianymi owocami. Na koniec odbędą się prezentacje i obowiązkowa degustacja przygotowanych produktów.

Warsztaty rozpoczną się o godzinie 18 na placu przy Gminnym Ośrodku Animacji, Kultury i Rekreacji w Szudziałowie.

* * * 

Przed kinem Sokół w Sokółce odbędzie się festyn dla dzieci. 

SZCZEGÓŁY: Festyn na placu przed kinem

* * * 

22 lipca

W piątek w Suchowoli odbędzie się projekcja filmu „Czarna Dama”. Akcja rozgrywa się na terenach przedwojennego Podlasia. To opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Bohaterka filmu Iga uciekając przed trudną przeszłością wraca do rodzinnego Białegostoku. Okazuje się jednak, że w prowincjonalnym mieście, gdzie przeplatają się historie tajemniczej podlaskiej sekty, polskich i białoruskich sąsiadów oraz mafijnych interesów żydowskiego półświatka, niełatwo znaleźć schronienie. Jednak największym zagrożeniem może okazać się jej własna przeszłość. Dzięki niezwykłym kadrom ten film to prawdziwa podróż w czasie.

Po filmie będzie spotkanie z twórcami tej produkcji. Film jest w całości realizowany przez podlaskich twórców. Za scenariusz i reżyserię odpowiada białostocki twórca Krzysztof Szubzda, producentem i pomysłodawcą jest firma Mucha Na Dziko. Oprócz najlepszych podlaskich aktorów w filmie zobaczymy pochodzącego z Białegostoku wybitnego aktora Adama Woronowicza.

To ostatnia okazja przed remontem suchowolskiego kina, aby obejrzeć film na dużym ekranie. Początek o godzinie 17.

* * * 

W Sokółce odbędzie się koncert w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur. Na scenie zaprezentuje się zespół Kalinka, Werwoczki i w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur – Silska Muzyka z Ukrainy. Członkami grupy są liderzy zespołów, instruktorzy i współpracownicy Etnokulturowego Centrum przy Pałacu Dzieci i Młodzieży w Równem.

Wstęp wolny. Koncerty rozpoczną się o 18 na placu przed kinem Sokół.

* * * 

Na Letnią Noc Horrorów zapraszają Sokólski Ośrodek Kultury i kino „Sokół". Zostaną wyświetlone dwa doskonałe horrory: o godzinie 19.00 „Czarny telefon", a o godzinie 21 trzymający w napięciu „Men".

SZCZEGÓŁY: Letnia Noc Horrorów w sokólskim kinie

Tego dnia odbędą się też powiatowe obchody Święta Policji połączone z „Niebieskim Piknikiem". 

ZOBACZ: Święto Policji i Niebieski Piknik w Sokółce

* * *

23 lipca

W Suchowoli odbędzie się 5. Festiwal Kultur. Planowane są warsztaty artystyczne i kulinarne, spotkania autorskie z fotografami i podróżnikami, degustacje i koncert na zakończenie.

WIĘCEJ: Festiwal Kultur. Co zaplanowali organizatorzy? [PROGRAM]

* * * 

W Dąbrowie Białostockiej odbędzie się festyn rodzinny. 

Program imprezy:

godz. 15 – animacje i zabawy,
16 – kino plenerowe – „Pszczółka maja: Mały wielki skarb”
17 – zespół Pedeciaki,
19.30 – kino plenerowe – „Obywatel Jones”
21 – zabawa z Jarkiem Rynkiewiczem.

W planach są też darmowe dmuchane zjeżdżalnie i skocznie, wata cukrowa, popcorn, grochówka, stoiska służb mundurowych i stragany handlowe.

Na imprezę zaprasza Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i burmistrz Dąbrowy Białostockiej.

* * *

24 lipca

Już po raz drugi Suchowolę opanują miłośnicy starej motoryzacji, która cieszy oko i przywołuje pozytywne wspomnienia. Będzie to znakomita okazja, aby z bliska obejrzeć wyjątkowe pojazdy, które królowały na drogach za czasów Polski Ludowej.

Oprócz wystawy aut będzie możliwość skosztowania tradycyjnych podlaskich przysmaków. Będzie również food-truck. W programie przewidziane jest też święcenie pojazdów. Zainteresowane osoby będą mogły zasięgnąć bezpłatnej porady certyfikowanego rzeczoznawcy samochodów.

Początek o 10. 

ZOBACZ: Gratka dla fanów motoryzacyjnych legend z czasów PRL. Zlot starych aut

* * * 

Koncert w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur odbędzie się pod Starostwem Powiatowym w Sokółce. Przed mieszkańcami wystąpi zespół Tekstilac z Czarnogóry. 

* * * 

W Janowie odbędą się XIX Dni Janowa i obchody 102. rocznicy bitwy pod Janowem. W planach jest msza, koncerty i składanie kwiatów. 

WIĘCEJ:  XIX Dni Janowa i obchody 102. rocznicy bitwy z bolszewikami [PROGRAM]

* * * 

30 lipca 

W Sokółce odbędzie się uroczystość z okazji 77. rocznicy boju pod Kraśnianami. Wydarzenie planowane jest przy pomniku upamiętniającym żołnierzy oddziału „Lalusia".

SZCZEGÓŁY: Uroczystości w rocznicę boju pod Kraśnianami

* * * 

W Kuźnicy planowane jest wakacyjna zabawa dla dzieci i dyskoteka pod gwiazdami. 

WIĘCEJ: Zabawa dla dzieci, a później dyskoteka pod gwiazdami

* * * 

31 lipca 

W Augustowie odbędzie się Pływanie na Byle Czym 2022. 

ZOBACZ: Pływanie na Byle Czym 2022 [PROGRAM]

* * *

Sokólski Ośrodek Kultury przygotował bogatą ofertę zajęć na wakacyjne miesiące. Wśród wielu propozycji są różne warsztaty artystyczne, rękodzielnicze, taneczne, zajęcia szachowe, pokazy filmowe, a także festyny z animacjami dla dzieci. Nie zabraknie też ofert dla dorosłych, w tym koncertów familijnych i specjalnych seansów kinowych.

SZCZEGÓŁY: Akcja Lato w Sokólskim Ośrodku Kultury. Organizatorzy czekają na zgłoszenia

* * *

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Sokółce zaprasza najmłodszych czytelników na spotkania z cyklu „Lato z biblioteką”. W każdy wtorek lipca o godzinie 11 uczestnicy wyruszą w podróż do krainy „Niezapomnianych bajek babuni”, w które zabierze ich Agencja Artystyczno-Animacyjna Anna Zatorska.

W każdym tygodniu dzieci spotkają się z różnymi bajkowymi bohaterami:

5 lipca – „Rybak i złota rybka”
12 lipca – „Dziewczynka z zapałkami”
19 lipca – „Brzydkie kaczątko”
26 lipca – „Nowe szaty cesarza”. 

opr. (orj)

REKLAMA

 

Facebook

Instagram